19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
"ALKOL TARTIŞMASI VE YÜKSEK VERGİ TURİZM İÇİN SORUNDUR"
7. Uluslararası Resort Turizm Kongresi kapsamında gerçekleştirilen ''Türkiye'de Turizmin Dönüşü'' konulu panelde, konuşmacılar sektöre ilişkin farklı açılardan değerlendirmelerde bulundu....
7. Uluslararası Resort Turizm Kongresi kapsamında 54. Hükümet Turizm Bakanı Bahattin Yücel’in moderatörlüğünü yaptığı ''Türkiye'de Turizmin Dönüşü'' konulu panelde konuşmacılar sektöre ilişkin farklı açılardan değerlendirmelerde bulundu. 
Hürriyet gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, Habertürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kapital dergisi yazarı Fatoş Karaaslan’ın konuşmacı olduğu panelde, Türkiye’de ve dünyadaki sosyal değişim ve siyasal alandaki gelişmelerin turizme yansımaları değerlendirildi.
 
 
“Booking Com’un yasaklanmasından daha vahim olanlar var”
 
İyi bir turist olduğunu belirten Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek, Türkiye'deki kısıtlamalara dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Booking.com'un yasaklanmasından daha vahim bir konu olduğuna dikkat çeken Zeyrek,''Google'da bir şey aradığınızda ilk sırada Wikipedia çıkar ve siz linki tıklayıp aradığınız konuyla ilgili bilgi alırsınız. Ancak şu anda tıkladığınızda açılmaz. Çünkü yasaklanmıştır. 2013'ten bu yana Türkiye'nin düşünce özgürlüğü alanında çok ciddi sıkıntılar var. Konjonktür nedeniyle de aşılamıyor. Buraya gelen insanlar tehdit hissetmemeli. İnsanlar ıssız kalmak, kendi dünyasına dönmek istiyor. Bunu yaşayabilecekleri ortamlar da ancak özgürlükle mümkün olabilir'' dedi.
 
''Alkol tartışması olan yer turistin tercihini etkiler
 
İçki konusunu hem iktidarın hem de muhalefetin sorun yaptığını belirten Deniz Zeyrek, ''İktidar alkolü ülke dışına atmak istiyor, muhalefet ise alkolü savunmak istemiyor. Güzel bir yemeğin yanında keyifli bir şarap tatmak istiyorsam, onu yapabilmeliyim. Gideceğim ülkede bir alkol sınırlaması varsa, bu benim kararımı etkiler. Alkolün bir siyasal sembole dönüşmemesi lazım. Bazı insanlar içki tüketiminde sorun görmezler. Gelen yabancılar Türkiye'deki şarapların kalitesini öğrendiler. Yarışmalarda Türk şarapları artık ödül alıyor. Merdiven altı alkol üretimi büyük vergi artışları ve kısıtlamalardan sonra ortaya çıktı. Vergi yükünden kurtulmak isteyen tüketiciler, kendi alkollerini üretmeye başladılar'' şeklinde konuştu.
 
 
“Turizmci turistin peşine garson, devlet polis takıyor”
 
Türkiye'de devlet ve hükümet politikalarının iç içe geçtiğini savunan Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya ise, hükümet politikalarının devlet politikasına dönüştüğünü ve Türkiye'nin yaşadığı sancılı dönemin nedeninin de bu olduğunu söyledi. Sarıkaya, ''Turizmci turist incinmesin diye arkasına garson takar, devlet ise polis takar. Turizmci 'seneye yanında birini daha getirir' diye düşünürsünüz devlet ''yarın ajanlık yapar'' diye düşünür” dedi.
Alkoldeki yüksek vergi oranlarına da dikkat çeken Sarıkaya, KDV ve ÖTV eklendiğinde 8 liralık şarabın 60 liraya çıktığını belirtti.
 

02-12-2017 12:31

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar