17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
HOTELRUNNER: OTELLER İÇİN KOLAY İNTERNET YÖNETİMİ
CloudArena, bulut bilişim tabanlı dijital konaklama tesisi yönetim ve pazarlama sistemi HotelRunner'ı turizm sektörünün dikkatine sundu.

Konaklama sektörüne yönelik geliştirdiği çözümlerle otel yönetimini ve sosyal pazarlamasını kolaylaştıran, online rezervasyon deneyimini farklı bir boyuta taşıyan CloudArena, bulut bilişim tabanlı dijital konaklama tesisi yönetim ve pazarlama sistemi HotelRunner’ı tanıttı.

HotelRunner’i Grand Hyatt İstanbul Oteli’nde basın mensupları ve turizmcilere anlatan Cloud Arena’nın üç kurucu ortağı  Tolga Yalçınkaya, Arden Agopyan ve Ali Beklen, özellikle oteller için internette iyi bir yönetim platformu olarak sunulan HotelRunner’in avantajları hakkında bilgi verdiler.

Her üçü de IBM kökenli olan Arden Agopyan, Tolga Yalçınkaya ve Ali Beklen, HotelRunner’i, özellikle KOBİ ölçeğindeki konaklama tesislerinin hem günlük operasyonlarını ve tesislerini, hem de internet sitelerindeki ve sosyal ağlardaki online içerikleri kolayca oluşturup yönetmelerini sağlayan bir “platform” olarak tanımlıyorlar.


 

Kadro yarışma ile oluşturuldu

Toplam 13 kişilik ekiplerinin usta yazılım ve satış elemanlarından oluştuğunu kaydeden CloudArena Kurucu Ortağı Arden Agopyan, ekiplerini kurarken internet üzerinden 100'den fazla kişinin katılımı ile "RailsArena" adlı bir yazılım yarışması düzenlediklerini ve ekiplerini böyle oluşturduklarını söyledi.

Konaklama tesislerinin, kendi internet siteleri ve Facebook sayfaları dahil olmak üzere tüm online kanallardan rezervasyon kabul edebilmelerini sağlayan HotelRunner, doluluk oranlarının çarpıcı bir şekilde yükseltilmesini mümkün kılacak özellikleri ile dikkat çekiyor. HotelRunner’ın en önemli avantajlarından biri de konaklama tesislerinin herhangi bir POS sistemine ihtiyaç duymadan, müşterilerine çeşitli online ödeme seçenekleri sunmalarını sağlaması.
Bulutta çalışan sistemin, yabancı turisti Türkiye’ye çekmede de önemli bir rol oynayacağı belirtiliyor.

Küçük otelleri uluslararası sistemlere entegre ediyor

Türkiye’nin son yıllarda yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldiğini belirten CloudArena Kurucu Ortağı Arden Agopyan, “Bu durum, ülkemizdeki küçük ve orta ölçekli konaklama tesislerinin uluslararası turizm sistemleri ile entegre olmalarını bir zorunluluk haline getirdi. Bu entegrasyon, günümüzde kullanılmakta olan teknolojilerle teknik ve işlevsel olarak son derece karmaşık, zor ve pahalı. Birçok konaklama tesisinin internet sitesi mevcut olmadığı gibi, tesis yönetimi, oda/fiyat yönetimi ve çevrimiçi rezervasyon altyapıları da bulunmuyor. Bunlara sahip olanların ise uluslararası sistemlere entegrasyonu yok” ifadelerini kullandı. 


Arden AgopyanSanal POS almadan internetten satış

Tüm bu eksikleri gidermek üzere HotelRunner’ı geliştirdiklerini vurgulayan Agopyan sözlerini şöyle sürdürdü:
“HotelRunner, özellikle KOBİ ölçeğindeki konaklama tesislerinin hem günlük operasyonlarını ve tesislerini, hem de internet sitelerindeki ve sosyal ağlardaki online içerikleri kolayca oluşturup yönetmelerini sağlıyor. Küçük oteller, internet üzerinden oda satışı yapabilmelerini ve ödeme alabilmelerini sağlayan Sanal POS sistemlerine üye olmakta çeşitli güçlükler yaşıyorlar.
HotelRunner, POS sistemine duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor ve tesislerin müşterilerine çeşitli online ödeme seçenekleri sunmalarını sağlıyor. HotelRunner kullanan tesisler, odalarını kendi internet siteleri ve Facebook üzerinden satabildikleri gibi, uluslararası online satış kanalları ve acentelerle de zahmetsiz bir şekilde entegre olabiliyorlar. Kolay kullanımlı sosyal medya promosyon ve online pazarlama araçları, tesislerin dünyanın farklı bölgelerinden daha çok müşteriye ulaşmalarına yardımcı oluyor. Türkiye’de tatil köyü ile 4 ve 5 yıldızlı tesisler harici konaklama tesislerinin oranı yüzde 65 seviyesinde bulunuyor. Bu da yaklaşık 15 bin tesisin HotelRunner ile dünyaya açılabileceği anlamına geliyor. Bir anlamda, HotelRunner ülkemizi daha fazla yabancı turistin ziyaret etmesinde de önemli rol oynayacak diyebiliriz.”

‘Kullandığın kadar öde’ modeli

HotelRunner’ın bulut bilişim tabanlı bir yapıya sahip olduğunun altını çizen Agopyan, bu yapının fiyat bağlamında da tesislere büyük avantajlar sağladığını belirterek şöyle konuştu:
“Bulut bilişim altyapısı sayesinde işletmeler HotelRunner’ı internet üzerinden kullanabildikleri için, veri merkezi ve sunucu gibi ilk yatırım maliyetlerinden kurtuluyorlar. İşletmeler HotelRunner’a sahip olmak için hiçbir ücret ödemiyor; ‘kullandığın kadar öde’ modeli ile hangi özelliklerden ne kadar yararlanıyorlarsa, sadece onlar için ödeme yapıyorlar. Oteller, www.hotelrunner.com adresinden ücretsiz olarak bir hesap açıp tesislerini tanımlayarak, HotelRunner’dan anında yararlanmaya başlayabiliyorlar.”

Agopyan, HotelRunner kullanan işletmelerin, entegre müşteri yönetimi ve raporlama modülleri sayesinde her sene doluluk oranlarını tahmin edebilecek bir yapıya ulaşabileceklerini ve böylece yatırımlarını daha verimli yönetebiliyor olacaklarını da sözlerine ekledi.


Ali Beklen

Acenteler rakip değil

Otellere sundukları hizmetler kadar, acentelerin otellerle bağlantısını da güçlendirmeyi hedeflediklerini dile getiren Ali Beklen ise bu yönde çalışmalarının sürdüğünü, acente ve tur operatörlerini rakip olarak görmediklerini belirtti.
Veri güvenliği ve gizliliği konusuna da son derece önem verdiklerini kaydeden Beklen, 3 ayrı yerde veri yedeklemesi yaptıklarını söyledi. Beklen, bilinirlikleri arttığı ölçüde belediyelerle de çalışmaya başlayableceklerini sözlerine ekledi.


Tolga Yalçınkaya

Komisyon modeli

HotelRunner'in komisyon modeli hakkında bilgi veren Tolga Yalçınkaya da "odayı doldurduğumuzda para kazanırız" mantığı ile hareket ettiklerini belirterek, her dolu oda başına gecelik 25 sent komisyon uyguladıklarını kaydetti. HotelRunner sisteminin her zaman her yerde erişilebilir olduğunun altını çizen Yalçınkaya, telefon destek hattı hizmieti de sunduklarını bildirdi.
Öte yandan yaygın arama motoru Google ile de anlaşma yapmak üzere olduklarını ifade eden Yalçınkaya, müşterilerinin bu alanda da reklamalarının dönmesini sağlayacaklarını söyledi.

CloudArena hakkında

CloudArena, konaklama sektörüne yönelik olarak geliştirdiği çözümlerle konaklama tesisi yönetimini ve sosyal pazarlamasını kolaylaştıran, online rezervasyon deneyimini farklı bir boyuta taşıyan bir teknoloji şirketi. 2011 yılının son çeyreğinde Arden Agopyan, Ali Beklen ve Tolga Yalçınkaya tarafından kurulan CloudArena, kuruluş aşamasında KOSGEB Ar-Ge ve inovasyon desteği aldı, 212 Capital Partners’dan yatırım aldığı 24 Nisan 2012 tarihine dek tüm masraflarını özkaynakları ile karşıladı. Tamamen ‘bulut bilişim’ mimarisi üzerine kurgulanmış servislere odaklanan ve ana faaliyet alanı turizm sektörü olan CloudArena, online konaklama satın alma ve yolculuk planlama deneyimlerini basitleştiren ve sosyalleştiren web hizmetleri ve internet yazılımları geliştiriyor. CloudArena şu anda ‘seed round’ yatırımını almış, KOSGEB ve TÜBİTAK (Ar-Ge 1507 desteği) tarafından da desteklenen bir şirket konumunda.

 


17-10-2012 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar