27.03.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber AraTURİZM TARİHİNDEN

Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
ŞAM ULUSAL MÜZESİ YENİDEN ZİYARETE AÇILDI
İlk olarak 1920'de açılan ve Suriye'deki terör saldırıları nedeniyle altı yıldır kapalı olan Suriye Ulusal Müzesi yeniden açıldı.

 

Suriye'deki terör saldırıları nedeniyle altı yıldır kapalı olan Suriye Ulusal Müzesi yeniden açıldı. Müze koleksiyonunun çoğu tahliye edilmiş ve eserler, güvende tutulması için gizli yerlere saklanmıştı.
 
Ülke çapında hükümet tarafından yaklaşık 300 bin eser koruma altına alındı. Bu yılın başlarında başkent Şam, Suriye Ordusu tarafından güvence altına alındı. Fakat çatışma hâlâ ülkenin bazı bölgelerinde devam ediyor. Çatışmalar sırasında müzenin bahçeleri halka açık kaldı ancak Şam, teröristlerin roket ateşinin altında kaldığı için bina kapatıldı. Suriye yönetimi, iç savaşta edindiği kazanımlar ve normalleşmenin başlamasıyla beraber müzenin bir kısmını yeniden halka açma kararı aldı.
 
Müzenin açılış töreni Kültür ve Turizm Bakanlıkları tarafından düzenlendi. Geçen pazar günü, Şam Ulusal Müzesi'nin sadece bir kısmı ziyaretçilere açıldı. Müzenin müdür yardımcısı Ahmad Deeb, yetkililerin her şeyi yeniden ziyarete açmak için çalıştıklarını söyledi. Deeb, "Bu bölümde, tarih öncesi, Antik Doğu ve klasik ve İslami dönemlere ait tüm dönemlerden bir grup eseri sergileyeceğiz" dedi.
 
Kültür Bakanı Mohamed Al Ahmad da, müzenin yeniden açılmasının ülkenin "zengin kültürel mirasının" terörizm tarafından yok edilmediğine dair gerçek bir mesaj olduğunu söyledi. Tarih boyunca ticaret yollarının  merkezi konumlarından birinde kalan Suriye, zengin ve farklı kültürel mirasıyla ünlü. Unesco dünya mirası alanı olarak kaydedilen Palmira da dahil olmak üzere, ünlü tarihi alanlardan bazıları, IŞİD'li teröristlerin eline geçti ve kasıtlı olarak zarar verildi. 
 

02-11-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar