27.03.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber AraTURİZM TARİHİNDEN

Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
KONKORTADO İLAN EDEN FLEETCORP İFLAS ETTİ
Haziran ayında faaliyetlerini durduran Türkiye'nin en büyük filo kiralama şirketi Fleetcorp resmen iflas etti. İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi şirketin konkordato talebini reddetti...

 

Filo oto kiralama şirketi Fleetcorp iflas etti.
 
Haziran ayında konkordato talebinde  bulunna şirketin bu talebi İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından kabul edilmedi. 
Banka, finans şirketi ve piyasaya olan milyarlık borcuyla faaliyetlerini durduran şirketin 11 Eylül'de verilen geçici mühleti kaldıran mahkeme heyeti böylece dev şirketin konkordato sürecine de son verdi. 
 
Bugün itibariyle İcra İflas Kanunu'nun 292'inci maddesi gereğinde iflasına karar verildi. 
 
Döviz borçlanan, kiralama bedelini müşteriden dövizle alan kiralama şirketleri, kiralamadan dönen araçları Türk Lirası’yla sattıkları son bir yılda yüzde 80’e yaklaşan Avro artışı ikinci el fiyatlarına yansımadığı için araç başına ortalama 5-6 bin Euro zarar ettiler. Şirketteki krizi tetikleyen de bu oldu. Kimi şirketler borçlarını erken dönemde TL’ye çevirdiği için daha az hasar aldı, kimileri ise o dönemde zaten ödeme güçlüğü içinde olduğu için yapılandırma istese de yapamadı. 
 
Şirketin geçen yıl sonundaki borcu 300 milyon Euro idi. O dönemin kuruyla hesaplandığında bu borç, 1,2-1,3 milyar TL'ye karşılık geliyor. Bugüne dek ödenemeyen borcun TL karşılığı ise 1,8 milyar TL’yi buldu.
 
Hissedarlarını ikna edemeyen, banka finans kuruluşlarındaki 1,7 milyar TL’lik kredi limitini de kur artışından ötürü aşan şirket, kısa vadeli nakit ihtiyacı için elindeki araçları ihaleler yoluyla piyasadaki galericilere sattı.Bu işlem yapıldığında şirketin vadesi geldiği halde banka ve finans kuruluşlarına ödenmemiş olan 78 milyon TL karşılığı kredi taksiti olduğu söyleniyor. Ayda yaklaşık 27 milyon TL kira geliri olan şirketin bu gelirle borçlarını çevirmesi mümkün olmadı.
 

06-11-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar