21.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
VAN GÖLÜNCE ÜÇ BİN YILLIK KALE BULUNDU
Van Gölü'nde Urartular dönemine ait 3 bin yıllık kale görüntülendi.

Bitlis'in Adilcevaz İlçesi'ne gelen Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan ve  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim görevlisi Yard.Doç.Dr. Mustafa Akkuş, Dalış Eğitmeni ve Federasyon Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kulakaç ve dalgıç Cumali Birol, Van Gölü'ne dalış yaparak Urartular dönemine ait 3 bin yıllık kaleyi görüntüledi.

Adilcevaz Kaymakamı Arif Karaman,  "İlçemizde bulunan tarihi 3 bin yıllık Urartu Kalesi'nin su altında kalan kısmı görüntülendi.tarihin gün yüzüne çıkarılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. dedi

" VAN GÖLÜ SIRLARI Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan , Van Gölü 600 bin yıllık bir tarihe sahip , Gölün etrafında birçok uygarlık ve toplumlar yaşamıştır.Toplumlar Van Gölü'nü yukarı deniz olarak adlandırmış . Bizler  Van Gölü'nün  yukarı denizin kalbindeki sırları açığa çıkarmak için çalışmalar yapmaktayız..Van Gölü'nde yaklaşık 10 yıla yakın yaptığımız çalışmalar ile İnci Kefali, Mikrobiyalitler ya da Van Gölü Mercanları ve Rus Batığının su altı görüntülerini çekerek bütün dünyaya duyurduk, bugün  Van Gölü'nün suları altında kalmış bir kaleyi keşfetmekle Van Gölü'ne ait sırlardan birisini daha açığa çıkarmanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz.  Van Gölü'nde bulunan kalenin ve daha önce tespit edilen mikrobiyalitlerin bölgenin ekonomisine ve turizmine önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.''dedi.

 Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akkuş , çalışmaların  bölge ekonomisine önemli katkı sağlayacağını belirterek , "Burada yapılan keşif ile Van Gölü'nün önemli sırlarından birsini daha açığa çıkartmış bulunuyoruz. Adilcevaz Kaymakamlığı ile koordineli olarak yapmış olduğumuz bu çalışmalarımız ile öncelikli amacı su altında bulunan bu kalenin korunmasıdır. Van Gölü 600 bin yıllık bir geçmişe sahip.Bunların yeterince tanıtımını yapabilirsek Van Gölü etrafında onlarca dalış okulu açılacakve bu nedenle binlerce insan dalış yapmak için buralara gelerek bu güzellikleri yerinde görebileceklerdir. İşte bu güzellikler bölgede bir eko turizm sektörünün doğmasını sağlayacaktır. Buda bölgede ekonomik açıdan bir canlılığa sebep olacaktır. dedi.


13-11-2017 10:46

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar