21.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
2 Yorum | Yorumlar
'KRUVAZİYER TEŞVİKİ ACENTEYE DEĞİL GEMİYE OLMALI'
Kruvaziyer gemi ile turist getiren A grubu seyahat acentesi yoktur. Gemi ile turistleri ülkemize gemi firmaları getirirler... Gemilerin uğrayacağı limanlar iki yıl önce belirleniyor...
 
 
Hükümeten kruvaziyer turizmini desteklemek amacıyla gemi ile turist getirenlere kişi başına 30 dolar destek sağlanması kararına eleştiriler sürüyor.
 
Kararın uygulama tarihi ve teşviklerin verileceği yer açısından yanlış olduğu bildirildi.
 
kısa adı KÜDENFOR olan Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu'ndan Aziz Güngör konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
 
1. Tesvik geçerliliği 26 Eyl - 31 Ara 2017'dir.  
 
Fakat 31 Ekim 2017 itibariyle Türkiye'deki kruvaziyer gemi sezonu yüzde 99 oraninda sona ermiştir. 
 
Teşvikin geçerlilik süresi olarak gemi seferlerinin  olmadığı bir dönemin seçilmis olması traji-komiktir.
 
Geçerlilik süresi adeta kimsenin faydalanamayacağı şekilde planlanmıştır.
 
Umulur ki teşvik Mart 2018 itibariyle yeniden yürürlüğe girer ve 2019 sonuna kadar geçerli kalır.
 
2. “Ülkemize Kruvaziyer Gemi ile Turist Getiren A Grubu Seyahat Acentelerine Destek Sağlanması...". deniyor.
 
Ama ülkemize kruvaziyer gemi ile turist getiren A grubu seyahat acentesi diye bir olgu yoktur. 
 
A grubu seyahat acenteleri ülkemize gemi ile turist getirmezler. 
 
Turistleri ülkemize gemi firmaları getirirler.
 
Dolayisiyla ülkemize turist getirdigi için teşvik edilmesi gereken taraf tartışmasız gemi firmalarıdır.
 
A grubu seyahat acenteleri gemilerin uğrak yaptığı limanlarda ücret karşılığı gemi turistlerini örenyerlerini ziyarete götürmektedir. 
 
Bir başka ifade ile organize tur hizmeti vermektedir.
 
Bu durum onlari ülkemize kruvaziyer gemi ile turist getiren taraf yapmıyor.
 
Dolayısıyla teşvik edilecek taraf olarak gemi firmaları yerine tur hizmeti veren acentelerin seçilmiş olmasi anlaşılır ve kabul edilir
bir durum değildir. 
 
Umulur ki acenteler aldıklari teşvik bedelini ilgili gemi firmalarına aktarsın...
 
3. Gemi firmalari turlarını - yani hangi ülkelerde hangi limanlara uğrak yapacaklarını - 2 yıl öncesinde kesinleştirirler. 
 
İçinde bulundugumuz dönem itibariyle 2018 ve 2019 sefer programları kesinleşmiş durumdadır. 
 
Bu teşvikin gemilerin karar sürecine etki edebilmesi icin (ön koşul olarak teşvik bedelinin gemilerin turlarını yapan A grubu acenteler tarafindan gemilere aktarılacağını varsayarak) 2018 ve 2019 yıllarinda da devam etmesi gerekir. 
 
26 Eyl - 31 Ara 2017 arasında geçerli olan bir teşvikin hiçbir geri dönüşünün olmayacağı aşikardır.
 

14-11-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
ErcanKoc
15-11-2017 21:20
tesvik??
Sn metin Sert'in yazdiklari cok cok dogrudur,40 senelik kruvaziyer piyasayinda olan bir rehber olarak, daha önce yazdigim gibi bu gemiler kadiköy karaköy vapuru degildir, hadi türkiyeye gidiyoruz doldur gemiyi seklinde gemi doldurulmaz. su anda 2019 a kadar programlar yapildi ve satiliyor.Bakanlikta kruvaziyer truzminden anlayn bir kisi veya bir uzman varmi???Tesvik direk kruvaziyer sirketine tüm liman masraflari kaldiriliarak verilir, bu hemen ilan edilmeli ve 2020 sonuna kadar gecerli olmali ve 750 kisi siniri kaldirilmalidir cünkü kücük kruvaziyer gemileri pahalidir ve harcama potansiyeli yüksek zengin yolcu getirirler. Esas hedef kitle bunlar olmalidir. Bir uzman olarak benim görüsüme göre cebinde para olmayan turist getiren 3-4 bin kisilik gemiler desteklenecegine zengin turist getiren kücük gemiler desteklenmelidir.Gerekirse isteyen makama bu konuda brifing verir yardimci olurum. 750 kisilikten büyük gemilerin desteklenmesi ve bu paranin acentelere verilmesi resmen türkiyenin soyulmasi demektir, bu fikre tamamen karsiyim ve her platformda da karsi olacagim. Saygilarimla
metinsert
15-11-2017 10:45
tesvik yabanci gemi firmasına verilmeli
Dogrudur ,Tur duzenleyen A grubu yolcu acentelerine tesvik verilmesi dogru degildir. Yabanci uluslararası kruvaziyer firmalarina, onların tayin ettigi mumessil yerel liman acenteleri (port agent) vasıtasıyla verilmelidir. Bahsedilen gemi firmaları uluslararası kruvaziyer sirketleridir. Turkiyede temsilcisi ise tayin edilmis yerel liman acentesi (port agent) dir. Bir baska teblig ile bu tesvik 31.12.2019 tarihine uzatilmali ve muhatabının liman acenteleri olması gerekir. Ayrica bu kadar burokrasiye gerek yoktur.Gelen geminin her seferinde,geminin temsilcisi liman acentesi tarafından devlete zaten bir suru evrak verilir,butun yolcu listesi, sayisi ve kimlikler liman polisi tarafından onaylanır ve gemi yolcularının karaya cıkıp gezebilmeleri icin gemi clear edilir. Kruaziyer yolcu gemisinin her seferinde bir suru harc yatirilir,buna kisi basi 10 Dolar ayakbastı harcı dahildir. Diger harclarla bu toplam zaten kisi bası 25-30 Dolara gelir.Bu nedenle isin pratik tarafı sudur ; kruvaziyer gemileri 31.12.2019 tarihine kadar butun liman harclarindan muaf tutulsun, bu karar acil alınsın, zamaninda deklare edilsin, bu en buyuk tesviktir o yabanci gemi sirketleri icin, ayrica 750 kisi sınırını kaldırılması da gerekir.
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar