17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
1 Yorum | Yorumlar
ADANA YATAK SAYISINI 2 YILDA 8 BİNE ÇIKARACAK
Yılın ilk 6 ayında turist sayısını yüzde 14'lük artışla 300 bine yükselten Adana, 2 yıl içinde yatak kapasitesini de 4 binden 8 bine çıkarmayı hedefliyor.


Altyapı ve tahsis çalışmalarında son aşamaya gelen Karataş-Yumurtalık sahiline büyük yatırımcıları çekmeyi planlayan kent, 2023 yılında 2 milyon turist ve 2 milyar dolar gelir hedefliyor.

Adana İl Kültür Turizm Müdür Vekili Nuh Yıldız, Adana'da turizm sektöründen daha fazla pay almak için yapılan çalışmaların hızla devam elliğini belirterek, "Karataş-Yumurtalık sahilindeki tahsis süreci bitmek üzere. Burası da yatırımcılara açıldığı zaman Adana'nın turizmden aldığı pay ciddi oranda artacak. 2023'te turizm sektörü için koyduğumuz hedef 50 bin yatak kapasitesine ulaşmak" dedi.

Deniz, yayla, dağ, kültür, sağlık turizmi gibi çok farkı dalların Adana'da yapılabildiğini kaydeden Yıldız, "Müdürlüğümüzden belgeli 31 otel var. 5 yıldızlı 3,4 yıldızlı 7 ve 3 yıldızlı 6 tane otel var. Toplam yatak sayısı 4 binden fazla. Yatırımda olan ve 2 yılda açılması planlanan otellerin yatak sayısı da 4 bin civarında. Böylece 2 yıl sonra Adana 8 bin yatak kapasitesine ulaşacak. Yatırım yapmak isteyenlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor" diye konuştu.

Adana'da 2011 yılında 431 bin yerli, 83 bin yabana olmak üzere 515 bin turistin konakladığını dile getiren Yıldız, "Bu yılın ilk 6 ayında ise 228 bini yerli, 71 bini yabancı toplam 300 bin civarında turist konakladı. 201l'in ilk 6 aylık rakamlarına göre yüzde 14'lük bir artış var. Bu artışın yıl sonuna kadar süreceğini düşünüyoruz. 2011 yılında yerli ve yabancı turistlerin 20,6 milyon dolarlık bir döviz bıraktı. Bu rakamı 150 milyon dolara çıkarmak istiyoruz" dedi.

İl özel idaresi ile birlikte sürdürdükleri Karataş-Yumurtalık sahilindeki altyapı ve tahsis çalışmalarında son aşamaya gelindiğini dile getiren Yıldız, "Bakanlığımız tarafından 2 bin 250 yataklı tesis yatırımı için görüşmeler sürüyor. Yatırım başladığında sahile çok büyük yatırımcılar çekilebilecek. Bu bölge Akdeniz'de bakir olan ve yatırımcısı bulunmayan tek sahil. Mersin ve Antalya arasındaki sahil hemen hemen doldu. Tesisleşme başladığında Karataş'ın planlaması da çok düzenli olacak. Çarpık yapılaşma olmayacak. Doğa korunacak. Bu yatırımlardan sonra da turist sayısında çok ciddi bir artış olur" açıklamasını yaptı.

Kültür turizmine yönelik farklı bölgelerde kazı ve altyapı çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Yıldız, "Tatarlı Höyüğü'nde kazı çalışmaları başladı. Sirkeli Höyüğü'ndeki kazı sürüyor. Anavarza'da yakın zamanda başlanacak. Adana'ya özgü cumbalı, ortası bahçeli ve otantikliğiyle ünlü olan Tepebağ evlerinin restorasyonu da sürüyor. Karataş'ta da Magarsus Antik Kenti için 35 bin dönümlük kamulaştırma bitti. Temizlik ve altyapı çalışmalarına başlanacak” dedi.

Yumurtalık'ta kale içi restore ediliyor

Yumurtalık'ta çok önemli mozaikleri koruma altına aldıklarını kaydeden Yıldız, “Burası da en kısa zamanda kamulaştınp halka açılacak. Yumurtalık'ta kalesi, denizi, tarihi ve kültürü ile ayrı bir konsept oluşturulacak" şeklinde konuştu.

Karaisalı Kanyonu'na yürüyüş parkurları Adana'da alternatif turizm seçeneklerinin çok fazla olduğunu ifade eden Yıldız, dağ, rafting ve yayla turizminin bir arada yapılabildiğini söyledi. Toroslar'ı daha fazla kullanabilmek için yeni çalışmaların yapılacağını belirten Yıldız, "Karaisalı kanyonunda yürüyüş parkurları yapılacak. Varda Köprüsü'nde bir gözetleme kulesi planlıyoruz. Yayla turizmi için de yeni bir konsept oluşturulacak. Feke- Tufanbeyli şeridinde rafting planlan var. Adana'yı, Mersin, Osmaniye, Hatay ile birlikte ele almak gerekiyor. Adana'nın ortasından 2 nehir geçiyor, benzeri dünyada çok az. Adana'dan 40 km gittiğimizde deniz, 60 km tersine gittiğimizde ise yaylalar var. Böyle bir doğaya çok az rastlanır. Çukurova Havaalanı tamamlandığında, Yumurtalık'taki tesisler bittiğinde 8 bin yatak kapasitesi de yetmeyecek. Bizim de 2023 hedefimiz belgeli 50 bin yatak kapasitesine ulaşmak" diye konuştu.

31 Turizm belgeli otel sayısı 4 bin Turizm belgeli yatak sayısı 8 bin 2 yıl içinde hedeflenen yatak sayısı 50 bin 2023 yılı yatak hedefi 160 km Adana'nın sahil uzunluğu Turizmin en önemli ayağını sağlık turizmi oluşturuyor.

Çukurova Turistik Otelciler Birliği Başkanı Tayyar Zaimoğlu da Doğu Akdeniz turizm sektöründe alternatif olacak bir bölge olduklarına dikkat çekerek, şunları söyledi: “
Turizm artık sanayi ve tarım gibi önemli. Adana'da 4 bin olan yatak kapasitesi 2 yılda 2 katına çıkacak. Çukurova Havaalanı devreye girince yabancı turist sayısında çok büyük bir artış olacak. 2023 yılında 2 milyon turist ve 2 milyar dolar gelir hedefliyoruz. Büyük otel yatırımları için kitle turizmine yönelik çalışmalar yapılmalı. Turizmin en önemli ayağını sağlık turizmi oluşturuyor. Son 2 yılda Ortadoğu ve Türk cumhuriyetlerinden yüzlerce hasta geldi. Ortadoğu'dan alışveriş ve eğlence turizmi için gelen turist sayısı da oldukça fazla. Adana turizmde Mersin, Hatay, Osmaniye ile bir bütün oluşturmalı. Bu illeri kapsaı yan ve her ilde 2 gün konaklamalı turlar yapılmaya başlandı. Turist sayısı başlangıç olarak iyi. Tanıtım yetersiz ama başka hiçbir bölgede olmayan bir potansiyel var k Bunu en iyi şekilde değerlendirmek için bu turları daha planlı yapmak istiyoruz.”
 
2023 yılında 50 bin yatak hedefine ulaşmak zor değil

TÜRSAB Genel Başkan Danışmanı ve Adana Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Nesrin Göçhan ise Adana'nın yeni strateji ve yol haritasında tarım, sanayi ve turizmin en önemli 3 ayak olduğuna değinerek, “Turizmin kent ekonomisindeki payı yüzde 10 bile değil. Turizm yatırımları yeni başladı. 2023 Adana vizyonu çalışmalarında turizmin de yer alması umut verici. Turizmin gelişmesiyle işsizlik çok büyük oranda azalabilir. Turizm potansiyelinin gelişmesi için profesyonel tanıtıma ayrı bir bütçe oluşturulmalı. Turizm projeleri üretilmeli. Bu da ekonomiye yansıyacaktır” dedi.
 
“Odalar öncülük yaparsa biz de destek oluruz” diyen Göçhan, şunları söyledi: “Geldiğimiz nokta umut verici. İş dünyası da artık kentin tarihi ve doğal güzelliklerinin ekonomiye kazandırılması gerektiğine inanıyor. 2023'te 50 bin yatak hedefine ulaşmak zor değil. Doğru proje ve planlamayla Adana yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline getirilebilir. Ortadoğu'dan Adana'ya yönelik ciddi bir turist potansiyeli var. Sağlık, eğlence, kültür, gastronomi, ekoloji, yayla turizmi gibi çok farklı alanlarda çalışılabilir. Baharda narenciye festivali de düzenlenebilir.”(dünya)


31-07-2012 10:21

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
nazmiye
01-08-2012 11:43
adana
adana gelişmekte olan şehirler arasınd allah ın izniyle inşaallah daha da güzel olacak saygılarımla
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar