24.03.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber AraTURİZM TARİHİNDEN

Yazarlar
FEHMİ KÖFTEOĞLU

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
BURSA'DAKİ 1700 YILLIK AYASOFYA'YA CAM KAPI
Bursa'da tarihi eserlerde yaşanan skandallara biri daha eklendi. İznik'teki 1700 yıllık Ayasofya Orhan Camii'ne, restorasyon çalışması kapsamında cam kapı ve buzlu camlar takıldı...

 

Bursa son günlerde tarihi binalarına yapılan tarihi olmaktan uzak restorasyon çalışmalarıyla gündeme geliyor.
 
Geçen günlerde Bursa'daki 1905'te yapılan tarihi Tophane Saat Kulesi'ne son restorasyonda PVG kaplama kullanıldığı,
Yıldırım Bayezid'in Ulu Cami batı kapısı karşısında 1425'te Vaiziye Medresesi olarak yaptırdığı hanın yolunun demir parmaklıklarla kapatıldığı, 1508'de yaptırılan Pirinç Han'daki bir dükkânın ahşap kapısının çelik kapıyla değiştirildiği ortaya çıkmıştı. Kentteki bilinçsiz restorasyonlara bir yenisi daha eklendi. Bu kez İznik ilçesindeki 1700 yıllık Ayasofya Orhan Camii'ne, restorasyon çalışması kapsamında cam kapı ve buzlu camlar takıldı. 
 
'Müteahhitlere bırakılamaz' 
 
İznik Müzesi'nin eski müdürü Taylan Sevil, "Burada resmen rezillik yaşanmıştır. Erken Bizans Dönemi'nde inşa edilmiş kiliseye, cami olmadan önce Ortodoks'lar hacı olmak için geliyordu. Ayasofya olmazsa İznik'te inanç turizmi olmaz. Restorasyon adı altında 1700 yıllık tarihi esere cam kapı, pencerelerine buzlu cam mı takılır? Bu onarım ve restorasyon işi müteahhitlere bırakılacak iş değil. Restoratör uzmanlarının işletiminde ve bizzat restorasyon elemanlarının çalışmasıyla yapılacak iştir. Aksi halde buzlu cam kapı da olur, şeffaf kapı da olur. Bundan daha kötü bir şey olamaz" diyerek tepki gösterdi. 
 
1331’de camiye çevrildi 
 
787 yılında, Hıristiyanlıkla ilgili önemli kararların alındığı, 7'nci Konsül'ün toplandığı Ayasofya Kilisesi, 1331'de Orhan Gazi'nin İznik'i fethetmesiyle camiye çevrildi. Daha sonra müze olarak hizmet verilmeye başlanan Ayasofya, 2007'de restorasyon kapsamına alındı. Tarihi yapı, 2011'de minaresinden sabah ezanı okunup, bayram namazı kılınmasıyla tekrar cami olarak kullanılmaya başlandı. 
 
Kaynak: Mehmet Buldu/ Bursa DHA
 
 

31-10-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar