25.03.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber AraTURİZM TARİHİNDEN

Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
TURİSTE VERESİYE
Alışveriş yapan turistlerden parası çıkışmayan olursa 'Haftaya ödersin' denilerek veresiye satış yapılıyor.

 

 
Bulgaristan ve Yunanistan’dan alışveriş için Edirne’yle gelenlere esnaf veresiye satış da yapıyor.
 
"Haftaya ödersin"
 
Edirne 'ye daha çok turist çekmek için hem Bulgarca hem de Yunanca tanıtım yaptıklarını söyleyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkanise "Bir Bulgar ziyaretçi ortalama 100 ile 150 Leva arasında, bir Yunan ziyaretçi ise 50 ila 80 Euro arasında alışveriş yapıyor. Edirne esnafı ile müşteriler arasında komşuluğa dayanan bir ilişki var. Esnaf parası çıkmayan müşteriye, 'Kalanını haftaya verirsin' diyerek veresiye de veriyor" dedi. 
 
Etiketler Yunanca ve Bulgarca
 
Hüriyet’ten İdris Emen’in haberine göre Edirne esnafı dükkânların camlarına Bulgarca ve Yunanca etiketler yapıştırmış. Bazı dükkânlarda Bulgarca ve Yunanca bilen personel çalıştırılıyor. Kooperatifler esnafa Bulgarca mini sözlük dağıttı. Yunanca sözlük dağıtılacak. 
 
Genellikle cuma günleri erken saatlerde otobüslerle Edirne'ye gelen Bulgar ve Yunan müşteriler cuma, cumartesi ve pazar günleri kurulan halk pazarında sebze, meyve ve kıyafet, Arasta Çarşısı'nda hediyelik eşya, Kapalı Çarşı'da yerel ürünler, Saraçlar Caddesi'ndeki dükkânlardan ise kozmetik ürün, elbise gibi ürünleri satın alıyor. 
 
Bu bölgede bulunan dükkânların camları Bulgarca ve Yunanca fiyat listeleriyle donatılmış. Birçok dükkanda Bulgarca veya Yunanca bilen en az bir personel çalıştırılıyor. Bulgar vatandaşı olan Türk asıllı Güllühan Ali de onlardan biri. Temizlik ürünleri satan bir dükkânda çalışan Ali, "Bulgaristan'da 100 lira olan bir temizlik ürününü biz burada 70-80 liraya satıyoruz. Bu yüzden bizden almayı tercih ediyorlar" diyor. 
 
Kente gelen yabancı müşterilerin çoğunun parfüm satın aldığını söyleyen esnaf Fuat Tekin, "Freeshop'tan daha ucuza satış yaptığımız için bizden alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Genelde hafta sonları Bulgarlara, hafta içi de Yunanlara satış yapıyoruz. Ayda ortalama iki kez gelen müşterilerimiz var" diyor. 
 
Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Başkanı Bülent Reisoğlu, "Esnafın yabana müşterilerle ticari iletişim kurması için 250 kelimelik Bulgarca bir mini alışveriş sözlüğü hazırlayıp esnafa dağıttık. Esnaf sözlükte yer alan kelimeleri ezberleyerek Bulgar müşterilerle daha iyi iletişim kuruyor. Önümüzdeki hafta da Yunanca sözlük dağıtacağız" diyor. 
 
Özel internet sitesi kurdular 
 
Edirne'de esnaflar internet sitelerini bile Bulgarca kurmaya başladı. Müşteriler ülkelerindeyken daha firmalarının web sitesine girip fiyatları inceleyebiliyor. 
 

31-10-2018 09:51

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
25-03-2019 00:00 | Yorumlar
Yorumlar