23.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
ZAFER HAVAALANI VERİMSİZLİĞİ İLE YİNE GÜNDEMDE
2012'de hizmete açılan Zafer Havalimanında, devletin garanti ettiği yolcu ile gerçekleşen yolcu sayısı arasındaki fark uçuruma dönüşmüş...

 

 
 
Türkiye'nin ilk bölgesel havalimanı (Kütahya-Afyon-Uşak) olarak tanıtılan Zafer Havaalanı açıldığı günden beri verimsizliği ile tartışılıyor.
 
İstanbul 3. Boğaz Köprüsü'nün iki ortağından biri olan Içtaş’ın projeyi 50 milyon Avro yatırım bedeliyle 2044 yılına kadar Yap-İşlet-Devret modeliyle yaptığı Zafer Havaalanı için devletçe garanti edilen yolcu sayının yüzde 10'una bile ulaşmadığı belirtiliyor. Aradaki fark Hazine’den işletmeci firmaya ödeniyor.
 
Cumhuriyet’ten Çiğdem Toker’in konuyla ilgili yazısında bu durumun Sayıştay raporuna da yansıdığı, şirkete garanti bedeli olarak 5 milyon Avro ödendiği belirtiliyor.
 
Çiğdem Toüker yşazısında şunları söylüyor:
 
Devlet Hava Meydanları Işletmesi'nin (DHMİ) 2016 yılı hesaplarını denetleyen Sayıştay'ın hazırladığı denetim raporu durumun giderek vahimleştiğini belgeliyor. 2012'de hizmete açılan Zafer Havalimanfnda, devletin garanti ettiği yolcu ile gerçekleşen yolcu sayısı arasındaki fark uçuruma dönüşmüş. Bu uçurum da müteahhit firma Içtaş'a devletçe ödenen faturanın kabarması anlamına gelmiş. 
 
Rapordan aktaracağım şu tablo, iç ve dış hatları içeren toplam verilerden oluşuyor: 
 
Zafer Havalimanı için müteahhide garanti edilen yolcu sayısının, sadece yüzde 4'ünün gerçekleşmiş olmasının ne kadar büyük bir öngörüsüzlük olduğu apaçık ortada. Kim bilir öngörüsüzlük, belki de nazik bir ifadedir. Devlet aygıtını yönetenlerin halkın aleyhine sonuçlanacak bir tahmini bu kadar kolay yapamaması gerekir çünkü. Düşünün ki, 2012-2016 sonuna kadar 4 milyon 73 bin 181 yolcu garanti edeceksiniz. Fakat bırakın milyonları, yüz binleri, bu sürede oradan seyahat eden yolcu sayısı sadece 70 bin 534'te kalacak. Ve bunun karşılığında sanki tersini başarmış gibi Içtaş'a yaklaşık 21 milyon Avro ödeyeceksiniz. Zaten Sayıştay raporunda da bu rakamlarla ilgili şöyle denilmiş: "...
 
Zafer Havallmanı'nın henüz gerektiği gibi çalışmadığını ortaya koymaktadır. Bu durumun süreklilik arz etmemesi İçin gerekil çalışmalar yürütülmeli ve kademeli olarak uçak ve yolcu trafiğinin artırılmasına yönelik teşvik edici ve özendirici tedbirler alınmalıdır." Cevap olarak DHMl'den ne mi gelmiş? Efendim, ilk işletme yıllarında trafikler henüz oturmamış, yörenin bir yolcu potansiyeli varmış ama bu potansiyel havayolu şirketlerinin "hat açma" düzeyine henüz varmamış. Bu düzeye de iki şekilde varılırmış: Nüfus artış hızı ve "hükümetimizin" termal turizm politikaları sayesinde. Biraz Nasrettin Hoca fıkrası gibi ama olsun değil mi? Nasıl olsa "taban"\n ÖTV'yi, KDV'yi ödememe gibi bir seçeneği yok. Hükümet termal turizmi geliştire dursun, biz vergilerimizi az daha tabana yayıp, iç hat yolcu başına 2, dış hat yolcu başına 10 Avro için Içtaş'a çalışmaya devam edelim. 
 
Zafer Havaalanı için taahüt edilen ve
gerçekleşen yolcu sayısı ile yapılan ödeme
 
 
 

08-06-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar