22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
RUSYA'DA 41 HAVAALANININ ADI DEĞİŞTİRİLİYOR
Rusya'nın çeşitli illerindeki 41 havaalanının adı değiştiriliyor. Domodedovo Havaalanının adı Rus bilim insanı Mihail Lomonosov oldu. Adı değişecekler arasında Moskova Vnukovo ve St. Petersburg Pulkovo da var...

 

Rusya’da internet üzerinden yapılan halk oylaması sonucu ülkedeki havalimanlarının adı, bölge halkının istediği kişilerin adıyla değiştirilmesi yönünde karar alındı. 
 
Havaalanlarına Rusya tarihinde önemli yer tutan kişilerin adı verilecek…Milyonlarca kişinin oy kullandığı çalışma sonucu, Rusya Devlet Başkanı’nın onaylamasından sonra, ülkedeki 41 havalimanının ismi değiştirilecek. 
 
Ada değişecek havaalanları arasında Moskova Vnukovo ve Penza Ugolny, Nizhnevartovsk ve St. Petersburg Pulkovo da var. 
Rusya’nın en çok kullanılan havaalanlarından olan Domodedovo Uluslararası Havaalanı, kararın onaylanmasından sonra Rus bilim insanı Mihail Lomonosov adıyla hizmet verecek. 
 
Kazan havaalanının adı Abdullah Tukay oldu.
 
Havaalanı isim değişikliği için yapılan oylamada dikkat çeken isimlerden biri Kazan Uluslararası Havaalanı oldu. Havaalanının yeni adı Tatar halk şairi, yazar ve yayımcı Abdullah Tukay oldu.
 
Kırım’daki havaalanının adı da değişecek. Kırım’ın Akmescid şehrinde bulunan Simferepol Uluslararası Havaalanının adı Rus ressam İvan Ayvazovski olacak.
 

05-12-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar