21.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
DÜNYANIN EN BÜYÜK TURİZM HAREKETİ : 8 GÜNDE 710 MİLYON ÇİNLİ TATİLE ÇIKTI
100 milyon kişinin yurtdışına çıktığı Çin'de "Sonbahar Bayramı" ve "Çin Ulusal Günü"nün birleştirilmesiyle 8 güne çıkan tatilde ülke içinde 710 milyon kişi tatile çıktı.

 

Çin Ulusal Turizm İdaresi (CNTA) tarafından yapılan açıklamaya göre, 1 Ekim'deki Guoçing ve 4 Ekim'deki Çongçiu bayramlarının birleştirilmesiyle bu yıl turist sayısında büyük artış kaydedildi. 
 
Sekiz günlük tatilden yararlanan 705 milyon Çinlinin yurt içinde, 5 milyon Çinlinin de yurt dışına seyahat ettiği belirtilen açıklamada, tatilin ülke ekonomisine 583,6 milyar yüen (yaklaşık 87,7 milyar dolar) gelir sağladığı ifade edildi.
 
CNTA'nın verilerine göre, yurt içi turist sayısı geçen yıla göre yüzde 11,9, turizm gelirleri de yüzde 13,9 arttı. Çinliler, özellikle gastronomi, kültür ve kent turizmine büyük ilgi gösterdi. CNTA, tatil süresince yaklaşık 300 şehirden 5 milyonun üzerinde Çinlinin, 88 ülkede bin 155 şehre seyahat ettiğini aktardı. Çinlilerin en çok tercih ettiği ülke Rusya oldu. Bu ülkeyi Vietnam, Tayland, Singapur ve Malezya izledi.
 
Hedef  2020'de 1 trilyon dolar gelir
 
Çin Demiryolları Kurumu, 28 Eylül ile 8 Ekim arasında toplam 110 milyon kişinin tren yolculuğunu tercih ettiğini duyurdu. Congçiu ve Guoçing tatilleri, Çin Yeni Yılı olarak da bilinen "Bahar Bayramı"ndan sonra insan trafiğinin en yoğun olduğu zaman dilimi olması nedeniyle ''Altın Hafta'' olarak nitelendiriliyor.
 
Çin'in geçen yılki turizm geliri 3,9 trilyon yüen (yaklaşık 580 milyar dolar) olmuştu. Pekin yönetimi, turizm gelirlerini 2020'ye kadar 7 trilyon Yuan'a (yaklaşık 1,05 trilyon dolar) çıkarmayı hedefliyor.
 
En çok harcamayı Çinli turistler yapıyor
 
Dünyanın en büyük küresel turizm pazarı olan Çin'de, geçen yıl 100 milyonu aşkın kişi yurt dışına seyahat etmişti. Ülkenin en büyük tur şirketi C-trip'in yaptığı araştırmaya göre, Çinli turistler geçen yıl dünya genelinde 261 milyar dolar harcayarak en fazla harcama yapan turistler sıralamasında birinci oldu.
 
Dünya turizm harcamalarının yaklaşık yüzde 21'i Çinliler tarafından yapılıyor. Bu ülkeden yurt dışına giden turist sayısı, son 12 yılda her sene yüzde 10'un üzerinde artış gösteriyor. 
 
Yurt dışına giden Çinli turistlerdeki artış, ülkenin para birimi Yuan’ın değerlenmesi, hükümetin turizm sektöründeki teşvikleri ve sağlanan vize kolaylıklarına bağlanıyor.
 

10-10-2017 09:50

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar