17.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
TURİZM TARİHİ'NDE TMGT KONUŞULDU
Turizmde acentecilikten rehberliğe, otelcilikten shopping ve havayolu ulaşımına kadar her alanda önemli yere gelenlerin içinden çıktığı ama turizmdeki yeri ve önemi pek bilinmeyen TMGT faaliyetleri o dönem bu çalışmaları yürütenlerin katılımıyla değerlendirildi.

 

Sözlü Turizm Tarihi çalışması aylık Turizm Tarihi Konuşmaları ile devam ediyor.
 
Koordinatörlüğünü Eskişehir Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nami Kozak’ın yaptığı Turizm Tarihi projesinin birinci aşaması olan 10 cilt 7700 sayfalık bölümün baskıya verilmesinden sonra proje aylık Turizm Tarihi Konuşmaları devam ediyor.
İstanbul Sultanahmet Cankurtaran’daki Armada Otel’de "Türkiye Milli Gençlik Teşkilatının (TMGT) Turizm Faaliyetleri ve Türk Turizm Sektörüne Etkileri" konulu toplantının Nisan ayı konusu kısa adı TMGT olan Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı’nın turizm faaliyetleri idi.
 
Turizm sektörünün acentecilikten rehberliğe, otelcilikten shopping ve havayolu ulaşımına kadar her alanda önemli yere gelenlerin içinden çıktığı ama turizmdeki yeri ve önemi pek bilinmeyen TMGT faaliyetleri o dönem bu çalışmaları yürütenlerin katılımıyla değerlendirildi.
 
TMGT’li Kültur’un sahibi Hami Fidanoğlu’nun yönettiği toplantıda katılımcılar TMGT bünyesinde faaliyet gösteren turizm bölümünün çalışmaları hakkında bilgiler aktardı.
 
 
Toplantıya katılanlar : 
 
(Alfebetik sırayla)
A. Bektaş Bozdağ
Ahmet Özatacan
Behlül Üsdiken
Berge Ulaş
Deniz Tüfekçi
Ergican Acarbaş
Ertuğurul Karaoğlu
Feyzullah Ulugün
Hami Fidanoğlu
Hüseyin Muti Akgün
Kasım Zoto
M. Mesut Uzal
Mehmet Ata Tansuğ
Metin Kazan 
Nejat Gürsoy
Nevin Pakalın
Özer Sarcan
Veysel Günsel
 
TMGT 
 
1940’lı yıllardaki Türkiye Milli Talebe Federasyonu TMTF’nin bir devamı niteliğinde olan Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı TMGT , o zaman tüm dünyada ve her alanda örgütlenmeye başlayan bir gençlik kuşağının Türkiye’deki eşdeğer kurumu niteliğindedir. 
O yüzden TMGT kendi döneminin dünya görüşünü sergiler.
 
Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı TMGT, Devrim Ocakları, Kadınlar Birliği, Teksif ve Türkiye İzciler Birliğinden oluşan bir örgüttü. 1980 Askeri Darbesiyle kapanana kadar TMTG, turizm de dahil olmak üzere, Türkiye gençliğinin gereksinim duyduğu her alanda bir öğretim kurumu gibi çalıştı. Folklordan trafik eğitimine, izcilikten rehber kurslarına kadar bir dizi alanda faaliyet gösterdi.
 
TMGT’de öğrenciler boş zamanlarında turizm faaliyetleri başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösterirdi. Üniversitelerden de katılım yüksekti. Türkiye’nin turizmine TMGT’nin yaptığı katkıların bir örneği 1977 yılında Türkiye’nin her yerinde aynı anda 66 otobüsle tur düzenlenmesidir.  Bu turlarda 400 grup ağırlandı ve her grup 30-40 kişiden oluşuyordu. TMGT bir yılda 8 bin dolayında öğrenci ve turisti ağırlayabiliyordu.
 
TMGT, turizme verdiği ağırlığı açtığı rehberlik kurslarıyla da gösterdi.
 
TMGT yurt dışından getirdiği öğrenci ve turistleri birkaç otelin dışında genellikle öğrenci yurtlarında konaklatıyordu. Balıkesir, Eskişehir öğrenci yurtları o dönemlerin en gözde konaklama tesisleriydi. Bu kuruluşlar öğrenci yurtlarının yanısıra Ankara, Antalya ve Kapadokya gibi bazı bölgelerde Turizm ve Tanıtma bakanlığına ait binaları belirli anlaşmalar çerçevesinde konaklama tesisi olarak kullanıyordu.
 
TMGT Türkiye’de turizme hem sayısal hem de niteliksel bir dizi değişim getirdi. 
 
Türkiye turizminin ve bir anlamda acentacılığın ve  tur operatörlüğünün gelişiminde çok önemli yeri olan TMGT, bünyesinde bugün sektörün her alanında öne çıkmış çok sayıda kişi var.
 
TMGT’nin yurtdışında Belçika’da da bir temsilciliği vardı. 
 
BITS, BITEJ, FIYTO ve ISTC’nin üyesi olan TMGT 1970’li yıllarda Türkiye genelinde 16 öğrenci yurdu ve konaklama birimlerinde hizmet verirken dünyanın diğer gençlik örgütleri içinde İngiltere ve İsviçre 64’er konaklama tesisini gençlik turizmine açıyordu. 
1970’li yıllarda İstiklal Caddesi Tünel’de merkezi olan TMGT’nin Istanbul Aksaray ve Ankara Yenişehir’de ofisleri vardı.
 

23-04-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar