23.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
KAR YAĞIŞI YETERSİZ KAYAK MERKEZLERİ BOŞ
Yılbaşı tatilini yüksek doluluk ile geçiren kayak merkezleri, daha sonra kar yağışının yetersiz kalması nedeniyle tesisler boş kaldı

 

Yeterli kar yağışı olmayınca kayak merkezleri boş kaldı.
 
3 bin 258 metre yüksekliğindeki Munzur Dağları'nın eteklerinde kurulan ve yaklaşık 50 milyon TL'ye mal olan Erzincan Ergan Dağı Kayak Merkezi, ocak ayına girilmesine rağmen kar yağışı olmadığı için sezonu açamadı. 
 
Ergan Dağı Kayak Merkezi'nde, geçen yıl ocak ayında Dağ Kayağı Türkiye Şampiyonası ve şubat ayının ilk haftalarında Dağ Kayağı Dünya Şampiyonası yapılmıştı.
 
Habertürk Gazetesi’nde yer alan, Uzay Kesmen, Özgür İlhan, Kenan Taşkın, Beycan Üçkardeş ve Hakan Bulut’un bölgelerden derlediği habere göre Kocaeli Kartepe'de geçen yıl ocak ayında 250 cm olan kar kalınlığı bu yıl 18 cm ölçüldü. 
 
Kartepe'de de pistler kapandı, oteller boş kaldı.
 
Kartepe Green Park Oteli Genel Müdürü Mehmet Zeki Ünal, "Geçen yıl yüzde 80 olan doluluk oranı bu yıl yüzde 20'lerde kaldı. 4'te 1 oranında küçülmeye gittik. Bir kere kar yağdı ve 6-7 gün kayak yapılabildi. Büyük mağduriyet var" diyor.
 
Ilgaz'daki durumu özetleyen Ilgaz Kaymakamı Muhammed Gürbüz ise şunları söyledi: "Şu an Ilgaz Dağı'nda kayak yapılabiliyor. Ama bizim iki bölgemiz var ve Yıldıztepe bölgesinde kar yok. Ilgaz'da kar kalınlığı 30 santimin üzerinde. Kar yağışının istenen seviyede olmaması müşterilerin azalmasına sebep oldu. Yılbaşı rezervasyonlarımızın bir kısmı iptal edildi. Kar yağışının şubat tatiline kadar görünmüyor olması ister istemez talebi azaltıyor. Ilgaz Dağı'nda problem yok ancak Yıldıztepe'de sıkıntı var." 
 
Uludağ, geçen yılın gerisinde diğerlerinden iyi 
 
Uludağ'da da geçen yıl 260 cm olan kar kalınlığı bu yıl 88 cm. Güney Marmara Turizm ve Otel İşletmecileri Birliği (GÜMTOB) Başkanı Mehmet Haluk Beceren, kar kalınlığının düştüğünü ancak pistlerin açık olduğunu söyledi. 
 
Geçen yıl ocak ayında tarihinin en çetin kışını geçiren ve günlerce kent merkezindeki yolları dahi kar nedeniyle kapanan Toroslar'ın eteğindeki Mersin Çamlıyayla’da ise bu yıl bahar yaşanıyor. 
 
Geçen yıl 9 Ocak'ta kar kalınlığı bazı bölgelerde 1 metreyi bulan Niğde'nin Çamardı İlçesi'ne bağlı Demirkazık Dağı'na da beklenen kar yağmadı. Bu yıl kar kalınlığı 10 cm'de kaldı. 
 
Aynı dönemde kar yağışı nedeniyle ulaşımın kapandığı Toroslar'ın yüksek kesimlerindeki Tepeköy'de ise yağan kar henüz tutmadı. 
 
Kayak merkezlerinde kar kalınlıkları 
 
Bölge              Kar kalınlığı
                        2016 2017
 
Uludağ ...........260........... 88 
Kartepe ......... 250........... 18 
Kartalepe....... 200........... 68 
Ilgaz............... 125........... 30 
Erciyes.......... 102 ...........52 
Palandöken .... 73........... 32 
Bitlis................ 64 ..........32 
Sarıkamış......... 63.......... 47
 

10-01-2018 11:37

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar