23.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
ULUDAĞ'DA SEZONUN UZATILMASI İÇİN 8 MADDELİK YOL HARİTASI BELİRLENDİ
Bursa'da 'Dört Mevsim Uludağ Çalıştayı' düzenlendi. Çalıştayda 8 başlık altında önemli kararlar alındı.
Bursa'da Orman ve Su İşleri Bakanlığı öncüluğünde 5-6 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilen çalıştay sonrası atılacak adımlarla, Uludağ’ın 4 mevsim turizme kazandırılması hedefleniyor. 
 
Çalıştayda, Uludağ’ın tek unsur olarak ele alınmaması turizm, tabiat, spor, doğa yürüyüşü gibi farklı alternatiflere de ev sahipliği yapması gerektiğine vurgu yapıldı. 
 
Alpler, Kanada, Bulgaristan örnek alınacak
 
Çalıştayın açılışına katılan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, kayak turizmi bakımından pistlerin, uluslararası standartlardan uzak olduğunu belirterek, Alpler, Bulgaristan, Kanada’yı örnek alarak Uludağ pistlerini cazibe merkezi yapmak istediklerini söyledi. 
Çavuşoğlu, “Fiziki dönüşüm ve dağın şartlarına uygun mimaride dönüşümün yerine getirilmesi önemli. Sanatoryum çalışması kongre merkezi bakımından Uludağ’a ivme katacak. Bunun için kongre oteli de yapacağız. Önümüzdeki yıldan itibaren devlet liderlerinin de katılacağı bir zirve organize edeceğiz” dedi. 
 
"Tuvalet izni ile otel yapılmış"
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise Uludağ’a harcama yapan turistlerin getirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Seviyeyi arttımamız gerekiyor. Donuşum surecinde kamu binaları yıkıldı. Derme catma binalar vardı. Tuvalet izni ile otel yapılmış. Onları da yıktık, hizaya girecekleri hizaya soktuk. Dunya capında logo ile de Uludağ’ı tanıtacağız” diye konuştu.
 
Proje bazlı teşvik desteği
 
Bursa’nın sanayi kenti ile birlikte ticaret ve turizm alanında da guclu bir kimliğe kavuşmasını hedeflediklerini soyleyen Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay da “Uludağ’da turizmin 12 ay boyunca olması icin her turlu desteği vermeye hazırız. Uludağ’ın sadece 4 aylık turizm sezonu ile ayakta kalması mümkün değil" dedi. 
 
Burkay, özellikle tahsis sürelerinin 29 yıldan 49 yıla çıkarılmasının yatırımcılara büyük avantajlar getirdiğini söyledi. Turizm sektörüne ilişkin proje bazlı özel teşviklerin sektörü güçlendireceğini ifade eden Burkay, “Uludağ’a yatırım yapacak olan sektörümüz için proje bazlı teşvik sistemleri oluşturulabilir. Uludağ’daki tesislerin değişimi ve dönüşümünde özel sektöre verilecek uzun vadeli ve faiz destekli proje bazlı teşvik politikası Uludağ’daki dönüşümü de hızlandıracaktır” şeklinde konuştu. 
 
Oteller 12 ay açık kalacak
 
BTSO Turizm Konseyi Başkanı ve BURKON Turizm & Kongre Genel Müdürü Hasan Eker de “Bu sezon turist sayısında yüzde 30 artış hedeflendi. Hafta içi ve aralık ve mart aylarında doluluk oranlarında sıkıntı yaşıyorduk, bunun çözümüne yonelik kararlar alındı. Artık kış sezonu dışında da Uludağ’da turist göreceğiz. Bazı oteller diğer sezonlarda da açık kalacak" diye konuştu.
 
Çalıştayın 8 maddelik karar listesi 
 
Çalıştayda 8 madde ile şu kararlar alındı: 
 
1- 29 yıllık işletme süresinin 49 yıla çıkarılması
2- Bölgede yeni bir kongre otelinin yapılması
3- Devlet başkanlarının da katılacağı bir zirvenin gerçekleştirilmesi
4- Yer altı otoparkı yapılması
5- Pistlerin uluslararası standartlara getirilmesi
6- Su kullanım ücretine yüzde 10 indirim getirilmesi
7- Yeni yönetim modeli ile 3 ayda bir toplantı yapılması
8- Üst kurul oluşturularak yılda bir sorunlara hükümet nezdinde çözüm aranması
 

08-01-2018 00:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar