27.03.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber AraTURİZM TARİHİNDEN

Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
1 Yorum | Yorumlar
BAKAN ERSOY'DAN İMAR BARIŞI ÇIKIŞI : NELERLE KARŞILAŞACAKLARINI GÖRECEKLER
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, "İmar affı değil, imar barışı. Belli bir süreyi kapsıyor, o süreden sonra yapılanlar barışın dışında. Kurallara uymayanlar sonrasında nelerle karşılaşacaklarını görecekler" dedi.

 

‘İmar barışı’ uygulamasının tarihi mekanlar ve doğal alanlarda neden olduğu facianın Uzungöl’den sonra Kapadokya’da da sergilenmesiyle kamuoyunda tepkiler yükseliyor.
 
Uygulamaya Kültür ve Turizm bakanı Mehmet Ersoy da karşı çıktı.
 
Bakan Ersoy, İmar Barışı düzenlemesine ilişkin "İmar affı değil, imar barışı. Belli bir süreyi kapsıyor, o süreden sonra yapılanlar barışın dışında. Parayı yatırıp belgeyi alınca otomatik olarak ondan yararlanmış olmuyorlar. Kurallara uymayanlar sonrasında nelerle karşılaşacaklarını görecekler" dedi.
 
Çeşitli gezi ve incelemelere katılmak üzere Nevşehir'e gelen Bakan Ersoy, burada gazetecilere imar barışı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 
"Umdukları gibi olmayacak"
 
Turizm bölgelerinde kaçak yapılaşmalara izin vermeyeceklerini belirten Ersoy, detaylı incelemelerin yapılacağını söyledi.
Kapadokya bölgesinin, Türkiye'nin tanıtım yüzlerinden önemli bir turizm merkezi olduğunu dile getiren Ersoy, şöyle konuştu:
"İmarla ilgili sorunları çözmek için buradayız. Alan başkanlığının buraya da gelmesi, sivil toplum kuruluşu ve halkın isteği için buradayız. Kapadokya, özellikleri itibarıyla birçok bakanlığın yetkilerinin çakıştığı bir nokta. Bunların hepsinin tek elden yönetilip karara bağlanacağı bir sistem, alan başkanlığı sistemi. Bunun hızlı bir şekilde yasalaşması için çalışacağız. İmar affı değil, imar barışı. Belli bir süreyi kapsıyor, o süreden sonra yapılanlar barışın dışında. Parayı yatırıp belgeyi alınca otomatik olarak ondan yararlanmış olmuyorlar. Kurallara uymayanlar sonrasında nelerle karşılaşacaklarını görecekler. Umdukları gibi olmayacak o iş."
 
Çürük yumurtalar ayıklanacak
 
Kapadokya'nın turizm açısından göz bebeği olduğunu vurgulayan Ersoy, "Türkiye'yi tanıtan en önemli yüzlerinden birisi. El birliğiyle bu değeri nasıl daha değerli hale getiririz ona kafa yoruyoruz. Arada çürük yumurtalar olacak, el birliğiyle o çürük yumurtaları temizleyeceğiz. Kaçak yapılaşmayı yapanlar yanlarına kâr kalacağını sanmasınlar. Artık konuşma vakti değil, eylem vakti, hep beraber göreceğiz" dedi.
 

03-11-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
MuratBozoğlu
04-11-2018 11:44
İmar barışı
Sadece Kapadokya değil. imar barışı vesilesi ile Fethiye Kayaköy, Kelebekler Vadisi ve Kabak koyunda hala kaçak yapılar yapılmaktadır. Hem de SIT alanlarına. Bunlara kim göz yumuyor? inşallah hepsi yıkılır.. bakalım ne göreceğiz. Murat Bozoğlu
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar