23.01.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
TYD, BELGELENDİRME YÖNETMELİĞİNDEKİ DEĞİŞİKLİKTEN MEMNUN
TYD Başkanı Oya Narin, yönetmelik ile getirilen otel odalarının yüzde 20'sinin 3. Kişilere satılabilmesiyle tesislerin açık kalma süresinin uzayacağını söyledi...

 

 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işletme belgeli tesislerin belgelendirilmesine ilişkin yönetmelikte yaptığı değişiklikler tartışılırken kısa adı TYD olan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği,  düzenleme ile otellerin açık kalma süresinin uzayacağını söyledi.
 
Sabah Gazetesi’ndeki habere göre Narin, belgelendirme sisteminin değiştirilmesi kapsamında yapılan değişiklik ile 5 aya sıkışan turizm hareketinin 12 aya yayılacak.
 
Narin değişiklik ile ilgili olarak şunları söylüyor:
 
" Yeni çıkan yönetmeliğe göre artık hazine arazisi üzerinde oteli bulunan yatırımcı, otelinin yüzde 20'lik kısmını dönüştürerek yabancı turiste uzun dönemli olarak satabilecek. Devlete yüzde 0.5 arazi kullanım bedeli ve yüzde 1 ciro payı ödeyen turizmci, satış yaptığı bu odaların ciroya yapacağı katkıya ek olarak, yatırım maliyet bedelinin yüzde 10'u tutarında ilave yararlanma bedeli ve satıştan KDV ödeyecek. 
 
Yabancı yatırımcıya satılmaya uygun toplam 400 bin yatak var. Bunun 100 bin yatağını bireysel irtifak tapusu olarak dönüştürmek için yatırımcı iki ya da üç odayı birleştirecek. Böylece 25 ila 50 bin arasında kat mülkiyet ve kat irtifak tapulu alan oluşturulacak. Ortalama 150 bin dolardan 4 milyar dolarlık gelir elde edilebilir.
 
Turizmci yüzde 20'lik kısmı sattığı için otelini kış aylarında da açık tutacak. Daha önce 5 ay açık tutabildiği tesisini artık 12 ay boyunca açabilecek. Bu da turizmcinin rekabet gücünü artıracak.
 
Tahsis süresinin 49 yıla uzatılması ile birlikte bu konuda da 5 Aralık tarihine kadar başvuru yapılması gerekir. İzin başvurusundan sonra otel yatırımcısı dönüştürdüğü odaları bir yılda satışa çıkaracak.” 
 

05-07-2018 10:20

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar