23.01.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
TAKİPTEKİ KREDİLER TOPLAMDA DÜŞERKEN TURİZMDE ARTIYOR
Kamuoyunda 'Batık kredi' bankacılık literatüründe 'Geri dönüşü sorunlu ya da geri dönüşü gecikmeli, takipteki kredi' olarak tanımlanan işlemler, turizmdeki duruma ayna tutuyor.

 

 
 
Gelen ziyaretçi sayısı arttığı halde düşük fiyatlar nedeniyle işletmeler zorunlu giderler dışında ödemelerde zorlandığı için kredi borcunu da ödeyemiyor.
 
Kamu oyunda ‘Batık kredi’ bankacılık literatüründe ‘Geri dönüşü sorunlu ya da geri dönüşü gecikmeli, takipteki kredi’ olarak tanımlanan işlemler turizmdeki yaşananların aynası gibi.
 
Türkiye genelinde takipteki kredi oranı 2017’de yüzde 3.0 iken 2018’de 2.8 geriledi. Buna karşılık bankaların turizm sektörüne kullandırdığı kredilerden takibe düşenlerin oranı yüzde 2.6’dan 3.0’a çıktı.
 
Kısa adı BDDK olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun verilerine göre, bankaların turizm sektöründe kullandırmışken süresi geldiği için tahsil etmesi gereken kredilerin yüzde 3’üne karşılık düşen 2 milyar299 milyon TL’yi tahsil edemedi.
Bankaların turizm sektöründen tahsil edemediği takipteki kredilerin toplam turizm kredileri içindeki payı geçen yılın aynı döneminde 2.6 idi.
 
Bu arada Türkiye genel ve bütün sektörler bazında bankaların kullandırdığı kredilerden takipte olanın payı 2017 yılının 5 aylık döneminde yüzde 3 iken bu yılın aynı döneminde yüzde 2.8’e düştü
 
Turizmdeki ‘Batık-takipteki  krediler
 
 

09-07-2018 12:28

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar