21.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
1 Yorum | Yorumlar
ATAKÖY BARUTHANE İHALESİ İPTAL, ARAZİ PARK YAPILACAK
Baruthane arazisi olarak bilinen İstanbul Ataköy'deki 60 dönümlük alanda iptal edilen 7 blokluk dev inşaat projesi yerine TOKİ dev bir park yapacak.

 

 
 
İstanbul Ataköy’deki Baruthane arazisi olarak bilinen  60 dönümlük alandaki 7 blokluk inşaat projesi iptal edildi. TOKİ'nin yeni projesine göre arazideki tarihi yapılar restore edilecek, yeşillendirilecek. Daha sonra alan sahili ile birlikte halkın kullanımına açılacak. 
 
Mülkiyeti Başbakanlık Toplu Konut idaresi Başkanlığı'na (TOKI) ait olan Ataköy'deki 60 dönümlük Baruthane arazisi 1991 yılında verilen imar ruhsatına rağmen günübirlik turizm ve rekreasyon alanı olarak kiralanabilir yeşil alana çevriliyor.
 
 Tescilli Baruthane yapılarının bulunduğu Ataköy sahilindeki 160 Parsel Emlak Bankası tarafından TOKİ'ye devredilmiş, TOKİ de araziyi 12 Temmuz 2010'da 'restore et, işlet' modeliyle ihaleye çıkarmıştı. 59 bin 800 metrekare turizm ve rekreasyon alanı parsel, üzerindeki tarihi yapıların aslına uygun restorasyonu, anıt ağaçların korunması şartıyla yıllık 6 milyon liradan 49 yıllığına, ihaleye tek katılan Çelebican A.Ş.'ye kiralamıştı. Çelebican firmasının söz konusu araziye Ataköy Blumar adı verilen 70 metre yüksekliğinde 7 blok içeren bir proje gerçekleştireceği açıklanmıştı. 
 
İhale iptal edildi
 
Hürriyet Gazetesi’nden Sefer Levent’in haberine göre TOKİ Başkanı Ergün Turan, geçen 7 yıla rağmen inşaata başlanılmadığını, firmanın geçen yıl kira ödemeyi durdurduğunu ve TOKİ'nin de bunu fırsat bilerek mahkeme kararıyla ihaleyi iptal ettirdiklerini açıkladı. Söz konusu arazideki sahil kısmının kullanım hakkının kendilerine ait olduğunu söyleyen Turan, "Ataköy'de Baruthane olarak bilinen bu alan inşaat yapılmayan bir yerdir. Ataköy sahilinde bulunan bu alanın imar çalışması 1991 yılında yapılmıştı. Ticaret ve konut olarak o tarihte alınan imar izni ile mevcut yapılaşmalar gerçekleştirilmiştir. Yani, Ataköy sahillerine inşaat izni 1991 yılında verilmiştir. Tarihi Baruthane binalarının da bulunduğu bu alan 2010 yılındaki imar izniyle ihale edilmişti. Anıtlar Kurulu, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu onaylarına, imar izinlerine rağmen, şu anda mülkiyeti bize ait olan arazinin üzerindeki inşaat planını uygulamaktan vazgeçtik" dedi. 
 

02-04-2018 00:53

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
metinsert
02-04-2018 16:07
atakoy - baruthane - C Motelleri
adi gecen atakoy baruthane bolgesinin imar izni iptali cok sevindirici . Cunku bu Turkiyenin tarihinde cok onemli bir yerdir. 1702 yilinda insa olunan bu baruthane de uretine barutlar , Osmanli imparatorlugu orduları tarafindan kullanilmis , dahasi 1915 canakkale savasinda burada uretilen barutlar geliboluya gonderilmis, nusrat mayin gemisi ve muavenet gemileri tarafından kullanilmis, ingiliz ve fransiz gemileri batirilmistir. Bu Turk gencligi tarafindan iyi bilinmeli ve bu yer korunmali hatirlanmalidir. Ayrica 1960 li yillarda sahil yolu yapılırken , tum Bakirkoy Tas Mektep ogrencileri bu alanda toplanir piknik yapardi , onemli bir senlik yeri idi genclik icin, biz duayenler o gunleri ıyi bilirve anarız . Daha sonra buraya Emlak Kredi Bankasi tarafından Atakoy C Motelleri yapılmisti. Turkiyenin ilk tatil koyu idi . O da tarih oldu gitti. i Burasi da bir rekreasyon, sanat merkezi haline donusturulebilir, buyuk bir meydan, havuzlar, kafeler yapilabilir ve eskiden oldugu gibi de agaclandirilmalidir. Lutfen burasini koruyun, halkin yararina sunun.
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar