24.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
1 Yorum | Yorumlar
UNWTO, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ ONAYLADI, ETİK DEĞERLERİ GÜNCELLEŞTİRDİ
13-16 Eylül tarihlerinde Çin'in Chengdu kentinde gerçekleşen Dünya Turizm Örgütü 22. Genel Kurulu'nda Türkiye'ye Bakan Kurtulmuş ve AKTOB Başkanı Yağcı temsil etti...

 

 
Kısa adı UNWTO olan Dünya Turizm Örgütü 22. Genel Kurul 13-16 Eylül tarihlerinde Çin’in Chengdu kentinde düzenledi.
 
130 ülkeyi temsilen üye ülkeler ve 1300'den fazla kişinin katıldığı UNWTO Genel Kurulu’nda Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Turizm Etik Çerçeve Sözleşmesi kabul edildi.
 
Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve beraberindeki heyet ile  AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı’nın katıldığı dört gün süren UNWTO 22. Genel Kurulu’nda örgütün 2018 ve 2019 yılı öncelikleri etik kuralların uluslararası konvansiyona dönüştürülmesi ve teknolojinin turizm üzerindeki etkisi tartışmaların merkezini oluşturdu.
 
AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı UNWTO yeni Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili ile
 
 
Yeni Genel Sekreter Zurab Pololikashvili
 
Genel kurulda önümüzdeki dört yıl için genel sekreter seçimi de yapıldı.  İspanya da Gürcistan Büyükelçisi olarak görev yapan Zurab Pololikashvili 2018-2021 yılları arasında UNWTO Genel Sekreterliği görevini yürütecek. 
 
 
Bakan Kurtulmuş ve AKTOB Başkanı Yağcı'nın gürüşmeleri
 
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, beraberindeki heyet ve AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı ile birlikte çeşitli ülke ve turizm örgütü temsilcileri ile temaslarda bulundu.
 
Bu kapsamda UNWTO genel sekreteri Taleb Rifai ile de görüşme yapıldı. Görüşmede UNWTO çatısı altında Türkiye’nin liderliğinde bir kültür ve turizm komitesi kurulması kararlaştırıldı.
 
Bakan Kurtulmuş beraberindeki heyet ve AKTOB Başkanı Dr.Erkan Yağcı ile birlikte Çin ve Endonezya Turizm yetkilleri ile de görüşmeler yapıldı.
 
Çin Turizm Ajansı Başkanı Li Cinzao ile yapılan görüşmede Çin’de “2018 Türkiye Turizm Yılı” ilan edilmesi nedeni ile yapılacak etkinlikler ele alındı. 
 
Ayrıca Türk Hava Yolları’nın Çin ve Türkiye arasında sefer sayılarının artırılması, Türk vatandaşlarının vize ve sınır geçişlerinin kolaylaştırılması ele alındı.
 
Endonezya  Turizm bakanı Yahya Arief ve Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ile de ayrı ayrı görüşen Türkiye heyeti Türkiye Endenozya ve Türkiye Gürcistan arasında turizm alanında mevcut gelişmeler ve turizm hareketlerinin geliştirilmesi yönünde yapılabilecek çalışmalar görüşüldü.
 
Genel kurulda ayrıca turizm ve sürdürülebilir gelişme hedefleri için ortaklık kurma örneği olarak bir kuşak bir yol girişimi başlatıldı.
 
Turizm genel anlamda toplumun pozitif anlamda dönüştürülmesi için bir araç olduğu vurgulandı. Ayrıca, her 10 işten biri turizmde olduğu ve dünya gayrisafi hasılasının yüzde 10'unun turizmden geldiği özellikle belirtildi.
 
 10 maddede UNWTO 22. Genel Kurulu
 
Ayrıca, aşağıdaki konular özellikle vurgulandı:
 
ABD de olan İrma kasırgası ülkelerin yardımlaşması konusunda güzel bir örnek oluşturdu.
 
Jeopolitik konum ülkeler için özellikle kritik bir duruma gelmiş durumda.
 
2017 sürdürülebilirlik hedefleri özellikle barışın sağlanması ve yoksulluğun giderilmesi konusunda önemli bir araç olacaktır.
 
Turizmdeki büyüme kötü bir şey değil.
 
Turizm-fobia oluşmamalı. Barcelona daki turistik yoğunlaşma yanlış anlaşılmamalı.
 
Sürdürülebilirlik dünyayı daha iyi bir yer yapmak için vardır; hayatı durdurmak için değil.
 
Hükümetler turizmin gelişmesi için bazen karışık bir durum yaratabilir.
 
Vize kolaylığı seyahat özgürlüğü konusunda en önemli konu.
 
Bir kuşak bir yol projesinde temel prensip: komşum iyi ise ben de iyiyimdir.
 
Seyahatin kolaylaştırılması için kalite anlamında standazisyon ve iyi bir altyapı olması gerekmektedir.
 
Güvenlik bugün başedilmesi gereken bir konu haline gelmiştir.
 
Suudi Arabistanın 2030 vizyonu turizmin önemi için güzel bir örnek oluşturmuştur.
 
Akıllı turizm düşünmemiz gereken bir olgu haline gelmiştir.
 

19-09-2017 10:28

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
22-09-2017 08:17
TURİZM BASININ ÖNEMİ
Dünya Turizm Örgütünün toplantılarını ve sonuçlarını bizimle paylaşan tek yayın organı olarak Gazetemize teşekkür ediyoruz.Dünya ile turizm iletişimi alanında tek kaynağımız olan turizm medyasının önemini ve gücünü hepimiz biliyoruz. Editörümüz Sayın KÖFTEOĞLUnun yerinde bir tanımı ile özel bir yayıncılık alanı olan Turizm Medyasına KASIM ayında yapılacak olan Turizm Şurasında ve hazırlıklarında özel bir yer verilmemesini de dikkatlerimize taşımak istedim.
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar