17.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
TURİZM TARİHİ PLATFORMU'NDA SEYAHAT ACENTELİĞİ KONUŞULDU
Türkiye Turizm Tarihi Platformu tarafından düzenlenen Türkiye Turizm Tarihi Buluşmaları devam ediyor. Turizm Tarihi Platformu'nun bu ayki konusu 'Seyahat Acenteliği'idi...

 

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nazmi Kozak başkanlığında yürütülen Turizm Tarihi Çalışmaları kapsamında, sektör ile ilgili olarak her ay bir konunun ele alındığı toplantı İstanbul Sultanahmet’teki The And otelde yapıldı.
 
Toplantı TÜRSAB eski başkanı ve 54. Hükümet döneminin Turizm Bakanı Bahattin Yücel seyahat acenteliği ile ilgili konuşmasıyla başladı. Yücel seyahat acenteliğinin turizm sektöründeki yeri gelişimi ve diğer kesimler ile ilişkileri, mesleki ekonomik, siyasi ve sosyal yönlerini ile anlattı.
 
 
Toplantı daha sonra diğer katılımcıların katkı ve değerlendirmeleri ile devam etti.
 
Konuyla ilgili bilgi veren Prof. Nazmi Kozak, çalışmaların ilk aşaması olan Türkiye Turizmi Sözlü Tarihi Araştırması kapsamında Türkiye’nin her yerinden ve yurtdışından sektörün bütün kesimlerinde; çalışan yönetici, yatırımcı, işletmeci, bürokrat, siyasetçi ve akademisyenden 522 kişi ile yapılan görüşmelerden oluşan 7.700 sayfalık Turizm Tarihi’nin basım aşamasında olduğunu belirterek şunları söyledi:
 
“Çalışmanın devamını sağlamak amacıyla Türkiye Turizm Tarihi Platformu oluşturuldu. Bu kapsamda her ay sektörün bir alanı, bir kesimi, bir konusu bizzat yaşayanların sözlü anlatımlarıyla sesli ve görüntülü kayda alınıyor.
 
Mart ayı toplantısının konusu seyahat acenteliği idi. Toplantıda seyahat acenteliğinin içinden gelenler konuyla ilgili değerlendirmeler yaptı. Bu toplantılarda ilk bölümü tamamlanan turizm tarihi ile ilgili çalışmanın ikinci bölümü için tamamlayıcı ek bilgiler edinilmesi ve  çeşitli nedenlerle ulaşılmamış kişilere ulaşılarak konuyla ilgili değerlendirmelerin alınması amaçlanıyor.”
 
Turizm Tarihi Çalışmaları Platformu’nun Seyahat Acenteliği konulu toplantısına katılanlar şöyle :  
 
Bahattin Yücel (TÜRSAB eski başkanı, 54 Hükümet Turizm Bakanı) 
Özger Demirer (Meltem Tur)
Hami Fidanoğlu (Kültur)
Nüvit Özkan  (Airtur 
Süha Uyar (İdeal Tour)
Ahmet Bozkurt (Taurus)
Halim Bulutoğlu (Tarih Vakfı)
Prof. Dr. Nazmi Kozak (Anadolu Üniversitesi)
Remzi Erbaş (The And Oteli)
Vedat Zorluer (The And Oteli)
Fehmi Köfteoğlu ( Ekin Grubu)
Leyla Şişik (İstanbul Üniversitesi)
Güreş Çetin (İstanbul Üniversitesi)
 
Türkiye Turizm Tarihi Platformu nedir?
 
2012 yılında Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Kozak başkanlığında, Anadolu Üniversitesi, Tarih Vakfı ve Ekin Grubu işbirliğiyle başlayan Türkiye Turizm Tarihi Araştırması, yeni bir aşamaya ulaştı.
 
 Proje kapsamında (www.turkiyeturizmtarihi.org) 2012-2105 yılları arasında 500’ün üzerinde kaynak kişi ile sözlü tarih görüşmeleri yapılmış ve tüm görüşmeler deşifre edilip 7700 sayfa ve 8 ciltlik kitapta toplanmıştı.
 
Turizm Tarihi çalışmalarını yürüten ekip yaptığı toplantıda çalışmaları bir üst aşamaya taşımak amacıyla Türkiye Turizm Tarihi Platformu oluşturdu.
 

02-03-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar