21.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
BOOKING.COM YASAĞI RAKİPLERİNE YARADI
Türkiye'deki faaliyetleri mahkeme kararıyla durdurulan Booking.com'un rakiplerinin Türkiye iç pazarındaki operasyonlarında önemli artış yaşandığı belirtiliyor.
Online rezervasyon sitesi Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerinin mahkeme kararıyla durdurulması rakiplerine yaradı. 
 
Dünya gazetesinin haberine göre, bu süreçte Tripadvisor, Trivago ve Tatilsepeti gibi portalların Türkiye iç pazarındaki operasyonlarında önemli artış yaşandı.
 
2005 yılında Almanya’da kurulan ve son 2 yıldır Türkiye pazarında etkin rol alan Trivago yetkilileri Dünya'ya değerlendirmelerde bulundu. 
 
Şirket kaynaklarına göre, 29 Mart’ta haksız rekabet gerekçesiyle booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerinin engellenmesinin ardından trivago.com üzerinden işlem yapılan diğer sitelerin rezervasyonlarında hızlı artış yaşandı. 
 
Türk kullanıcılar Türkiye’deki bir şehir için rezervasyon yapmak istediğinde booking.com’u göremediği için artık karşılarına çıkan diğer online rezervasyon veya tur şirketleri üzerinden işlem yapıyor. 
 
Trivago’ya göre rezervasyon sayısında azalma yaşanmadı, sadece Türk kullanıcılar diğer portallara yöneldi. İnternet ve TV reklamları ile sık sık boy gösteren ve online rezervasyon sitelerini ortak bir portalda toplayan fiyat karşılaştırma sitesi Trivago bu süreçte Türkiye iç pazarına daha fazla odaklanmayı tercih etti. Pazardan daha fazla pay alabilmek için reklama ağırlık veren şirket, bu sayede önemli sayıda geri dönüş aldığını ve reklam yatırımlarında kısıtlamaya gitmeyeceğini duyurdu.
 
‘Yasak, rezervasyonlarımızı artırdı’
 
Türkiye genelinde tatilcilerin uzun süredir planlarını online sistemler üzerinden yapmaya başlağını ifade eden tatilsepeti.com Genel
Müdürü Koray Küçükyılmaz, booking’in yasaklanmasının ardından operasyonlarında ciddi artış olduğunu söyledi. Küçükyılmaz, yakaladıkları yüzde 30’luk artışın içinde booking yasağının önemli payı olduğunu ifade etti.
 
Trivago, Booking’den komisyon alıyor
 
Trivago.com, booking ve tripadvisor gibi siteleri tek bir portalda toplayarak otel fiyatlarını karşılaştırıyor. Buraya girip otel aratan bir kullanıcı karşısına çıkan seçeneklerden birini tercih ettiğinde Trivago, kullanıcının satın alma işlemi üzerinden komisyon alıyor. Şirketin Türkiye pazarlama faaliyetleri ise Almanya’daki Düsseldorf ofisinden yürütülüyor.
 

02-05-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar