19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
2 Yorum | Yorumlar
''HELAL SERTİFİKASI İLE BİRİLERİNE RANT ALANI AÇILIYOR'
Turizm eski bakanı Bahattin Yücel, Helal / haram kavramlarının turizme sokulmasının sektöre zarar vereceği belirterek, ''Helal / haram kavramlarıyla bölücülük yapılıyor, sertifikayla birilerine rant yaratılıyor' dedi..

 

Helal turizm ile ilgili tartışmalar devam ediyor.
 
Konu 7. Uluslararası Resort Turizm Kongresinde de gündeme geldi.
Kongre kapsamında düzenlenen ''Türkiye'de Turizmin Dönüşü'' başlıklı panelde konuşan Bahattin Yücel,  geçtiğimiz günlerde resmen Kurulan Helal Akreditasyon Kurulu (HAK) sektörü  sessiz kalmakla eleştirdi.
 
Yücel, moderatörlüğünü yaptığı panele, Hürriyet gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, Habertürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kapital dergisi yazarı Fatoş Karaaslan katıldı.
 
Bahattin Yücel ''Helal Akreditasyon Kurulu ile ilgili turizmcilerden ses çıkmadı. Bu kurulun yetkilendireceği kurumlar, gidip bir işletmenin helal iş yapıp yapmadığını değerlendirecek ve sertifika verecek. Bu yolla birilerine rant kapısı açılıyor. 
Ayrıca bunun sektöre vereceği zararı kimse tahmin edemez, feci sonuçları olur. Düşün, bir yanda 'helal' otel, yanındaki haram otel mi olacak.'' şeklinde konuştu.
 
 

01-12-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
İZZETTİNYURTSEVER
02-12-2017 08:25
HELAL BELGESİNDE ALGI TURİZM BELGESİ ALGISINDAN FARKLIDIR
BEŞ YILDIZLI BELGELİ BİR OTEL TÜM KRİTERLERİ İLK GÜNDEN VE ARA ARA YAPILAN DENETLEMELERDE TAMAMINI YERİNE GETİRDİĞİNDEN O BELGEYİ ALMIYOR Kİ !.... EKSİKLERE RAĞMEN, YAZILI UYARILARA RAĞMEN GENEL PUANI YETERLİ GELDİĞİNDEN O BELGESİNİ SÜRDÜREBİLİYOR... AMA HELAL BELGESİ ALGISI FARKLIDIR. ORADA YÜZDE YÜZ HELAL HİZMET VARDIR ANLAŞILIR. ÖRNEĞİN DİNDE HARAM OLAN BİR KATKI MADDESİ, YAN ÜRÜN O YİYECEĞE KATILMIŞ OLSA DA BU BELGEYE HALAL GELMEZ.
İzzettinYurtsever
02-12-2017 08:12
TURİZMDE HELAL HARAM AYRIŞTIRMACILIĞI ...
TURİZMDE HELAL HARAM AYRIŞTIRMACILIĞI !... YATIRIMCISI, İŞLETMECİSİ, PERSONELİ, TEDARİKÇİSİ, SATILAN VE SUNULAN MAL VE HİZMET ÇEŞİTLİLİĞİ, DENETLEYİCİSİ VE HER ŞEYDEN ÖNCE MADDEN VE MANEN KONTROL EDİLEMEYEN MÜŞTERİSİ İLE GEREK TİCARETTE VE GEREKSE TURİZMDE HELAL/HARAM BELGESİ GÖSTERMELİKTİR,SÜRDÜRÜLMESİ KESİN OLAN BİR TESPİT DEĞİLDİR HANGİ HELALİN İÇİNDE HARAM, HANGİ HARAMIN İÇİNDE HELAL OLDUĞU BELGELENECEK BİR ŞEY DEĞİLDİR. İŞÇİNİN ÜCRETİNİ ALIN TERİ SOĞUMADAN ÖDEYİN DİYE BUYURAN BİR DİNİN KURALINA ŞU VEYA BU NEDENLE UYUP UYMADIĞI DENETLENEMEYEN BİR İŞLETMEYE VERİLMİŞ OLAN BELGE NE KADAR GERÇEKÇİ OLUR? BIRAKIN İÇKİYİ, KUMARI, İSRAFI, EVLİ OLMAYANLARIN DA YASAL OLARAK KABUL EDİLMESİNİ SADECE DİNİMİZDE FAİZİN ÇOK BÜYÜK GÜNAH VE HARAM OLDUĞU GERÇEĞİNDEN HAREKET EDEREK FAİZE BULAŞMAYAN YATIRIMCI, PERSONEL, TEDARİKÇİ, DEVLET VE MÜŞTERİSİ OLAN BİR İŞLETME OLABİLİR Mİ? BİR İŞLETME PERSONELİN DİNİ İNANCI, ÖZEL HAYATI VE ABDESTİ KONTROL EDİLEMEDİKÇE ONLARIN SUNDUĞU YİYECEKLERİN MUHTEVASINDAN DOLAYI HELAL BELGESİ VERİLEBİLİR Mİ? ONU YERİNE BU İŞLETMEDE İSLAMİ KONSEPT UYGULANMAYA ÇALIŞILMAKTADIR DENSE DAHA GENEL BİR TANIMLAMA OLABİLİR
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar