21.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
AVRUPA'NIN ENÇOK KAYBEDENİ : İSTANBUL
100 dünya şehri içinde daha önce 8'nci sırada olan İstanbul, 11 basamak gerileyerek 19'ncu sıraya düştü

 

 
Yaşanan imaj kaybı vce çeşitli ülkelerle devam eden siyasal alandaki gerginlik Türkiye genelinde olduğundan çok İstanbul’u vurdu.
 
Londra’da düzenlenen WTM Fuarı sırasında açıklanan dünyanın ençok ziyaretçi çeken 100 şehri raporuna göre İstanbul daha önce listenin 8. Sırasındayken şimdi 19’ncu sıraya düştü.
 
Euromonitor International'ın hazırladığı "İlk 100 Şehir Destinasyonlan Sıralaması" raporunda İstanbul, 2016'daki 9 milyon 174 bin ziyaretçi sayısıyla 15'inci sırada yer aldı. İstanbul'un bu yıl ise turist sayısının 8 milyon 642 bine düşmesiyle 19'uncu sıraya
gerileyeceği tahmin edildi.
 
Avrupa’nın en düşüğü
 
Rapora  göre, İstanbul,  2015'te 12 milyon 414 bini bulan ziyaretçi sayısıyla 8'inci sırada yer almıştı. 
Buna göre İstanbul'daki ziyaretçi sayısı 2016-2017 arasında yüzde 5.8 düşerken, 2015-2017 döneminde düşüş yüzde 30'u buldu. 
Raporda, İstanbul'un Avrupa bölgesinde en çok düşüş yaşayan kent olduğu, buna rağmen İstanbul, Avrupa bölgesinde Londra, Paris ve Roma'nın ardından en çok turist çeken şehir olmayı başardığı belirtiliyor.
 
Antalya da geriledi
 
Rapora göre, Antalya'da ziyaretçi sayısının bu yıl, 2016'daki 6 milyon 173 bin kişiden 6 milyon 457 bine çıkması beklenirken, bu cılız artış şehrin sıralamada 29'unculuktan 31 'inciliğe gerilemesini engelleyemeyecek. 
Raporda Bodrum, Fethiye ve Uludağ gibi kıyı ve kayak merkezleri değerlendirme dışı bırakıldı. 
 
Antalya’nın ziyaretçi artışıdan sorunu olmaz
 
Raporda, İspanya- Barselona, İtalya- Venedik, Yunanistan- Santorini ve Hollanda- Amsterdam'ın turist yoğunluğunu azaltmaya yönelik önlemler aldığı belirtilerek Antalya'da da turist sayısının çok olmasına rağmen, yüzölçümü genişliğine göre yerli nüfus azlığının sorun çıkmasını engellediği belirtildi. 
 
İstanbul büyük ama kalabalık
 
Raporda İstanbul'un yüzölçümünün ise turist sayısını karşılayabilecek büyüklükte olmasına rağmen, yerli nüfusun yoğun olduğuna dikkat çekilerek, "Açık yerlilerin algısı ve gezginlerin yönlendirilmesi, aşın kalabalığın kontrolünde önemli role sahip" denildi. 
 
 
 
 

11-11-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar