19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
ANTALYA VALİSİ TALİMAT VERDİ HELAL TURİZM DERNEĞİ KURULDU
Türkiye'nin helal turizm ile marka ülke imajını oluşturmasını sağlamak amacıyla kurulduğu bildirilen dernek için Antalya Valisi Münir Karaloğlu'na sağladığı destekten dolayı teşekkür edildi..

Merkezi Antalya’da olan Helal Turizm Derneği kuruldu.

MÜSİAD’ın mayıs ayında Antalya’da düzenlediği helal turizm konulu toplantıya katılan Vali Münir Karaloğlu'nun, helal turizm derneği kurulması talimatı verdiği bildirilmiş, bu talimatın yerine getirileceği açıklanmıştı.
 
Derneğin kurulduğuna ilişkin yapılan yazılı açıklamada da Helal Turizm Derneği Antalya Valisi Münir Karloğlu’nun ve MÜSİAD Antalya Şubesinin destekleri ile Antalya merkezli kurulduğu bildirildi.
 
Derneğin kuruluşu ile ilgili bilgi açıklamada, Helal Turizm Derneği’nin 2023 vizyonunda Helal Turizm stratejik planını oluşturmak olduğu, Türkiye’nin helal turizm ile marka ülke imajını oluşturmasının amaçlandığı belirtiliyor.
 
Derneğin başkanlığını San Bilgisayar’dan  Erdal Türk’ün yaptığı derneğin yönetiminde şu kişiler yer aldı:
 
Fatih NÜKTE (Aktif Group), Boğaçhan GÖKSU (Osmanlı Kahvecisi) Yusuf Yücel (Şah Inn Paradise Oteli), Yusuf Gerçeker (Wome Deluxe Oteli), İlknur Tataroğlu (Turizm İşletmecisi), Mehmet Talha Çizmeci (Vizyon Turizm) Muhammet Topaloğlu (Black Bird Hotels)
 
Açıklamada Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, MÜSİAD Antalya yönetim kurulu üyeleri ile toplantı yapıldığı toplantıda Bakan Kurtulmuş'a Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AKP İl Başkanı Rıza Sümer ile AKP Antalya milletvekillerinin de bulunduğu. MÜSİAD
Antalya Şubesi'nin 2017 yılı Mayıs ayında  yayınladığı 'Helal Turizm Raporu'nun Bakan Kurtulmuş'a sunulduğu belirtiliyor.
 
Açıklamada Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun helal turizm ile ilgili yönetmeliğin bir an önce hazırlanıp dünyaya Türkiye üzerinden yayılması gerektiğini söylediği ifade ediliyor. 
 
MÜSİAD Antalya Şube Başkanı Ramazan Kalken Antalya Valisi Münir Karaloğlu’na verdikleri destekler için teşekkür etti.
 
 
Sektörde helal-haram tartışması 
 
Antalya’da kurulan Uluslararası Helal Turizm Derneği, sektör temsilcileri arasında kavram tartışması başlattı. Turizmde ‘helal’ kavramının kullanılmasını destekleyenler de var, karşı çıkanlar da.
 
Sosyal medya üzerinden başlayıp birlik, federasyon ve sivil toplum kuruluşlarının gündemine giren konuyla ilgili iki farklı görüş tartışmaya açıldı. 
 
‘YANLIŞ ANLAŞILABİLİR’
 
Helal turizm kavramının ilk kez tartışılmadığını ancak dernekleşme sürecinin konuyu yeniden gündeme taşıdığını dile getiren Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, şöyle dedi: “Ürünümüzü elbette farklılaştıracağız ancak kavramların da doğru yerde kullanılması şart.”
 
‘MUHAFAZAKÂR ÖNERİSİ’
 
“Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var” diyen Yağcı, “Bazı ifadeleri yabancı dilden Türkçeye çevirirken sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu da kafa karışıklığı yaratıyor. Bu karışıklığı engellenmek için ‘helal turizm’ yerine ‘muhafazakâr’ turizm kavramı kullanılabilir. Çünkü biz de yaptığımız işin helal olduğuna inanıyoruz. Bu önerimiz dikkate alınmalı” diye konuştu
 
‘ÖNEMLİ OLAN HÜRRİYETLER’
 
Salim Uzun imzalı haberde, helal kavramının doğru anlaşılması gerektiğinin altını çizen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, “Turizmi çeşitlendirmeye yönelik her çalışma desteklenmeli.
 
Sabaha kadar çılgın eğlencelerin yapıldığı, bol içkinin satıldığı mekânlar ne kadar normalse, bu tarzı benimsemeyen, inancı doğrultusunda tatil yapmak isteyenler de olacaktır. O nedenle kavramları tartışmak çok doğru değil. Turizmdeki kırmızı çizgi hürriyetlerin engellenmemesi olmalı” diye konuştu.
 
‘HELALİ HARAMI ÖLÇEMEYİZ’
 
Dernek olarak uluslararası çalışmalar yapacaklarını kaydeden Uluslararası Helal Turizm Derneği Başkanı Erdal Türk, şöyle dedi: “Helal kavramını dini bir niteleme olarak değil, turizm çeşitlemesi olarak kullanıyoruz.
 
Hedefimiz de Avrupa’daki Müslümanlar, Endonezya, Malezya gibi ülkeler. Kendimizi mevcut turizm sistemine alternatif olarak görmüyoruz. Tek amacımız turizm pastasındaki payımızı artırmak. Yoksa haramı helali ölçmek gibi bir kaygımız yok.”
 
'GEREKSİZ TARTIŞMALAR’
 
Helal kavramı tartışmasını değerlendiren Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkanı Osman Ayık, Türkiye’de muhafazakâr kesimlere hitap eden birçok tesisimiz zaten var. Yapılan bazı şeyler çok gereksiz oluyor. Böyle kavramlara ne gerek var? Biz kendimizden şüphe mi duyuyoruz? Turizmi konuşacaksak çok farklı şeyler gündemde olmalı” diye konuştu.
 
‘KAVRAMLAR ÇOK ÖNEMLİ’
 
Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, “Konuyu biz de gündemimize aldık. Sektör temsilcilerimizle de tartışacağız. Turizmde çok çeşitli ürünler var. Tabi bazı kavramların nasıl kullanıldığı da önemli. O nedenle helal kelimesinin yerine başka bir şey kullanılabileceğini düşünüyorum” dedi.
 

 


17-01-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar