24.04.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
2 Yorum | Yorumlar
SOSYAL MEDYA OTELLER İÇİN PAZARLAMA ARACINA DÖNÜŞTÜ
Sosyal medya yönetimi alanında otellere hizmet veren Webius'un sahibi Anna Gencer, sosyal medya kullanımının oteller açısından önemini turizmgazetesi.com'a anlattı.

Giderek gelişen sosyal medya oteller için de önemli bir pazarlama alanına dönüştü. Otellerin bu alanda artan içerik yönetimi ihtiyacı, bu alanda hizmet vermelerine doğmasına yol açtı.

Antalya’da kurulan Webius firması, bu alanda hizmet vermek üzere faaliyete başladı ve kısa zamanda önde gelen otelleri portföyüne ekledi. Webius’un portföyünde Barut Hotels, Delphin Hotels, Baia Lara Hotel gibi oteller bulunuyor.

Online itibar yönetimi

Yaptıkları işi “Online itibar yönetimi” olarak tanımlayan Webius yöneticileri, ayrıca tesislere sosyal medya konuşmacıları, eğitimcileri organize ettiklerini belirtiyorlar.  Webius, online itibar yönetimi ile ilgili destekleyici ürünleri de kullanıcıların hizmetine sunuyor.

Sosyal medyanın oteller açısından önemi ve Webius’un faaliyetleri ile ilgili olarak turizmgazetesi.com’a konuşan Webius’un sahibi Anna Gencer, tüketicilerin internetteki paylaşımlarındaki en büyük oranın tatilde edindikleri tecrübe ve izlenimlerden oluştuğuna değinerek, “Bu içerikler çoğunlukla sosyal medyada görsel olarak ya da otel değerlendirme sitelerinde görsel ve yazılı olarak yer almaktadır. Hakkınızda ne kadar çok içerik var ise arama motorlarında o kadar üst sırada yer alırsınız ki bu web siteniz üzerinden satışınızı arttırır. Misafir ilişkileri yönetimini burada da yapabilirsiniz. Performansnızı ölçebilirsiniz. Targeting ile genç, yaşlı, evli, bekâr, çocuklu gibi hedef kitlenize ulaşabilir, az performans ve para harcayarak ölçülebilir reklamlar verebilirsiniz” dedi.

“Oteller sosyal medyanın öneminin farkında”

Gencer, otellerin sosyal medyaya ve sosyal medya yönetimine nasıl baktıklarına ilişkin olarak ise şunları söyledi:
“Özellikle resort tesislerin misafirleri yaşlısıyla genciyle tesisler hakkında sürekli bir paylaşım ve etkileşim içerisindeler, tatil özlemlerini bile buradan gideriyorlar. Bu sebepten dolayı otelciler sosyal medyada olmak zorunda olduklarının farkındalar. Birçok işletme kendine göre konuya çözüm bulmuş. Kendi personeliyle takip eden veya bizim gibi ajanslara iş yaptıranlar var. Pek tavsiye etmiyorum ama grafik ajanslarına bile işi taşeron edenler var. Bence sosyal medyayı takip eden kişi veya kişilerin otelcilik tecrübesinin olması şart.”

Sosyal medyadan müşteri kazanıyorlar

Webius olarak, sosyal medya takibi sayesinde  tesislerin web siteleri üzerinden direkt satış yapmalarını hedeflediklerini kaydeden Anna Gencer, “Tesisler belli dönemlerde doluluklarda sıkıntı yaşıyorlar. Az da olsa satışlarını kendileri yapabilmeleri çok önemli. Çünkü turizm bölgelerine direkt uçuşlar artık arttı. Buradan gelen misafirleri sosyal medya sayesinde tesisinize kazandırabilirsiniz. Anlık paylaşımlarla hava durumu veya tesisin o anki imkânları kolayca pazarlanabilir” dedi.

Şu anda hizmet vermekte oldukları otellere sosyal medyadan çok rezervasyon ve satış talebi geldiğine dikkat çeken Gencer, “Acente yoluyla satın almış olanlara up selling yapılabiliyor. Büyük tur operatörleri de sosyal medyada var olan tesisleri destekliyorlar. Kısacası hem satış hem itibar yönetimi hem de misafir ilişkileri faaliyet alanımızı oluşturuyor” şeklinde konuştu.

Otelcilere öneriler

Anna Gencer, otelcilere soysa medya yönetimi konusunda şu önerilerde bulundu:
“Tesisinize sorulan bir soruyu yanıtsız bırakmamalısınız, haksız bir eleştiriye cevap vermemezlik yapmamalısınız. Şikâyetleri yanıtlarsanız iyi bir taraftar kitlesi yakalarsınız. Kısacası itibar yönetimi kaliteyi ilke edinmiş tüm otellerin zorunlu olduğu bir pazarlama metodudur.”

 


18-04-2013 12:21

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
ilkerAMANAT
24-04-2013 09:49
Vazgeçilmez olacak
Anna Hanım ın girişimi geleceğin vazgeçilmez pazarlama ve duyuru sektörünün profesyonel anlamda ilk örneği sayılabilir. Amaç geniş kitleleri bilgilendirmek , algıyı tetiklemek ise çözüm herkesin cebinde en az 1 adet bulunan tek ortak paydamız Akıllı telefon ve uygulamalarına etkin ulaşım ile gerçekleşebilir. Başarılar Dilerim .
Asim
18-04-2013 11:06
Tebrik ediyorum
Anna Hanımı ve firma çalışanlarını kutluyoruz. Gerçekten otelcilikte eksik olan bir yeri doldurdular. Kendisi daha önce otel değerlendirme sitelerinde görev yapmıştı. İnşallah oradaki başarısını burada da gösterir. Hayrırlı olsun.
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar