18.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
RUSYA'NIN 1.3 MİLYAR $ HARCADIĞI DÜNYA KUPASI'NDAN TURİZM NE KAZANACAK
Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmak için 1.3 milyar dolar harcayan Rusya, bu nedenle elde edeceği gelir gideri karşılamayacak....

 

Başta futbol olmak üzere, olimpiyat, Eurovizyon vb büyük organizasyonları almak için ülkeler büyük yatırım ve harcamaları göze alarak bir birleriyle yarışıyor.
 
Ancak büyük organizasyonlar çoğu kez yapıldıkları ülkelere ciddi ekonomik yük getirirken bu nedenle elde edilen gelirlerin giderleri karşılamadığı belirlendi.
 
Bu kapsamda 14 Haziran perşembe günü başlayıp bir ay sürecek Dünya Evrim Küçük’ün Dünya Gazetesi’nde yer alan konuyla ilgili haberinde derlediği verilere göre  Dünya Kupası karşılaşmalarına evsahipliği yapacak Rusya’nın bu iş için harcadığı 1.3 milyar doları amorti edemeyecek.
 
Bu arada Rusya’nın bundan önce Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan ülkelere göre en yüksek harcamayı yaptığı belirtiliyor.
Yapılan harcamaların gelirden karşılanmaması bundan önceki Dünya Kupası ve Olimpiyatlara ev sahipliği yapan diğer ülkelerde de yaşandı.
 
% 1 ek büyüme
 
Rusya’nın başkenti Moskova ile birlikte 11 şehirde düzenlenecek Dünya Kupası maçları Dünya Kupası'nın Rusya'da tüketimi canlandırması, ödemeler dengesini iyileştirmesi ve ülkenin parası rublenin değerini yükseltmesi beklenmekle beraber ekonomiye katkısının sınırlı olacağı organizasyonu için 2013-2018 yılları arasında yapılan yatırımların Rus ekonomisine yılda yüzde 1 ek büyüme sağladığı tahmin ediliyor.
 
Dünya Kupası’nın turizme katkısının da sınırlı olacağı, bu nedenle yurtdışından gelecek ziyaretçi sayısının 400 bin kişi cıvarında olabileceği öngörülürken, bunun da sektöre katkısının sınırlı olacağı belirtiliyor.
 
Harcamaların dağılımı
 
Nordea Bank’ın hazırlanan raporda, Rusya'nın Dünya Kupası için toplam giderin yüzde 30'unun spor altyapısı, yüzde 70'inin ise ulaşımın iyileştirilmesi ve spot aktiviteleri için harcanmasının ülke ekonomisine etkisinin olumlu olacağı belirtiliyor.
 
Raporda Dünya Kupası için gelen ziyaretçilerin ortalama 5 bin-8 bin dolarlık harcama yapacağı hesaplanarak, bunun iç tüketime 2.5-4 milyar dolar katkı sağlayacağı öngörüldü. 
 
Moody's de, şampiyonanın ekonomiye ciddi bir katkı sunmasını beklemiyor. Moodys, turnuva için yapılan altyapı yatırımlarının, taraftarların yapacakları harcamalar ve turist akışında yaşanacak artış ile karşılanamayacağını savunuyor.
 
Dünya Kupası’nın ekonomi profili
 
 
- 20 kupada 37.5 milyon seyirci
- Dünya Kupası finallerinde bugüne dek yapılan 20 organizasyonu toplam 37 milyon 500 bin 713 kişi izledi. 
- Finallerde toplam 836 maç oynanırken, karşılaşma başına seyirci ortalaması da 44 bin 857 oldu. ABD'de 1994'te yapılan dünya kupası finalleri, toplam 3 milyon 587 bin 538 kişi tarafından yerinde izlenerek, en çok seyirci toplayan organizasyon olarak tarihe geçti. 
- Bu turnuvada oynanan 52 karşılaşmayı, maç başına ortalama 68 bin 991 kişi izledi. 
- İtalya'da 1934'te yapılan organizasyon ise 363 bin kişiyle, en az taraftar çeken şampiyona olarak dikkati çekti. 
- Fransa 1938 ise 20 bin 872 kişiyle maç başına en az kişinin izlediği organizasyon oldu. 
- Brezilya'da düzenlenen son Dünya Kupası'nı ise 3 milyon 429 bin 876 kişi (ortalama 53 bin 592) yerinden izledi.
 
Dünya Kupası’na ev sahipliği yapanlardan kim kazandı kim kaybetti
 
- Futbolda dünyanın en önemli organizasyonu olan FIFA Dünya Kupası'nı düzenlendiği 1930 yılından bu yana 8 değişik ülke kazandı. 
- 2. Dünya Savaşı dışında 1930 ile 2014 yılları arasında 20 kez düzenlenen Dünya Kupası'nda en fazla şampiyonluk yaşayan takım 5 kez ile Brezilya olurken, İtalya ve Almanya ise dörder kez mutlu sona ulaştı. 
 
- Arjantin ve Uruguay ikişer, İngiltere, Fransa, İspanya ise birer kez ülkelerine Dünya Kupası şampiyonluğu sevinci yaşattı. 
Kupayı bugüne dek 5 Avrupa, 3 de Güney Amerika ülkesi kazandı, diğer kıtalardan şampiyon çıkmadı.
 

12-06-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar