23.01.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
İLK PARLAMENTONUN OLDUĞU YER PATARA, UNESCO ÜYELİĞİ BEKLİYOR
30 yıldır kazıları yürütülen Patara antik kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, "Dünya uygarlıklarına öncülük etmiş Likya Birliği'nin başkenti olan Patara'nın UNESCO kalıcı listesine girmesini istiyoruz" dedi...

 

 

Patara Antik Kenti'ndeki 30'uncu yıl kazıları başladı 
 
Tarihte ilk parlamentonun olduğu, Kaş Patara Antik Kenti Birleşmiş Milletler UNESCO’nın listesine alınmayı bekliyor.
 
Kaş'ta Likya Birliği'nin başkenti olan dünyaca ünlü Patara Antik Kenti'ndeki 30'uncu yıl yaz dönemi kazıları başladı. Antik kentteki kazılar 10 ay sürecek. Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı ve Patara Antik Kazıları Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık öncülüğünde yürütülen kazıların bu yılki bölümüne, aralarında Almanya ve Türkiye'deki 16 üniversiteden 14 bilim insanı katılıyor. 4'ü yabancı 60 üyenin yanı sıra, 14 arkeoloji, 6 mimarlık, 2 restorasyon öğrencisi, restoratör ve mimar da kazı çalışmalarına katılıyor. Kazı boyunca bilim insanları Bizans sanatı, jeoloji, jeodezi, jeofizik, epigrafi ve nümizmatik dallarında araştırmalar yapacak. 
 
Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, "Tek amacımız dünyanın uygarlıklarına öncülük etmiş Likya Birliği'nin başkenti olan Patara Antik Kenti'nin UNESCO kalıcı listesine girmesini sağlamak" dedi. 
 
Patara antik kenti hakkında
 
Patara Antik Kenti, Likya Birliği'ne başkentlik yapmış, 2 bin yıllık tarihe sahip. 
 
Apollo'nun ve St. Nıcholaos'un doğduğu, Hz. İsa'nın havarilerinden St. Paul'un Roma'ya gitmek için gemiye bindiği Likya Birliği'nin üç liman kentinden biri. 
Dünyanın ilk demokratik parlamentosu Likya Birliği Parlamentosu'nun çıkardığı ve uyguladığı yasalar, "Dünyada mükemmel bir konfederasyon cumhuriyet örneği vermek gerekirse Likya'yı gösterim" diyen Montesquieu'nun sözüyle Amerikan Anayasası'na ilham kaynağı olmuştur. 
 

07-07-2018 11:51

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar