18.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
OTELCİLERDEN BAKANA ÇAĞRI: BOOKING.COM YASAĞI KALKSIN
TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Booking.com yasağından özellikle küçük otellerin daha çok etkilendiğini söyledi...

Otelciler  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin 22 Haziran'da Booking Com yetkilileri ile yapılacak görüşmede yasağa son verilecek çözüm getirilmesi için çağrıda bulundu.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık , Booking.com üzerinden Türkiye’deki otellere Türkiye içinden yasak getiren karardan ençok kükük otellerin olumsuz etkilendiğini söyledi.
 
Ayık, ‘Hem büyük otellerin hem de küçük otellerin etkilendiğini bu yasak kıyı bölgelerinde tur operatörlerine çalışan oteller belki bir nebze daha az etkilenmiş olabilir’ dedi.
 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin 22 Haziranda Booking.com yetkililerini kabul edeceğini ifade etmesine ilişkin Ayık, "Bu konunun bir an önce çözülmesi gerekiyor. Türkiye'nin ve sektörün önünde sorun gibi tutmamak lazım. Oteller kısmını iyi irdelemek, yaşanan kayıplara daha iyi bakmak lazım. Burada seyahat acentelerinin çok büyük kayıpları  yok, esas kaybı yaşayan konaklama tarafıdır" dedi. 
 
Bu arada booking yasağının en çok küçük otelleri vurduğu bu nedenle kükük otel sahiplerinin isyan edecek durume geldiği belirtiliyor.
 
Turizmciler rezervasyon kayıpları nedeniyle sorunun bir an önce çözülmesini bekliyor. Küçük Oteller Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çelik de Booking.com'un, otelcilerin zaman zaman kızdığı, çok yüksek komisyon aldığı için söylendiği online satış kanalı olmakla birlikte aynı zamanda vazgeçilemez olduğunu belirterek, bu durumdan en çok etkilenenlerin küçük oteller bulunduğunu kaydetti. Çelik, küçük otellerin, büyük oteller gibi tur operatörleri veya seyahat acentalarıyla çalışmadığını, daha çok Booking. com gibi online rezervasyon kanallarıyla satış yapabildiğini vurgulayarak, "Bu durumdan çok rahatsızız ve turizmimiz olumsuz etkilenmiştir. Birçok otelimiz sıkıntı içerisindedir. Buna çözüm bulunmasını istiyoruz. Çünkü bazı bölgelerimizde 2-3 ay turizm yapıp ailesini, çalışanlarını geçindiren onlarca otel ciddi bir kriz yaşamaktadır. Biz Booking.com'un bir an önce açılmasını arzu ediyoruz. Rezervasyonlarda yüzde 50-60 düşüş var. Küçük oteller için devletten destek bekliyoruz" diye konuştu. 
 
TÜROB Başkanı Timur Bayındır ise dünyadaki ve sektördeki hızlı gelişmeler ve geleneksel satış kanallarının hızla yerini teknolojiye bıraktığı bugünlerde dünya turizminde söz sahibi ülkeler arasında yer alma hedefi olan Türkiye'nin küresel gelişmelerin karşısında olmak gibi bir uygulamaya geçeceğinin beklenmemesi gerektiğini söyledi. Bayındır, söz konusu davanın hukuki süreci dikkate alınarak, tedbir kararının kaldırılması ve mahkeme sonucunun beklenmesinin birliğin ve sektörün beklentisi olduğunu söyledi.
 

18-06-2017 08:46

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar