22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
S&P : TÜRKİYE'DEKİ BATIK KREDİLER 2'YE KATLANACAK
Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türk bankalarındaki sorunlu kredi miktarının gelecek 12-18 aylık dönemde ikiye katlanarak yüzde 1,4'ten yüzde 2,5'e kadar yükselmesinin beklediğini bildirdi....
 
Kısa adı  S& P solanh kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s , Türk bankalarındaki sorunlu kredi miktarının gelecek 12-18 aylık dönemde ikiye katlanmasını ve Türk bankalarının kredilerdeki toplam zararının son dönemlerin ortalamasına göre yüzde 1,4’ten yüzde 2,5 düzeyine  kadar yükselmesini beklediğini bildirdi.
 
S&P yayınladığı Türkiye raporuna göre ülke ekonomisinin 2019’da yüzde 0,5 oranında daralacağı, 2020 yılında ise yüzde 3-4 seviyelerinde ılımlı bir büyüme hızı yakalanabileceği öngörülüyor. 
 
S&P raporunda, ’yeniden yapılandırılan’ kredilerin de sorunlu kredi tanımına eklendiği takdirde, bu oran S&P’nin baz senaryosu kapsamında çoktan yüzde 10’u geçeceğini ve bunun gelecek yıl ikiye katlanarak yüzde 20’ye kadar yükselebileceğini belirtti.
 
Bankaların görünümü negatif
 
Cumhuriyet’te yer alan habere göre S&P, ekonomideki daralmanın bankaların özsermaye kârlılığını da baskı altında bırakabiliceğini öngörüyor. Ayrıca S&P, Türkiye’deki kurumsal yapıya ilişkin değerlendirmelerini etkilemesi sebebiyle ‘Cumhurbaşkanlığı’nın Merkez Bankası ve regülatörler üzerindeki müdahelelerini izlemeye devam edeceklerini belirtti.
 
Diğer taraftan Fitch Ratings de Türk bankalarının gelişen piyasalardaki negatif revizyonlarının Brezilya ve Katar bankalarındaki revizyonlarla dengelendiğini söyledi.
 

06-12-2018 10:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar