26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
BAKAN ALBAYRAK ''EKONOMİYLE TOPYEKÜN MÜCADELE PROGRAMI''NI AÇIKLADI
Bakan, ağustos ayı itibariyle alınan kredilerde faiz indirimi ve yıl sonuna kadar elektriğe doğalgaza zam yapılmayacağını açıkladı...
 

Bakan, Berat Albayrak'ın açıkladığı "Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı"nda öne çıkan noktalar şöyle:
 

- Kurdaki  normalleşmeden sonra fiyatlarda da normalleşmenin sağlanacağı. Ekonomi anlayışımızda topyekün kazanmak var. Paydaşların birlikte kazanması gereken bir anlayışıdır.

- Kâr arttırmak  amacıyla yapılan  girişim, büyük zararları beraberinde getirecek adımlar olacaktır. Bunu görmemiz lazım.Paydaşlarımız  elini taşın altına  koymayı ülke vazifesi olarak gördü .Ortaya güçlü bir mücadele koyacak, tüm paydaşların beraber kazandığı bir ortamı oluşturacağız. Enflasyonla mücadele fiyat istikrarı tek başına devletin, kurumların, bakanlıkların yürütebileceği bir mesele değildir. Maliyetleri düşürecek tüm bu süreçlerde işsizliğin artmaması için neler yapabiliriz, bunları çıkardık.

- Tüm firmalarımızdan asgari yüzde 10 indirim yapmaları konusunda karara vardık.Gerek TOBB, gerek TÜSİAD tüm kurumlarımız , firmalarla birlikte bu sürecin iletişimi içindeyiz. Topyekün mücadeleye katılanlar belirlenen logo ile asgari yüzde 10 indirim uygulayacaklarını açıkladılar, katılanlara teşekkür ederim, katılmayanlara bir şey diyemem.

-Enflasyonla mucadele.org.tr internet sitesini kurduk. Bu süreçte BDDK, Merkez Bankası, Bankalar Birliği ile  koordinasyon kurduk. Vatandaşlar sitemizden mücadeleye destek veren firmaları takip edecek.

- Cari açık üzerindeki baskıyı dengeleyecek adımlar attık. Aktif bir şekilde indirim kararları ve benzeri adımlar, Merkez Bankası'nın piyasaları rahatlatmaya devam edeceği adımlar attık.

- Enflasyonla mücadeleyi mali politikalarla destekliyoruz. Elektriğe ve doğalgaza yıl sonuna kadar zam yapmayacağız. Bekleyen KDV iadelerini hızlandıracağız, yıl sonuna kadar başvurular sonuçlanacak. Ekonomik olarak sıkıntı yaşayacak işletmelerimiz altyapısı ile düzenlemeyi anlayıp işverenimize destek vereceğiz. KDV iadesi başvurusunda ilk 10 günde yüzde 50 iade yapacağız.

- Kredi faizlerinde yüksek dalgalanmalara şahit olduk. Bu normalleşme sürecine bağlı olarak bankalarımız da enflasyonla mücadeleye destek vereceklerini açıkladılar. 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere kredi faizlerinde yüzde 10 indirim yapılacak.

- Hâl yasasını da ekim ayı itibariyle de Meclis'te görüşülecek. Komisyonculuk kaldırılacak. Gıda ürünlerinde fiyat dalgalanmaları açısından yakından takip edileceği ürün mekanizması için çalışmaları yapıyoruz. Yüksek üretici fiyatlarına göre değil, tüketici fiyatlarına göre belirlenecek. Ürün gözetim mekanizması süreci için çalışmaları başlattık. ALO175 ile hattımız geçerli. Stokçulukla etkin mücadeleye devam edeceğiz.

-Vatandaşlar indirim logosu taşıyan ürünler tercih etmeli. Bir yandan Türkiye'nin en güçlü yaygın ürünleri, bir yandan bankalarımız, sadece birkaç günlük görüşme ile binlerce firmamız kuruluşumuz bu topyekün mücadeleye bende varım dedi. 81 milyon Türkiye olarak bu suni süreci de geride bırakacağız. Türkiye "Büyük Güçlü Türkiye"  yolculuğunda ok yaydan çıkmıştır. Tüm firma, marka, kamu kurum, şirketlerimizi ve bakanlarımızı hepsini tebrik ederim.

 
 

09-10-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar