26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
3 Yorum | Yorumlar
FERKO'DAN ILGAZ'A BÜYÜK TURİZM YATIRIMI
Ferko Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten ve Ferko Ilgaz Mountain Hotel & Resort Genel Müdürü M. Hakan Sevencan, yeni yatırımı turizmgazetesi.com'a anlattı.
Ferko İnşaat, turizm dünyasının buluşma noktası olan ve bu yıl 19. kez kapılarını açan EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na Ferko Ilgaz Mountain Resort & Otel projesiyle katılarak tesisin tanıtımını yaptı. 
 
Ferko Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten ve Ferko Ilgaz Mountain Hotel & Resort Genel Müdürü M. Hakan Sevencan yeni yatırımları ile ilgili olarak turizmgazetesi.com’a bilgi verdiler. 


Ferko Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten (solda) ve Ferko Ilgaz Mountain Hotel & Resort Genel Müdürü M. Hakan Sevencan 
 
Ferko Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten, Ferko İnşaat aile şirketi olarak yaklaşık 25 yıldır inşaat sektöründe olduklarını belirterek, altyapı, yol inşaatı gibi faaliyetlerinin yanında yüzde 15 civarında turizm sektörüne yönelik işler yaptıklarını ve bugüne dek toplam 8 otel projesini hayata geçirdiklerini kaydetti. 
 
Ferko’nun işlettiği dördüncü otel 

Meriçten, Azerbaycan Bakü’deki 5 yıldızlı otel, Antalya’da farklı bir ortaklık yapısı içindeki resort tesis ve İstanbul’daki Bosphorus Palace ile birlikte, bu yılın sonunda açılmasını planladıklarını Ferko Ilgaz Mountain Hotel & Resort’ün kendi işletmeleri altındaki dördüncü otelleri olacağını söyledi.  
 
 
Hedef 5 yılda 7-8 otel

İstanbul Kağıthane bölgesinde karma bir yatırımları olduğunu ifade eden Meriçten, bu otel için yabancı bir marka ile anlaştıklarını belirtti. Belli bir otel markası ile büyüme gibi bir planları olmadığını kaydeden Meriçten, 2019’a kadar kendi işletmelerinde 7-8 otele çıkacaklarını belirtti. 
 
Mevcut tesis büyütülüyor

Ferko Ilgaz Mountain Hotel & Resort’ü ise bölgedeki dostlukları ve gönül borcunun da bir tür yerine getirilmesi olarak hayata geçirmek istediklerini söyleyen Meriçten, “Halihazırda mevcut tesiste ortaklığımız vardı, biz tamamını ortağımızdan satın aldık. Gelen ciddi talebi görerek büyütmeyi düşündük. 12 ay boyunca açık olacak bir tesis yapıyoruz. 25 milyon dolara varan bir yatırım olacak. Ankara’ya çok yakın, yol çok rahat, havaalanından da ulaşım kolay. Yeni pistler açılıyor. Bu anlamda Ilgaz, giderek gelişiyor. 13-14 yılda geri dönüşü olacağını düşünüyoruz ama bizim açımızdan manevi yanı da önemli olan bir yatırım. Bölgede pek çok dostluğumuz ve gönül bağımız var. Biraz da bölgeye katkı olsun diye yapıyoruz. Milli Park olduğu için tahsisli bir bölge. Bu anlamda yatırım sınırlı sayıda olabiliyor, ancak, başka yatırımcıların da ilgi duyduğunu görüyoruz. Belediye Başkanımız ve Valimizin yardımları ve ilgilerini de özellikle vurgulamak isterim” dedi.

 
12 ay açık olacak 
 
Tesisle ilgili bilgi veren Ferko Ilgaz Mountain Hotel & Resort Genel Müdürü M. Hakan Sevencan ise tesisin Ilgaz Dağı’nın 1750’inci metresinde yer aldığına vurgu yaparak, “Orada 60 dönüm tahsisli arazimiz var. 20 dönümünde kapalı tesis yapma hakkımız var. Biz bu otelle birlikte o hakkımızı bitirdik. 15 bin metrekare daha ek alan hakkı talebinde bulunduk. Halihazırda işletmede olan 118 odamız var. 144 oda daha ekleyeceğiz. Toplam 552 yatağa ulaşacağız. 65 metrekareye kadar odalarımız var. Eski tesisimiz daha çok apart tarzı odalardan oluşuyordu. Yeni tesisimiz otel olacak. İlkbahar ve sonbaharda toplantı ve kongre, yazın spor turizmi, kışın da zaten kayak turizmi olmak üzere 12 aya yaymak istiyoruz” diye konuştu. 
 
Geçen yıl 75 bin geceleme yaptıklarına işaret eden Sevencan, “Bu da yüzde 75-80 doluluğa tekabül ediyor. Dolayısıyla talep artıyor. Ayrıca, Ilgaz’a yeni pist açılması, havaalanı yapılması ve devletin bölgeyi kış dışında yazın da spor turizmine yöneltmek istemesi önemli birer avantaj. Yeni tesisimizde 700 kişi ağırlayabileceğiz. Türkiye’de 1750 metrede yer alan tek otel olma avantajına da sahibiz. Kastamonu ve Ilgaz Dağı için önemli bir yatırım. Ilgaz Dağı adını hakettiği kadar duyuramayan bir dağ. Şarkısı da olmasa yanmıştık. Oysa kar kalitesi çok iyi olan kristalize kara sahip bir dağ. Sayın Valimiz de bu konularda yeni atılımlar peşinde” dedi.
 

Şimdiden yoğun talep var 

Şu an itibariyle İstanbul, Ankara başta olmak üzere yurt içi pazara hitap etiklerini söyleyen Sevencan, hedeflerini ise şöyle anlattı: “Ancak yeni yatırımımızla birlikte dış pazarlara da açılacağız. Özellikle toplantı bazlı olarak Ortadoğu pazarının bölgeye zaten ilgisi vardı. Biz buna daha fazla yanıt vermeyi hedefliyoruz. Hatta şimdiden Ekim ayında bitip bitmeyeceği soruluyor. Ekim’de devlet başkanlarının ağırlanacağı bir toplantı için talep aldık. Oda kapasitemizin 70-75’ini tek yetkili olarak satmak isteyen tur operatörleri var. Bu anlamda şartlarda anlaşacağımız bir firmaya 70 civarında odamızı vermemiz halinde bizim zaten doluluk gibi bir sıkıntımız olmayacaktır. Öte yandan Sağlık Bakanlığı, KOSGEB gibi kurumlar şimdiden rezervasyonlar yaptırdılar. Şu anda 1000 kişilik bir büyük salon ve 150’şer kişilik 2 salonumuz var. Firmalar ve kurumlar artık şehirlerin 4-5 yıldızlı tesislerinin salonlarına hapsolmak istemiyorlar. Kapalı spor salonu talebi var. Basketbol, voleybol, hentbol, güreş kulüplerinden talepler var. Sayın Valimiz de bir kapalı spor salonu yapmamızı istiyor.” 
 
Yetişmiş eleman sorunu kolay aşıldı 

Sevencan, tesisin personel konusundaki yaklaşımını ise şu sözlerle dile getirdi:
“Burası Anadolu’nun ortasında bir yer. Dolayısıyla Anadolu misafirperverliği bölge insanının temel karakteristiği. Biz personelimizin bu özelliğinden uzaklaşarak katı profesyonel olmasını istemiyoruz. Bölgede Turem diye bir turizm eğitim kurumu var, Ilgaz İlçesi’nde turizm meslek lisesi var. Ayrıca Kastamonu’da turizm meslek yüksek okulu bulunuyor. Yani personel yetiştirecek okul altyapısı da mevcut. Biz buralardan arkadaşları alıp yetiştiriyoruz. Gençleri dağda tutmak biraz zordur ama, bizim ortamımızı aile gibi. Bölge insanı kızını, karısını rahatlıkla tesisimize emanet edip çalıştırabiliyor.” 
 

28-01-2015 11:41

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
DUA
23-05-2019 22:29
...
KONUM OLARAK ÇOK İYİ BİR YERDE BULUNMASI VE İYİ BİR OTEL OLMASINA RAĞMEN ÇALIŞANLARINA SARKINTILIKTA BULUNAN BAZI İNSANLARIN BÖYLESİNE BÜYÜK BİR FİRMADA HALEN ÇALIŞIYOR OLMASI SON DERECE VAHİM VE KÖTÜ BİR OLAY.
Çakırali
30-01-2015 08:51
Fırsat yaratıp,senede bir kaç kez gidiyorum..
Tesise uzun yıllardır gidiyorum..Yazın ayrı bi güzel,kışın ayrı bi güzel..Kendimi evimde gibi hissediyorum..Yemekleri çok Güvenilir..lezzet kişiden kişiye değişir,oyüzden güvenilir dedim.Ama yemeklerine ben bayılıyorum...Personelin en alt kademesinden en üst kademesine hepsi ayrı bir efendi,çalışkan ve saygılı..o kadar ki artık çok saygıdan rahatsız oluyorsunuz ,bi sorununuz varsa etrafınıza bakıyorsunuz,muhakkak bi personel buyrun efendim diyor ve sizinle hemen ilgileniyor..Yönetimine buradan teşekkür ediyorum..Böyle bir tesisin büyümesi ziyadesiyle beni çok mutlu etti,inşaatı gördüm,çevreye zarar vermemek için özenle çalışıyorlur,bitince tesisin güzelliğine güzellik katacağına eminim..Umarım bir an önce biter..Tüm Anadolu insanları adına emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederim..
28-01-2015 12:06
bölgenin en iyi ve rahat tesisi
Bu tesis de görev yapmış biri olarak o bölgenin gelişmesi için devletin tüm imkanlarını kullanarak turizme açılmasını sağlamak bir vatan borcu olarak görüyorum bu nedenle devlet büyüklerimiz zaman geçirmeksizin konuyla ilgilenip istihdama önem vermelerini çok rica ediyorum bu tesisin bir adım daha öne çıkması ve yörenin oradan iş ve ekonami kazanmasınada gm. hakan bey çok doğru bir isim hem tesisin hem yörenin top. bir kilidi olarak görev yapmaktadır. Başarılarınızın devamını diler saygılar sunarım türkiyede sadece uldağın olmadığı bu şirin ülkedede keşfetilmemiş çok narin doğası bozulmamış bir yerdir. Hakan Sevencan da adamın dibidir başarılar kardeşim....
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar