25.03.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber AraTURİZM TARİHİNDEN

Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
'SULTANLARIN DİLİNDEN AŞK' SERGİSİ AÇILDI
Ressam Murat Kurt'un bin yıllık Türk şiirlerini resimle buluşturduğu "Sultanların Dilinden Aşk" adlı resim sergisi açıldı. Sergi, Ankara Sanat Galerisi'nde 18 Kasım'a kadar gezilebilecek.

 

Ressam Murat Kurt'un bin yıllık Türk şiirlerini resimle buluşturduğu "Sultanların Dilinden Aşk" adlı resim sergisi açıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ankara Sanat Galerisi'nin 2018-2019 Sanat Etkinlikleri kapsamında düzenlenen sergide, Ressam Kurt'un Osmanlı döneminde kaleme alman şiirlerin yanı sıra Kur'an-ı Kerim ayetlerini resme döktüğü yaklaşık 35 eseri, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Sergide, Yavuz Sultan Selim’in şiirinin yer aldığı tablo bulunuyor

Kurt, sergiye ilişkin yaptığı açıklamada, kendisinin 20'nci kişisel sergisi olduğunu ancak bu eserlerin yer aldığı ikinci sergisini açtığını söyledi. İlk sergisini mart ayında Katar'ın başkenti Doha'da sanatseverlerin beğenisine sunduğunu dile getiren Kurt, "Çağdaş sanat eserlerini üretirken derdim bin yıllık Türk şiirini boyamak. Bu sergide Yavuz, Fatih, Kanuni, Fuzuli, Nabi, Baki, Nazım Hikmet, Yunus ve Karacaoğlan'a kadar bin yıllık Türk şiirinden kimler varsa onların beyitlerini çağdaş sanat formunda göreceksiniz" diye konuştu.

Eserlerini akrilik boya ve spatula kullanarak yaptığını dile getiren Kurt, "Esas önemli olan resimlerin tavrı, tadı. Bugüne kadar ben bu şekilde yapılan hiç resim görmedim. Zaten sanatçının derdi de yeni ve farklı bir pencere açmaktır ama daha yolun başındayız. Bir sonraki süreçte bunların heykellerini de yapacağız" dedi. Kurt, en kıymet verdiği eserinin, sert bir padişah olmasına karşın aşka dair şiirler yazan Yavuz Sultan Selim'in bir şiirinin yer aldığı tablo olduğunu belirtti.

Sergi, Ankara Sanat Galerisi'nde 18 Kasım'a kadar gezilebilecek.

(AA)

 


12-11-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
25-03-2019 00:00 | Yorumlar
Yorumlar