17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
TÜRK EKMEĞİ DÜNYA SOFRASINDA
Ekmek ve unlu mamul sevenleri bir araya getirmeyi amaçlayan 2. Uluslararası Ekmek Festivali, 12-14 Ekim tarihleri arasında Ankara'da yapılacak.

 

CerModern'de ekmek festivali Unlu Mamuller Uzmanı Mine Ataman: Milli ekmeklerimizin dünya sofralarında yerini alma zamanı geldi. Bu anlamda çeşitli projeler geliştiriyoruz. Ekmek ve unlu mamul sevenleri bir araya getirmeyi amaçlayan 2. Uluslararası Ekmek Festivali, 12-14 Ekim'de gerçekleştirilecek.

Uluslararası Tahıl Bilim ve Teknolojisi Birliği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamit Köksel ile Unlu Mamuller Uzmanı ve Proje Ortağı Mine Ataman, CerModern'de 12 Ekim'de başlayacak üç günlük festival dolayısıyla dün Kahya Otel'de basın toplantısı düzenledi. Köksel, binlerce yıldır Anadolu'da buğday ve ekmek kültürünün bulunduğunu belirterek, "Bu festival ekmekle ilgili, topluma doğru bilgiler ulaştırılabilmek için bir fırsat. Festivalle markalaşabilecek ürünlerimizi daha iyi tanıtabiliriz" dedi. Bu tür festivallerle Türkiye'nin her yöresinden farklı ekmeklerin sergilenebileceğini vurgulayan Köksel, bu ürünlerin kayıt altına alılnması için bir fırsat olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Mine Ataman, Anadolu ekmeklerinin dünya turizmine konu olmasını istediklerini vurguladı. 2. Uluslararası Ekmek Festivali'ne Fas, İtalya, Almanya, Arjantin, Kuveyt, Irak, Venezuela, Tayland, Bosna Hersek başta olmak üzere birçok ülkeden katılım gerçekleşecek. Dünyanın farklı bölgelerinden ekmekler, fırıncılar, atölye çalışmaları ve akademisyenlerin yer alacağı festivalde, misafirler alışveriş de yapabilecek.  

(AA)

 


14-10-2018 01:47

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar