17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
3 Yorum | Yorumlar
KALİFİYE ELEMAN AÇIĞI BÜYÜYOR, OTELLER YABANCILARA YÖNELDİ
TÜROFED Başkanı Ayık: Böyle devam ederse bir süre sonra Uzak Doğu'dan işçi getirmek zorunda kalabiliriz."...

 

Oteller yetişmiş eleman bulmakta güçlük çekiyor. Sektörün 2016’da yaşadığı tarihinin en ağır krizi döneminde kalifiye elemanların başka alanlara kayması ile sektörde zaten varolan kalifiye eleman sıkıntısı daha da arttı.
 
Otelciler temizlik, aşçı yamağı, komi ve bulaşıkçılık gibi alanlarda çalıştıracak 'ara eleman' bulmakta zorlanıyor.
 
Hürriyet İnsan Kaynakları Eki’nde yer alan Burak Coşan imzalı haberde otelcilerin çareyi Kırgızistan, Rusya, Ukrayna ve Gürcistan gibi ülkelerden getirtip çalıştırmaya başladığı belirtiliyor.
 
TÜROFED Başkanı Ayık : Başka ülkelerden getirmek zorunda kalıyoruz 
 
Kısa adı (TÜROFED) olan Başkanı Osman Ayık, " Özellikle bulaşıkçı, aşçı yamağı, komi, temizlik gibi alanlarda çalıştıracak eleman bulmakta büyük zorluk yaşıyoruz. Böyle devam ederse bir süre sonra Uzak Doğu'dan işçi getirmek zorunda kalabiliriz" dedi. 
"Sektörde konuyla ilgili bazı yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu” belirterek, “Bir öğrenci liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi kazanıyor. 4 yıl okuyor ancak çalışamıyor. Okulu olan bir öğrenciyi 8 saat çalıştıramıyorsunuz. Saatlik çalışma sistemi olsa bu öğrencileri de ekonominin içine kazandırmış olabiliriz. Bu şekilde bir düzenlemeyle yaklaşık 4 milyon kişi çalışma hayatına kazandırılabilir" diyor.
 
AKTOB Başkanı Yağcı: Sektör için önemli 
 
Kısa adı AKTOB olan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Dr. Erkan Yağcı da, turizmin özellikle konaklama kesimindre yetişmiş eleman gererks iniminin arttığını söyledi.
 
Yoğun sezonlarda ara eleman bulma konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Bu konuda önlem alınmalı. Üniversite ve lise eğitimleri ona göre organize edilmeli. Sadece bugünü için değil gelecek 10 yılı için düzenlemeler yapılmalı. Bir de turizm eğitimi almış kalifiye elamanların sektörde kalması sağlanmalı" diyor. 
 

07-05-2018 01:39

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
VEDATLALASAHIN
10-02-2019 01:06
Koltuğundan korkan yöneticiler
Ülke dolu kalifiyeli elemanlarla dolu,sen kalifiyeli elemanda üç dil istersin maaşa gelince asgari ücretin bir tık üstü. Ayrıca kötü şartlarda insanları çalıştırın kim durur zaten sezonlu iyi eleman seç,iyi maaş öde yoksa sana pahalıya malolur
08-05-2018 16:52
Kalifiye elaman
Farklı Oteller de çalıştım, Her Departman için de pişerek geliştim, En son Otel Müdürüydüm, bu yüzden bakış açımız daha genel, daha sağlıklı ve daha isabetli olur, bu konuya bakış açım şudur; 1- Kalifiye Personel açığı yoktur, uzak doğu dan işçi getirilmesi de yanlış olur, tümü değilse de çoğu İnsan kaynakları Departmanı çalışanlarının yeniden eğitimleri yapılmalıdır, İş İlanları yayınlama amatörce, ilanlara gelen vasıflı elaman CV. le re dikkat edilmiyor, tanıdık filan varsa onlara ağırlık verilir, halbuki daha vasıflı daha işin eğitimlisinin CV si kenarda kalır, Mesleki odalar, iş eğitim iş kur vb. ile iletişimlerde zayıflıkları vardır, 2- Her Otelde Bulaşıkçı kazancı komi önemli yeri vardır, kolay kolay kimseyi kazana vb. veremezsiniz, komi deyip geçmeyin ağır yük bunlar da, ama sorunları üzerinde durulmazsa ne kalifiye elaman bulunur nede elamanlar bir iş. ve bu çalışanları da bulmak zordur, her otelde bunu bizzat gördüm, ama sorunlarına sağlıklı eğilmedikçe bu çalışanlar aslında çözülmesi basit sorunların çözülememesi ile kaçıyor kaçırılıyor, İnsan kaynakları çalışanların sorunlarını da dinlemelidir, bizde bu maalesef yoktur. 3- CV gönderen adayların referans ve çalıştığı iş yerleri hakkında araştırılması maalesef zayıftır, Mesleki odalar, iş kaynaklarına ulaşımları neredeyse yok denecek kadar azdır, personel özlük dosyası hazırlamak, eğitim vb. veren firmalarla görüşmek vb. demek değildir İnsan Kaynakları,(işini profesyonelce yapan İnsan kaynakları Müdürlerini ayrı tutuyorum zaten sayıları azdır) burada asıl sorun denetimsiz şekilde çalışan İnsan Kaynakları departmanları zayıflığı etkendir, son söz, dışarıdan vasıflı elaman aranacağına içeride vasıflı elamanlara sahip çıkın yeterlidir. bakın kendim den bir örnek vereyim, iş arayışıma Mart ayı ile başladım, ve Mayıs geldi hala işsizim, vasıflıyım, Operasyon Müdürü, Otel Müdürü, Genel Müdür yardımcısı hatta Gece Müdürü işi bulamadım, 10 seneyi aşkın Gece Müdürlüğü de yaptım, CV gönderdiğim iş yerleri hala Gece Müdürü arıyor, Operasyon Müdürü arıyor vb. burada asıl Sorun yukarıdaki örnek olarak verdiğim sorunlardır, çözümü de basit. Kimseyi karalamıyorum, kolaya kaçmayın diyorum, sadece gördüklerimi bilgim tecrübemle dile getiriyorum. Herkese Saygılar Timur.
Hamburglu
07-05-2018 13:25
KALIFIYE ELEMAN ACIGI
Sayin Ayik,Türkiyede issizlik cok yüksek iken Orta Dogudan Isci getirmeyi düsünmeniz sacma oldugu gibi gerceklesmesi mümkün degil.Getirmek istediginiz kisileri nerede yatiracaksiniz.Vereceginiz ücrette tatmin edecekmi???? 40 SENEDIR Türk Turizminin Basina gelmis gecmis Kisilerinin,ve Otel Sahiplerinin halledemedigi bir sorun.Senelerdir Turizm Okullarindan mezun olan genclere hic kimse Sahip cikmadi.Ve cikmayada niyeti yok. Otellerde calisan elemanin % kaci Turizm okullari mezunu???? Sayin Yagci,Sizler su an Türk Turizminin Basinda gelen isimlerindensiniz. Cok laflar eden fakat sonucta hic bir neticesi olmayan beyanlardan bahsediyorsunuz.Fikir vermek yerine düsüncelerinizi tatbik edin.Turizm Okullari mensuplarini kaybetmeyin onlara her zaman ihtiyaciniz olacak.Sans verin genclere.Turizm cok güzel bir meslek bu meslege baslayipta ayrilan pek olmamistir.Yeterki genclere sans taniyin.Türkiyede Turizmin her yerinde calismaya hazir cok issiz insan var.Bu insanlara sans verin Orta Dogudan isci getimeyi hayalinizden cikarin.En önemlisi clistirdiklariniza Dürüstce ücret ödeyin.
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar