23.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
ULUDAĞ'DA BÜYÜK DÖNÜŞÜM: 9 OTEL YIKILACAK 4 YENİ OTEL YAPILACAK
Yeniden yapılandırma kapsamında yıkılarak, sıfırdan yenisi yapılacak oteller arasında Beceren, Akfen, Anka, Fahri, Alkoçlar,Trend Life var. Uludağ'ın sağlık ve kongre turizmi yatırımları ile 12 ay açık kalması hedefleniyor

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Uludağ Milli Parkını sil baştan yenilemek için harekete geçti.
 
Yeniden yapılandırılması uzun süreden beri gündemde olan Uludağ Milli Parkı ile ilgili köklü kararlar alındı. Yeni düzenleme ile,uzun süreden beri çeşitli tartışmalarla gündeme gelen Uludağ için köklü karar verildi.
 
Hazırlanan proje, Uludağ'da 9 otelin yıkılması 4 yeni otelin yapılmasını öngörüyor.  Yapılacak yatırımlarla 
Uludağ’ın sağlık, spor, kongre, emekli turizmine açılarak 12 ay hizmet vermesi hedefleniyor.
 
Proje kapsamında dönüşümden yararlanmak isteyen 9 otel, bir günübirlik tesisin yenilenmesi onaylandı. 71 bin metrekarelik alanda yıkım yapıldı. Yıkılan yerlerdeki 4 parsele ise, yeni otel yapılabilecek. 
 
Hürriyet Gazetesi’nden Aysel Alp imzalı habere göre turizmciler, Bakan Veysel Eroğlu’ndan kiralama süresini 29 yıldan 49 yıla çıkarma yetkisini kullanmasını bekliyor.
 
30 tesisten 13'ü başvurdu
 
Uludağ’da 2. Gelişim Bölgesi İmar Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kısa süre önce onaylanarak yürürlüğe girdi. Bu bölgede bazı boş parseller bulunduğu, buralara 3 ila 4 yeni otel yapılabileceği ifade edildi. 1.Gelişim Bölgesinde bulunan 30 tesisten 13 tanesi dönüşüm için başvurdu. Bunlardan 9 otel ile bir günübirlik kullanım tesisinin talebi bakanlıkça onaylandı.
 
Yıkılacak 9 otel
 
Böylece 9 otel ve bir günlük tesis yıkılarak, sıfırdan yenisi yapılacak. Onaylanan projeler arasında Beceren Otel, Akfen, Anka Otel, Fahri Otel, Alkoçlar Yeşilçam, Trend Life Otel bulunuyor: Ayrıca atıl durumda bulunduğu belirtilen Sanatoryum Tesisleri de Bursa Ticaret ve Sanayi Odasına Kirazlıyayla yaşam boyu eğitim merkezi yapılması amacıyla kiralandı.
 
12 ay açık kalmak için
 
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, Uludağ Milli Parkının hem daha iyi korunması hem de yurt içi ve yurtdışında daha iyi tanıtılarak, turizmin 12 aya yayılması için çalıştay düzenlediklerini söyledi. Uludağ’ın daha iyi yönetilmesi için yönetim modeli belirlemek istediklerini vurgulayan Taş, hedeflerini şöyle anlattı:
 
 “Konaklama tesislerinin kalitesi ve kapasitesi dört mevsim kullanıma göre planlanmalıdır. Oysa oteller bölgesindeki tesislerin tamamına yakını Aralık-Mart aylarında açık olurken, diğer aylarda kapatılmaktadır.
 
 Uludağ, Türkiye’nin ilk kayak alanıdır. Biyolojik çeşitliliği nedeniyle de koruma altındadır. Kış sezonunda kayak; yaz sezonunda kampçılık, trekking, ekoturizm, kongre, spor aktivitelerine ev sahipliği yapabilir. Yurt içi ve yurtdışı fuarlarda tanıtımı sağlanmalıdır."
 

05-01-2018 09:52

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar