23.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
4 Yorum | Yorumlar
KAPADOKYA'DAKİ 25 BALON FİRMASINDAN 19'U BİRLEŞTİ
KAPTİD Başkanı Yakup Dinler bölgedeki 25 balon firmasından 19'unun konsorsiyum oluşturduğunu konsorsiyuma girmeyen 6 firmanın da belirlenen kurallara uyduğunu, düzenlemelerin bölgenin yararına olduğunu söyledi.

 

Bir süreden beri kazalarla gündemde gelen Kapadokya’daki balon turları, yeni bir gelişme ile gündemde.
 
Kapadokya bölgesinde faaliyet gösteren 25 balon firmasından 19’unun satış ve pazarlaması artık tek elden yapılacak.
Dorak turizmin oluşturduğu konsorsiyum dışında kalan 6 firma da satış fiyatı ve acentelere ödenen komisyon konusunda aynı rakamlar uyguluyor.
 
 
Konuyla ilgili olarak turizmgazetesi’ne bilgi veren kısa adı KAPTİD olan Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Yakup Dinler. düzenlemelerin bölgenin yararına olduğunu söyledi.
 
Dinler  konsorsiyumun 19 firmanın slotlarını ve uçuş haklarını dolu-boş garanti olarak kiraladığını belirterek şunları söyledi:
 
“Bu konsorsiyuma 6 firma dahil olmadı. Şu an konsorsiyum içerisinde olan firmalar da, konsorsiyuma katılmayanlar da halinden memnun, çünkü fiyatlar belirli bir seviyeye, yani eski yerine geldi. Kapadokya ucuz pazarlanacak bir bölge değil. 
 
Konsorsiyumun burada yapmaması gereken tek şey, tüm şartları yerine getirdiği halde bazı firmaları sırf tur operatörlüğü ayağındaki rekabetten ötürü uçurmaması. Acentelere "sen şucusun, sen bucusun" şeklinde bir şey yapmamalı. Böyle olursa destek görmeye devam eder. KAPTİD olarak biz de bunu destekleriz.
 
Kapadokya balan pazarı
 
- Bölgede 25 balon firması var,bu firmaların toplam 195 balonu var
- Yeni balon ferması kurulmasına izin verilmiyor.
- SHGM’nin aldığı karar üzerine 1. uçuşta max 100 balon, 2. uçuşta max 50 balon, toplamda 150 balon havalanabiliyor.
- Her firmanın geçmiş performansına dayalı olarak slot hakkı var. Bazı firmaların 2+1 bazılarının ise 7+4 gibi hakları var.
- Balonun ortalama satış fiyatı son 2 yıl önce 120-175 Avro aralığındaydı.
- Kriz nedeniyle firmalardan bazıları  fiyatları100 TL’ye kadar düşürmüştü.
 

 


24-03-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
MilliTurizmciler
06-04-2018 19:27
Baloncular ile çakallar dans ediyor
Fötö önce paraları önce lalelideki otellerin 2010 yıllarında el değiştirmesini sağladı. Anlaşılan şimdi Fötönün kalan paraları Dorak Holding vasıtası ile ballon firmalarına gömüldü 2010 yılında Fötü paraları ne yapacağını bilemeyimce istanbulda para dağıtarak otelerin alınmasını yeni otellerin açılmasını sağladı. Şimdi bu paralar dorak holdin ile 19 balon firmasına ödemeler yapılarak tekel oluşturdular ve rekapeti oradan kaldırdılar. Burada rekabet kurmuna iş düşüyor. Ayrıca Maliyeyde büyük is düşüyor, kapadokyada kalkan ballonlar belli kaç kilşi ucuyor fatura kesiliyormu? Acaba ballon ile yapılan ucusların faturaları kesiliyormu yoksa vergi kaçırmak için mi bu yolu yapıyorlar. Birde yurt dışındaki operatörleri 50-60 euro/dolara veriken bu konsiryon Türkiyedeki yerli ve milli acentelere 100€ + KDV veriyorlar. Rekabet kurumunu savcılarıi devleti göreve davet ediyorum. Dorak Holding ve diğer 19 ballon firmalarını hesap uzmanalar göndereke teftis ediniz. büyük vurgun var
jt50
29-03-2018 23:04
balon birleşmesi
Burada amaç bolca fatura kesmek. Boş dolu uçsun fark etmez. İndireceğini indirir faturalardan.
Vartolu
27-03-2018 08:46
Hayırlısı
3 yıl bitik bir turizmin ardından bir firmanın bu kadar balon firmasını adeta kiralayacak parayı bulmasının rengi karadır gibime geliyor
HakanGencer
25-03-2018 11:28
Rezalet bir uygulama
Turizmci bir agabeyimizin laflarını aynen aktarıyorum. Boyle rezalet bir uygulama olabilir mi? Kapadokya Dorak turun tekeline alınıyor ve Kapadokyadaki derneklerde buna on ayakmı oluyor yani?Helal olsun o diger 6 firmaya.Oldu olacak herkes satsın pılını pırtısını Dorak turizme hic turizmciyiz demesin bizler Dorak turizmin maasli elemanlarıyız desin fuarlarda takım elbiseleri giyip Kapadokya standlarında degil Dorak turizm standında yer alsınlar.Boyle tekellesmeye karsıyım ve insallah en kısa zamanda bu birlik dagılır diyorum diyordu ve vallahi yorum size kalmıs.Yakup Dinler de soyadı gibi dinlerse iyi olur.
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar