22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
1 Yorum | Yorumlar
KIŞ GELDİ, OTELLER KAPANIYOR, ÇALIŞANLAR NE OLACAK
Özellikle kıyı bölgelerdeki otellerin kış dönemine girmesiyle kapanmaya başlayan tesislerde çalışanların durumu tartışılıyor...

 

Türkiye turizmde 2018 yılını gelen ziyaretçi ve otellerin dolulukları yönünden iyi geçirdi. Şimdi kış mevsimine girilmesi ile kıyı bölgelerdeki oteller kapanıyor. Kapanan otellerde çalışanların bir bölümü ‘Askı’ denilen sistem ile  yeni sezonda işe alınmak üzere izine çıkarılırken bir bölümü tümden işten çıkarılıyor.
 
Bu durumda çalışanlar yılın yarısında işsiz kalıyor
 
Çalışanların işsiz kalması, işletmelerin de kalifiye elamanlarını yitirmesine neden olan sorunun ortadan kalkması için farklı zamanlarda girişimlerde bulunulmasına ilişkin bir çözüm bulunmadı.
 
Kışın kapanan otellerde çalışanların işsiz kalması sorunu Alanya’da düzenlenen toplantıda ele alındı.
 
 
 
Kısa adı ALTİD olan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili konuyla ilgili yaptığı açıklamada  "Turizm 12 aya yayılınca, bu konu da sorun olmaktan çıkacak" dedi. 
 
Alanya Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu da "Bu sektörde çalışan kişiler hakkını alamıyor, iş sezonluk olunca da turizm sektöründen soğuyor. Bu nedenle eleman bulamıyoruz. Kalifiye eleman kalmadı” dedi.
 
 
Kısa adı HOTED olan Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği Onursal Başkanı Hakan Halit Yeni ise, "Kendi camiamızın neredeyse yüzde 99'u turizm sezonu sonunda işsiz kalıyor. İdari personelin de çok az bir kısmı, yaklaşık olarak yüzde 2'si istihdam fırsatı buluyor. Turizm personelleri 6 ay çalışıyor, 6 ay işsiz kalıyor.
 
İşletmelerde her yıl sıfırdan eleman yetiştirilmeye çalışılıyor. Bu da yöneticileri ve idari kadroyu gerçek anlamda yoruyor. Eleman  yetiştiğinde ise kış ayları başlıyor ve işsizlik kış mevsimiyle birlikte kapıya dayanıyor. Turizm 12 aya yayılmadığı sürece bu duruma bir çözüm bulunamayacak...İşletmeciler 6 aylık turizm sezonunun sonu geldiği an emekçilerini kapının önüne bırakıyor. Üstelik turizm emekçileri işsizlik ödeneğinden de yararlanamıyor.
 

05-12-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
08-12-2018 16:56
Yeterli ısteyelım olur...
Sezon sonu gelince neler yapılacak Kısaca yazalım dedim 1-personele 6 ay yarım maaş .... 2-sıgortaları devlet karşılamalı 3-yabancı dil eğitimi yapılmalı 4-oryantasyon çalışmaları 5-kalıte ISO vs... Çalışmaları Yapılmalı personel lojmanda klankı ve 3 öğün yemek verilmeli.... Bunlar için sn gnm MDR arkadaşım bütçeyi yaparken bunları içine koy ve patrona onaylat bı zahmet herşey hallokur sen yeterki iste...
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar