26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
4 Yorum | Yorumlar
ANI TUR SORUNU HEMEN ÇÖZÜLMEZ
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Sektörde son dönemlerde sıkıntılarla gündeme gelen Anı Tur olayının kısa sürede çözülemeyeceğini" söyledi.

 

 
Kısa adı TÜRSAB olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, çalışanları işten çıkarıp topladığı paraları otellere ödemediği için müşterileri otellere alınmayan Anı Tur ile ilgili sorunun sektörde yaşanan sıkıntılardan kaynaklandığını söyledi.
 
Hürriyet’ten Burak Coşan’ın haberine göre, Anı Tur olayında hem TÜRSAB hem Kültür ve Turizm Bakanlığı devreye girdiğini belirterek. “Tüketici mağduriyeti oluşmadan çözmeye çalışıyoruz. Bakanlığa ulaşan bazı dosyalar var. Tüketici mağduriyetlerini önlemek yönünde hep birlikte çalışıyoruz. Anı Tur'un seyahat acenteleriyle yaşadıkları ticari ilişkilerdir. Uzun dönemde çözülebilir ancak müşteri mağduriyeti olmaması bizim için önemli" dedi.
 
Yerli turist yüzde 40 daha pahalıya tatil yapacak
 
Öte yandan Bağlıkaya, yurtdışındaki talep artışı nedeniyle otellerin yabancıya ayırdıkları kapasiteyi yüzde 80’e çıkardığını yerli müşterinin yüzde 40 daha pahalıya tatil yapacağını söyedi.
 
(TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, yabancı turist sayısının artması ve kurlarda yaşanan yükseliş sonrasında yerli turistin 2019'da tatile çıkmasının zorlaştığını belirterek şunları söyledi:
 
"İç turizmle ilgili birkaç sıkıntı var. Ani kur artışı nedeniyle otel kapasitelerinde yerli turiste ayrılan payda sıkıntı yaşanıyor. Oteller Euro ile turiste satmak yerine, TL ile Türk turiste vermek istemiyor. Birçok otel yabancı kapasitesini artırdı, yerli kapasitesini kıstı. Buradan çıkan sonuç önümüzdeki yıl Türk vatandaşlar daha pahalıya seyahat edecek ve istedileri zaman istedikleri yerde otel bulamayacak. Önümüzdeki sene için erken rezervasyon çok daha büyük önem taşıyor. Fiyatlar doğal olarak yükselecek. Yabancının ödeyeceği para ile yerlinin ödeyeceği para arasında ciddi fark oluştu. Doğal olarak otelci de yabancı turisti istiyor. Oteller kapasitelerinin yüzde 80'ini yabancıya ayırırken, yerli turiste ayrılan oran yüzde 20'de kaldı. Bu geçen yıl yüzde 30-35'ler deydi. Otelcilerin de haklı olduğu noktalar var. Çünkü yatırımlarını dövizle yapıyorlar. Dövizle borçlanıp, TL ile ödemeleri zor. Sonuçta bu ticari bir iş. Yerli turist için fiyat 2019'da, 2018'e göre fiyat artışının yüzde 40 civarında olacağını öngörüyoruz."
 

29-09-2018 10:34

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
turizmciçapulcu
01-10-2018 15:28
ticaret
Otelcilere söylenen arkadaşlar ekonomiyi yönetenlere söylense daha uygun olur bence. Döviz kurundaki artış 1 sene öncesine göre tam %68 şu anda. (Kur böyle durursa tabii ).Otelciler arasında ciddi döviz kredisi olan ve hatta batma aşamasında olan o kadar çok işletme var ki. Ne yapsın, vatandaşı da zorlanmadan tatil yapsın diye, talep varken, daha ucuz mu pazarlasın otelini ?
BEYMENN_14
30-09-2018 22:41
TEŞEKKÜR
Bodrumdaotelci rumuzlu Turizm Gazetesi takipçisi öncelikle cevap verme nezaketiniz için teşekkür ederim. Tatil bir haktır ve ihtiyaçtır. Keşke herkesin imkanı olsa da bu hakkını kullanabilse.Turizm karşılıklı bir etkileşimdir. Kaliteli tesis ve tabiki kaliteli müşteri. Bu sene gözlemim yoğun bir dönemdi ama şahsi fikrim müşteri kalitesi nasıldı tartışılır. Bazı alanlar termal tesisleri tabiki kötülemek amaçlı değil ama termal tesis ortamı kıvamına gelmiş,aquapark başları tutulmuş zaptedilmişti. Tesislerde daha yeni yeni bu sene bir ohh dediler. Bazılarının durumuda malum takip ediyoruz. Allah sektör temsilcilerinin yolunu açık etsin ama bence herşey için erken. Yaşayıp göreceğiz. İnşallah 2019 ve sonraki yıllar sektör ve biz müşteriler için mutlu müreffeh bir yıl olur. Selam ve Saygılarım ile...!
BEYMENN14
30-09-2018 12:56
Türkiye Süprizleri
Sayın Sektör Yetkilileri % 80 % 20 oranını öngörmüşssünüz...! Bizim ülkemizin süprizleri bitmez...! Daha sonra kastettiğiniz biz yerlilere muhtaç kalmazsınız inşallah.Birde erkende % 40 artış peş yani...! Yabancıların HARCAMA faaliyetlerini de görüyoruz...! Aymanız dileği ile...!
Bodrumdaotelci
30-09-2018 12:18
yerli turist olmazsa olmaz
yerli turist bizim için önemli .yerli turiste önümüzdeki sezondada en uygun fiyatlarla hizmet vermeye devam .Yabancı turiste fiyatlar euro bazlıda olsa yüksek olucak.Ucuz kalitesiz yabancı turisttense kaliteli yerli turisti tercih edicez .
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar