24.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
ERKEN REZERVASYONDA SÜRE VE ORAN TARTIŞILIYOR
İç pazarda da hızla yayılıp oturan, dışarıda Almanya ve İnglitere'den sonra, Rusya'da da kısa sürede yerleşip büyüyen uygulumanın, süre ve fiyatlardaki indirim oranları tartışılıyor

 

 
Erken rezervasyon son günlerde tur operatörleri otelciler ve tüketiciler nezdinde gündemde.
 
İşlerin iyi olduğu dönemde de kötü olduğu dönemde de belirleyici olan erken rezervasyon, hem iç turizmde hem de başta Rusya olmak üzere dış pazarda tartışılıyor.
 
Tartışma, uygulamayı cazip kılan indirim oranları ve tarih konusunda yürütülüyor.
 
Rusya’daki tur operatörleri Türkiye’ye talebin iyi gittiğini bunun da önemli oranda erken rezervasyon indiriminden kaynaklandığını, talepteki artış üzerine bazı otellerin erken indirim oranlarını azalttığını söylüyor.
 
İç pazarda da bir dönem gazete ilanlarında ‘Yüzde 40’a kadar indirim’ ilanları verilirken şimdi bu oran yüzde 20’lerde.
 
 
Zamanlama ve oran önemli
 
Thomas Cook’un Rusya’daki tur operatörü Intourist Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bölükbaşı, ocak ayına kadar Rusya’da Türkiye satışlarının iyi gittiğini bunun da erken rezervasyon indiriminden kaynaklandığını, ancak bazı otellerin erken rezervasyon indirimini azaltması ile müşterilerin rezervasyonlarını erteleyip son dakikaya bırakmaya başladığını söyledi. Bölükbaşı, son dakika satışlarının ise tur operatörlerininh de otelcilerin de tercih etmediği bir şey olduğunu belirtiyor.
 
Bölükbaşı, otellerin fiyatlarında düzeltmelere gidebileceğini, bunun arz talep dengesinin doğal sonucu olduğuna işaret ederken, “Otelci arkadaşlar bunu yaparken zamanlama ve orana dikkat etmeli” diyor ve buna örnek olarak ocak ayında Rusya’da satışların iyi gitmesinin erken rezervasyon indirimlerinden kaynaklandığının bilinmesi gerektiğini söylüyor.
 
Talep artışında önemli rol oynuyor
 
Benzer değerlendirmeler Almanya pazarı için de yapılıyor.
Almanya’da Türkiye’ye yönelik talebin kimi firmalarda yüzde 70’lere kadar ulaşmasının erken rezervasyon indirimi ile de desteklenen uygun fiyatlardan kaynaklandığı belirtiliyor.
 
DRV Başkanı Norbert Fiebig de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Türkiye’ye yönelik taep artıyını görmekmten memnun olrduğunu bunun uygun fiyatlardan kaynaklandığını söylemişti.
 
Otellerin iç pazar kotası doldu
 
İç pazarda da otellerin bu pazara ayırdıkları kotanın dolması üzerine erken rezervasyon indirimlerini kaldırdığı belirtiliyor.
 
Otellerin sezon başında iç pazar için acentalara ayırdığı yüzde 25'lik erken rezervasyon kotaları Şubat ortasında dolduğu belirtiliyor.
 
 
Süre kısaldı
 
Acenteler aralık ayında temmuz ağustos ayı için yapılan rezervasyonlarda yüzde 40’ı aşan oranlarda erken rezervasyon indirimi yapıldığını, bu oranın şimdilerde yüzde 20'lere indiğini söylüyor.
 
Jolly tur Genel Müdürü Figen Erkan, önceden erken rezervasyon döneminin 4 aydan fazla sürdüğünü ancak bu yıl genel işlemlerin 2 ay gibi kısa sürede yoğunlaştığını söyledi.
 

13-02-2018 10:36

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar