22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
'VİZENİN KALKMASI AVRUPA'YA YALNIZ ÇİN'DEN 12.5 MİLYAR AVRO KAZANDIRIR'
Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC), hazırladığı raporda, Avrupa ülkelerinin başta Çin olmak üzere diğer ülkelere uyguladığı vizenin kalkmasının turizme ve ekonomiye sağlayacağı katkıları inceledi.

 

Vize uygulamalarının neden olduğu sıkıntılar ve vizenin kaldırılmasının dünya turizmi ve ülkelerin ekonomilerine sağlayacağı katkılar  tartışılıyor. Kısa adı ETC olan Avrupa Seyahat Komisyonu konuyla ilgili bir rapor hazırladı.
 
12.5 milyar Avro ek gelir sağlar
 
ETC raporunda vizenin kaldırılması halinde, yurtdışında en yüksek harcama yapan Çinliler Avrupa’nın 12.5 milyar avro ek gelir elde edeceği belirtiliyor.
 
Ziyaretçi artışı yüzde 7'den 18'e çıkar
 
Raporda Çin ile AB arasındaki vize serbestisi ile ilgili görüşmelerin devam ettiği belirtilerek vizenin kalkmasıyla şu anda Çin'den gelenlerin yıllık 7 artışının yüzde  18'e çıkmasının olası olduğu, vize işlemlerininh aşamalı olarak kolaylaştırılıp sonunda kaldırılması isteniyor.
 
Ekonomiye katkı sağlar
 
ETC raporunda Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO)’ya göre, dünya nüfusunun yüzde 74'ünün Avrupa'ya ziyaret etmek istediği bunun gerçekleşmesi halinde dünya turizmi ve ülkelerin ekonomilerinde önemli büyümeye etki yapacağı belirtiliyor.
 
Raporda AB üyesi ülkelerin başta Çin olmak üzere genel olarak  vize işlemlerini aşamalı biçimde kolaylaştırmasıyla olası
gelişmeler anlatılırken şöye deniyor:
 
237 bin istihdam yaratır
 
Bu, doğrudan seyahat ve turizm sektöründe 120 binden başlayıp 237 bine kadar artan bir istihdam artışı sağlayacak. Vize kolaylığı gerçekleştiğinde gelen ziyaretçi sayısındaki artışa bağlı olarak gelenler milyarlarca Avro harcama yapacak. Bu, Avrupa'nın GSYİH'sinin yüzde 1 oranında artmasına katkı sağlar. 
 
Vize uygulamalarının neden olduğu sıkıntılar ve vizenin kaldırılmasının dünya turizmi ve ülkelerin ekonomilerine sağlayacağı katkılar  tartışılıyor.
 
 

06-12-2018 09:24

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar