27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
SÜRE UZATIMINA KAÇ FİRMA BAŞVURDU
Yatırımcılara tahsis edilen 564 otel, tatil köyü, golf ve günübirlik tesis ile 52 yat limanı ile ilgili tahsis süresi 30 Ekim'de dolacakken 5 Aralık'a uzatılıp taksit kolaylığı getirildi. Peki kaç firma başvurdu?

 

Kamu arazilerini kiralama süreleri uzatma bedeli taksiti 1 yıl uzadı. Kıyı orman, milli park, tabiat parklarındaki otel, marina, kayak tesislerinin kamu arazilerini satın alma ya da kiralama süresini uzatma bedellerine beşinci taksit yani bir yıl ilave süre sağlandı. Otellerini yenilemek isteyip de taksiti tercih eden yatırımcılara da peşin ödeyenler gibi indirim fırsatı tanındı. Turizmcilerin kamu arazileri üzerindeki tesislerden yararlanma sürelerini bir kereye mahsus 49 yıla uzatmak veya satın almak için başvurabilme süresi 30 ekimde dolacakken süre 5 Aralık'a uzatıldı.

 
Peki süre uzatımı için kaç firma başvurdu?
 
1982’de çıkarılan Turizmi Teşvik Kanunu'nun ardından 564 otel, tatil köyü, golf ve günübirlik tesis ile 52 yat limanına kamu arazilerini tahsis etti. 4 Mayıs 2018'de çıkarılan yönetmelikle de bir kereye mahsus yararlanma bedeli alarak bu tesislerin süresini 49 yıla uzatma olanağı sağlandı. 
 
Ancak turizmciler hem ekonomide yaşanan dalgalanmalar hem de imar barışına başvuracakları gerekçesiyle başvuru süresinin ve taksit sayısının artırılmasını istedi. 
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, öncelikle 30 Ekim'de dolan süreyi 5 Aralık'a kadar uzattı. 
 
Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle de taksit sayısını 4'ten 5'e çıkardı. 
 
Yönetmelikle ayrıca tesisini dört yıl içinde yıkıp yenisini yapan ve taksitlendirmeden yararlanan turizmcilere de yararlanma bedelini peşin ödeyenlere tanınan indirim hakkı getirildi. 
 
Buna göre otelini yıkıp yeniden yapanlar, yararlanma bedelinin yüzde 25'ini kamuya olan kira, vergi gibi borçlarından mahsup edebilecekler. 
 
10 otel yıkım, 180 tesis süre uzatımı için başvurdu.
 
Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre Bugüne kadar süresini 49 yıla uzatmak veya satın almak için 180 otel, marina, golf, kayak tesisi başvurdu. Tesisini yıkıp yenisi yapmak için başvuran sayısı ise 10 civarında.
 

03-12-2018 12:51

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar