21.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
2 Yorum | Yorumlar
DEİK : ACENTELERE GETİRDİĞİ TURİST BAŞINA 20 AVRO VERİLSİN
DEİK'in Başbakan'a sunduğu Turizm Rapor'nda turist getiren seyahat acentelerine kişi başına en az 20 Euro verilmesi, getirilen döviz oranında düşük faizli kredi olanağı sağlanması isteniyor

 

Kısa adı DEİK olan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, turizm sektörü ile ilgili hazırladığı raporu Başbakan Binali Yıldırım’a  sundu.
 
Raporda sektör ile ilgili alınması istenen talepler sıralanırken turist getiren seyahat acentelerine kişi başı en az 20 Avro verilmesi, getirilen döviz oranında düşük faizli kredi olanağı sağlanması ve kamu çalışanlarının ülke içinde tatil yapmalarının özendirilmesini isteniyor.
 
Habertürk Gazetesi’nden Volkan Yanardağ’ın haberine göre, raporda turizm sektörü ile ilgili aksaklıkların hızlı çözülmesi amacıyla bakanlıklar arası turizm komisyonu kurulmasıa öneriliyor.
 
Raporda şu tkaleplere yer veriliyor:
 
TURİST BAŞINA 20 AVRO DESTEK: 
 
Yurtdışından yolcu getiren A grubu seyahat acentelerine getirdikleri turist sayısına bakılmaksızın kişi başı en az 20 Euro destek sağlansın. 
 
 
UZUN VADELİ KREDİ: 
 
Kalkınma Bankası kaynaklı seyahat acentelerinin bir yıl önce getirdiği dövizin belli bir oranında düşük faizli bir yıl ödemesiz 3-5 yıl vadeli kredi verilsin. 
 
DÖVİZ KAZANDIRICI
 
Döviz kazandırıcı hizmet ticaretinin desteklenmesi kapsamına tüm turizm sektörü dahil edilsin. 
 
TANITIM BÜTÇESİ ARTSIN: 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tanıtım bütçesi artırılsın. 
 
VERGİ KOLAYLIĞI:
 
Sağlık turizmi faaliyetlerini teşvik etmeye yönelik olarak seyahat acentelerine vergi kolaylıkları sağlansın. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEÎK) önceki gün Çankaya Köşkü'nde düzenlenen toplantıda, Başbakan Binali Yıldırım'a turizm sektörünün taleplerini içeren bir rapor sundu. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nin hazırladığı raporda, yurtdışından turist getiren A grubu seyahat acentelerine kişi başı en az 20 Euro verilmesi başta olmak üzere şu talepler yer aldı. 
 
TEK KDV: 
 
Turizm sektöründe KDV, tüm hizmetler için tek bir oran olarak uygulansın. 
 
FARKLI KATEGORİ: 
 
Ulaştırma Bakanlığı, turist taşımacılığı yapan araçlan, ticari taşıma yapan araçlardan farklı bir kategoride değerlendirsin. 
 
YAKITTA ÖTV: 
 
Turizm taşımacılığında, taşımanın Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli işletmelerle sözleşme yapılması durumunda yakıttan ÖTV alınmasın. 
 
MEMURA TATİL DESTEĞİ: 
 
Kamu çalışanlarına destek verilerek ülke içinde tatil yapmaları özendirilsin. 
 
BELEDİYELER GEZİ DÜZENLESİN: 
 
Kamu kurumları ve belediyelerin düzenleyeceği geziler, işletme belgeli acenteler aracılığıyla yapılsın, kokartlı rehberler kullanılsın. 
 

23-02-2018 10:45

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
ErcanKoc
27-02-2018 18:33
Destek ama ne zaman
1 Kasim-31 mart arasinda, türkiyede en az 7 gün kalacak sekilde turist getirenlere sadece bu tarihlerde destek verilmesi kis istihdami acisindan faydali olabilir.
SerdarÇelenk-İZROBşk.Vekili
24-02-2018 10:09
DOĞRU İŞE ODAKLANIN
Teknik düzenlemelere bir şey demiyorum da, turizm sektörü hep ağlayıp, para dilenme peşinde mi koşacak. Arkadaş, neden doğru turizm yapmak için uğraşmak yerine, sürekli fiyat düşürerek Türk Turizmini yerlerde süründürüyorsunuz. Sonra da zarar edince, devlet bize para versin diye ortalarda dolaşıyorsunuz. Sen daha ülkeni, ülkenin değerlerini tanımıyorsun. Bu değerleri kullanarak kaliteli, katma değeri yüksek ürün üretmiyorsun. Sonra da ağlıyorsun. Yazıklar olsun. 44 yıllık mesleğimden utanıyorum.
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar