23.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
2 Yorum | Yorumlar
LİBERTY HOTELS'DEN PERSONEL İLE İLGİLİ ALKIŞLANACAK UYGULAMA
Liberty Hotels Lykia ve Sentido Lykia Resort Spa; personellerine tesisinde her yıl bir hafta aileleriyle tatil yapma ve rapor gerektirmeden ücretli izin kullanma hakkı tanıdı

 

 
Muğla Ölüdeniz’deki Liberty Hotels Lykia ve Sentido Lykia Resort Spa, personel ile ilgili örnek olacak bir uygulama başlattı.
 
Personellerine her yıl bir hafta aileleriyle tatil yapma olanağı  ve rapor gerektirmeden ücretli izin kullandırmak hakkı tanıyan uygulamaya geçen Liberty Hotels Lykia ve Sentido Lykia Resort Genel Müdürü Mehmet Biçer, “Bu, sayede verimlilik ve müşteri memnuniyeti de artacak” dedi.
 
“Mutlu çalışan, verimli çalışır”
 
Dünya Gazetesi’nden Beyza Çoşkuntürk’e konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Liberty Hotels Lykia ve Sentido Lykia Resort Spa Genel Müdürü Mehmet Biçer, şunları söyledi:
 
“Düşük ücretler, uzun çalışma saatleri gibi pek çok sıkıntı yaşayan personeller bir de yöneticilerin anlayışsızlığıyla karşılaşıyorlar. Yaş grubu itibariyle sektörde çalışanlar Y Kuşağı’ndan oluşuyor. Yöneticilerle kuşak çatışması yaşıyorlar. Biz bu sorunu aşmak,
 
çalışanları işyerlerinde mutlu hissettirmek ve verimli kılmak adına Liberty Hakları adında bir kitapçık hazırladık. Çalışanlarımıza ve misafirlerimize önyargısız, eşit ve adil davranıyoruz. Çalışanlarımızı tanıyoruz, yeteneklerini gözlemliyor ve fikirlerine değer veriyoruz. Mutlu çalışan, verimli çalışır. Bu verimde bizi ayrıcalıklı kılar. Biz sevgi, bilgi, mutluluk ve neşenin paylaştıkça artığına inanıyoruz.”
 
“Personelimize özel ayrıcalıklar tanıdık”
 
5 yıldır Liberty Hotels Lykia ve Sentido Lykia Resort Spa da genel müdürlük görevini yürüttüğünü söyleyen Mehmet Biçer, “Liberty Hakları kapsamında personelimize özel ayrıcalıklar tanıdık. Otellerde insanları cezbeden birçok faktör bulunuyor. Çalışanların da bunlardan yararlanması kadar doğal bir şey olamaz. Bunu sağlarsanız, çalışanlarınızı mutlu edersiniz ve bu da hem onların verimlerine, hem de müşterinin memnuniyetine yansır. Çünkü ürün ve hizmet kalitesi, çalışanların duruşuyla başlayıp gelişiyor" diye konuştu.
 
Çalışanlar otelde 1 hafta tatil yapıyor
 
Çalışanları en çok Liberty İzni uygulamasının memnun ettiğini vurgulayan Biçer, “Burada 2 sezonu dolduran çalışanlarımız işe gelmek istemediği zaman, bağlı olduğu yöneticiyi arayıp işe gelmeyeceğini bildiriyor. Bunu yasal izinlerinden düşmüyoruz. Çünkü insanların moralleri bozuk olabilir, aileriyle ilgili sıkıntı yaşayabilirler. Normalde çalışanlar bu durumlarda rapor alırlar, böyle bir samimiyetsizliğe gerek yok. Liberty İzni uygulamamızdan sonra raporlu sayısı yüzde 70 azaldı” dedi.
 
Ayrıca personellerine tesislerinde birinci derece yakınlarıyla bir hafta tatil hakkı verdiklerini belirten Biçer, “Turizmde çalışanların yüzde 95’i 5 yıldızlı otelde tatil yapamıyor. Bunun sonucunda müşterilerle empati kuramıyorlar. Burada ise tatil dönüşü bize yaşadıklarını ve tecrübelerini anlatıyorlar. Kat hizmetleri çalışanları işe erken başlıyor ve işlerini gürültülü yapıyorlardı. Kendileri tatil yaptıklarında bunu yaşayarak gördüler. Artık misafirlerimizden bu konuda şikayet almıyoruz" diye konuştu.
 
Doğru insanı öner altını kap
 
Doğru personeli bulmak için de yine personellerinden yararlandıklarını anlatan Biçer, “Önerdiği eleman tesisimizde çalışmaya başlayan personelimize 2 çeyrek altın veriyoruz. Eğer o eleman kendini ispatlayıp çalışmaya devam ederse, onu öneren personelimizi her yıl bir çeyrek altınla ödüllendiriyoruz. Bizim ulaşamadığımız insanlara, personelimiz çok kolay ulaşabiliyor. Çalışanlarımız tuttukları takımların derbi maçlarını kazanması halinde ertesi gün takımlarının formasıyla çalışabiliyorlar" ifadesini kullandı.
 
Yöneticiler olmadığında verim artıyor
 
Çalışanların yeni doğan çocuklarının isimlerini tesisteki odalara verdiklerini ve hikayelerini paylaştıklarını belirten Biçer, "Bu herkesin hoşuna gidiyor. Bir aile gibiyiz. Çalışanlarımız bu haklar karşısında işyerlerini sahipleniyor, güler yüzlü çalışıyorlar. Kalite ve verimliliği artırıyoruz. Müşterilerimiz bunu gözlemliyorlar. Yöneticiler ve idari personeller olmak üzere otelimizin yoğun dönemlerinde bir hafta boyunca tatile gidiyoruz. Otelde olmadığımız süre boyunca personelin neler yapacaklarını gözlemliyoruz. Geldiğimizde eksikliklere bakıyoruz. Müşterilerimize yaptığımız memnuniyet anketlerindeki tespitlerimize göre, müdürler olmadığı zaman yüzde 100 memnuniyet oranı yakalıyoruz” dedi.
 
“Yardımlaşma pazarı kurduk”
 
Otel bünyesinde yardımlaşma pazarı oluşturduklarını söyleyen Biçer, “Herkes evinde kullanmadığı eşyaları getiriyor. Bunları önce elemeden geçiriyoruz, yıkayıp, ütüleyip poşetlerle asıyoruz. Kayıp eşyaların süresi bitince onları da pazara aktarıyoruz. İhtiyaç sahiplerine götürüyorlar" şeklinde konuştu.
 
“Yöre halkıyla da ortak çalışmalar yürütüyor”
 
Biçer, yemeklerin yüzde 70'inin misafirin önünde hazırlandığını belirterek, “Bu sistem işçiliği artırıyor ama lezzet de artıyor. Mutfağımızdaki otlar bize ait. Yörede 40 tane yenilebilir ot çeşidi tespit ettik. 17 ton yabani ot topladık. Çobanları eğitip otları tanıttık. Çobanlar topladı, biz satın aldık. Sonra bu otları mutfağımızda sergiledik. Otlar için Antalya'dan bir depo kiraladık" dedi.
 

29-11-2017 08:07

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Emrahcihangir
05-06-2018 18:46
Ornek bir davranis
Sizi gonulden tebrik ediyorum.İnsallah boyle guzel haberleri farkli hotellerden de duyariz. Personeli mutlu edebilicek,Buna benzer bir cok sey yapilabilir.
Bahar-2000
03-12-2017 20:40
ALKIŞLANACAK BİR YÖNETİM...
Turizm sektörüne 27 yılını vermiş bir Exc.Housekeeper olarak,böylesine personeline değer veren,insan hakların saygılı otellerin olması beni çok mutlu etti.Sayın Gn.Müdür MEHMET BİÇER beyi gönüden tebrik ederim.Umarım bu tesis diğer otellerede örnek olur..Ne yazık ki,hala personeline fiziki şiddet uygulayan oteller var.2017 sezonunda bodrumda çalışmış olduğum otelde,otel sahibi tarafından şiddet uygulanınca ,tüm yönetim kadrosu ve personel olarak işi bırakmıştık..Sayın Gn.Md.MEHMET BİÇER beye ve görev yaptığı otele başarılar dilerim..
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar