27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
AIRBNB TAKTİK DEĞİŞTİRDİ, BORSAYA GİRİYOR
Otelcilerin korkulu rüyası ev, oda kiralama platformu Airbnb'nin genç sahibi Brian Chesky şirketi borsaya açmaya hazırlanıyor.
Turizmgazetesi- Dünya genelinde konaklama sektörünün korkulu rüyası haline gelen tüketiciden tüketiciye konaklama satışı platformu Airbnb’nin taktik değiştirerek borsaya girmeye hazırlandığı belirtiliyor. 
 
Otelcilerin kayıtdışılık ve vergi vermemesinden, dolayısıyla haksız rekabete yol açmasından yakındıkları Airbnb’nin giderek taktik değiştirdiği ve kayıt altına girme yolunda adımlar attığı dikkat çekiyor. 
 
Airbnb’nin sahibi 35 yaşındaki endüstri tasarımcısı Brian Chesky’nin 2017 yazı ya da sonbaharında şirketi borsaya açmaya kararı aldığı ifade ediliyor. 
 
Yalnızca yılbaşı gecesi 2 milyon civarında turistin Airbnb üzerinden ev ya da oda kiraladığı ve giderek büyüyen platformun değerinin 30 ile 40 milyar dolar arasında olduğu, en büyük otel gruplarından Hilton’un bile borsa değerinin 19 milyar dolar olduğu belirtiliyor. 
 
Airbnb’nin borsaya girmesinde son zamanlarda şirkete yatırım yapan çeşitli fonların da etkili olduğu, ancak, asıl nedenin Airbnb’nin daha da büyüme planları olduğu konuşuluyor. 
 
Chesky’nin borsaya açılma planlarında, farklı ülkelerde alınan kararlar ve verilen cezalarla Airbnb’nin hareket alanının daralmasının da etkisi olduğu belirtiliyor. 
 
2008’de ABD’nin San Francisco kentinde kurulan Airbnb 192 ülkede 34 bin şehirde milyonu aşkın evi bünyesinde barındırıyor. İlk başlarda özellikle gençlere ve ucuz konaklama olanağı arayanlara yönelik olarak hayata geçirilen platform, kısa sürede büyüyerek lüks konutlara dek yelpazesini genişletti. 
 
 

06-02-2017 12:32

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar