22.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
1 Yorum | Yorumlar
İTHAL İŞÇİ TALEBİNE SENDİKALARDAN TEPKİ
TÜROFED Başkanı Osman Ayık'ın, turizm sektöründe eleman sıkıntısını gidermek amacıyla Uzakdoğu'dan ithal işçi getirme önerisine sendikalar tepki gösterdi..
Kısa adı TÜROFED olan Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık’ın sektörde yaşanan kalifiye eleman sıkıntısını otelcileri yurtdışından işçi bulmaya yönelttiğine ilişkin açıklamasına işçi sendikaları tepki gösterdi.
 
Sıkıntıyı çözmek için de deneyimsiz olanların işe alınıp çalıştırması halinde sektörde 'güvenlik' sorunu yaratacağı belirtiliyor.
 
 
Fikri Cinokur’un Turizmdays.com'daki haberine göre DİSK'e bağlı Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Muzaffer Koç, son iki yıldır turizmde kötü bir dönem yaşandığını belirterek, otel işletmelerinin çalışanları çok ucuza çalıştırdığını ve uzun çalışma süreleri olması nedeniyle para kazanamayan 125 bin turizm işçisinin Antalya'da sektöre geri dönmediğini söyledi.
Koçkonuyla ilgili larak şunları söyledi:
'' TÜROFED Başkanı Osman Ayık, kendi statüsüne uygun çok ucuza çalıştırabilecek yabancı işçi arıyor. Turizm sektörü çalışanlarına iyi ücret vermez ise kalifiyeli çalışanı elbette bulamaz. Turizm sektörü ucuz ve uzun süre çalışacak işçi istiyor. Turizm sektörü güler yüzlü çalışan insan ister. Memnuniyetsiz çalışan işçi müşteriyi memnun edemez.''
Turizm eğitimi verenokullardan mezun olanların yüzde 90'ının turizm sektöründe çalışmadığını söyleyen Koç, ''Çünkü Turizm okullarındaki stajyer öğrenciler çon uzun çalıştırılıyor ve ücret ödenmiyor. Sektördeki bu olumsuzlukları gören gençler de bir daha sektörde çalışmıyor'' dedi.
 
 
TÜRK-İŞ'e bağlı TOLEYİS Sendikası Akdeniz Şube Başkanı Cemalettin Kelten de yetersiz ücret ödenmesi ve çalışma koşullarının ağır olması yüzünden sektörde 'kalifiye' eleman sıkıntısı yaşandığına dikkat çekti. Otellerin en yüksek sezonda çalıştıracak işçi bulamadığını anlatan Kelten, şöyle konuştu.
''Oteller çalışanlarına insanca yaşayabilecek düzeyde ücret vermediği için Kalifiyeli işçi sektörden kaçıyor.  Çalışanlara asgari ücret veriliyor ve çok uzun süre çalıştırılıyor. Otellerde yoğun olarak stajyer öğrenci çalıştırılıyor. Sonra da stajyer öğrenciler bir daha sektöre uğramıyor ve bölüm değiştiriyor.''
 
 
Osman Ayık ne demişti?
 
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, özellikle bulaşıkçı, aşçı yamağı, komi, temizlik gibi alanlarda çalıştıracak eleman bulmakta büyük zorluk yaşadıklarını belirterek “Böyle devam ederse bir süre sonra özellikle bulaşıkçı, aşçı yamağı, komi, temizlik gibi alanlarda çalıştıracak eleman bulmakta büyük zorluk yaşıyoruz. Böyle devam ederse bir süre sonra Uzak Doğu’dan işçi getirmek zorunda kalabiliriz. Sektörde konuyla ilgili bazı yasal düzenlemelere ihtiyaç var. Bir öğrenci liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi kazanıyor. 4 yıl okuyor ancak çalışamıyor. Okulu olan bir öğrenciyi 8 saar. t çalıştıramıyorsunuz. Saatlik çalışma sistemi olsa bu öğrencileri de ekonominin içine kazandırmış olabiliriz. Bu şekilde bir düzenlemeyle yaklaşık 4 milyon kişi çalışma hayatına kazandırılabilir.”
 

11-05-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Hamburglu
11-05-2018 17:46
BEDAVA CALISMAYA ELEMAN YOK
Sayin Ayik,Önerdiginiz elemanlari yani,Bulasikci,Ahci yamagi,Komi ve Temizlik islerinde calisacak elemanlari Türkiyeden tedarik etmeniz mümkün.5 veya 6 aylik, günde 8 saat Üzerinden yapacaginiz, Aylik maasina ek olarak 8 satin üzerinde mesai ücretlerini de %50 zamli ödemek üzere ise alacaginiz eleman cok.Yeterki Oteller calisma saati 8 in üzerinde ki saatlerin mesai ücretlerini ödesin.Bu aradiginiz elemanlari ben size Hamburg'dan da temin edebilirim.Fakat size Pahaliya malolur.Sizlerin arzusu bedavaya calistirmak.
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar