22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
MATBAH'TAN BİR ÖZGÜN SOFRA DAHA: MEVLEVİ SOMADI
İstanbul Sultanahmet'teki Matbah Restaurant özgün menülü sofralara Mevlana Haftasına özel Mevlevi Somadı'nı ekledi.

 

 
İstanbul Sultanahmet’teki Ottoman Otel bünyesinde faaliyet gösteren Matbah Restoran kendine özgü menülerden oluşan sofralara bir yenisini daha ekledi.
 
Matbah Restaurant 745’nci Şeb-i Aruz töreni nedeniyle 7 - 17 Aralık 2018 tarihleri arasında Mevlevi sofrasının seçkin örneklerinin yer aldığı Mevlevi Somadı Etkinliği düzenliyor.
 
Matbah, 2018 Troya Yılı kapsamında da Antik Çağ’ın Globi Tatlısını menüsüne katmıştı.
 
 
Hamdım piştim yandım…
 
Konuyla ilgili olarak Matbah Restaurant’tan Serdar Balta yaptığı açıklamada şunları söyledi: Ünlü İslam düşünürü Mevlâna, hayat felsefesini açıklarken sembollerinin çoğunu doğadan seçmiştir. Gıdalar da bu semboller arasındadır. Mevlâna'nın, ilahi aşk şiirlerini toplayan Divan-ı Kebir adlı eserinde geçen "Hamdım, piştim, yandım" sözü, buna bir örnek. Ünlü âlimin, tasavvuf ile ilgili bilgilerin yanı sıra sunduğu yemek reçeteleri de kendi çağının yemek kültüründen bizlere sunduğu birer hediye...
 
 
Aşçıya saygı
 
Sufizm, yani tasavvuf öğretisinde "mutfak" çok önemli bir yer tutar. Dervişlerin eğitimlerine başladıkları yerdir burası. Amaç, sadece yemek pişirmeyi değil, aynı zamanda doğanın olağanüstü çabalarla insanlığa sunmuş olduğu yiyeceklere karşı saygı duymayı öğrenmektir. Yiyeceklerin en verimli, en uygun şekilde kullanımına ve tüketimine büyük önem verilir, işte bu yüzden, aşçılık Mevlâna zamanında en çok itibar edilen meslekti; hatta ruhani anlamda bir makamdı. Mevleviler, yüce yaratıcının sunmuş olduğu nimetleri büyük hünerle pişirdikleri ve kulların beslenmesine aracılık ettikleri için aşçılara büyük saygı göstermişlerdir. Bu hürmetin en büyük ispatı, Mevlâna'nın çok sevdiği aşçısı Ateş-baz Veli (ateşle oynayan ermiş kişi) öldüğünde, onun adına bir türbe yapılmasıdır. Dünyada adına türbe inşa edilen belki de tek aşçı olan Ateş-baz Veli'nin hazretleridir.
 
Her lokma için şükür 
 
“Somat" (sofra) adabına da büyük önem veren sufiler, günde iki kez yemek yer. Öğlen ve akşam... Sofrayı can' lar (mürid) hazırlar. Tuz, yemeklerde törensel ifade taşır. Yemek onunla başlar, onunla biter. Hazırlıklar bitince, yemeğin yenmesine gelir sıra. Kazancı Dede, kazanın kapağını açınca, can’ lar kazanı ocaktan alır. Kazancı Dede'nin duası ile yemek daveti duyurulur. Elleri önde bağlı duran sufiler, kapıya gelince başlarını eğerek selamlaşır ve sofraya geçer. Şeyhin katılımı ve duası ile yemeğe başlanır. Yemek esnasında kesinlikle konuşulmaz. Mevlevilerde yemek faaliyeti adeta bir ibadet halidir; yemek yerken kendilerine nasip olan lokmalar için devamlı şükrederler. Yemeğe topluca başlandığı gibi topluca bitirilir.
 
Osmanlı Saray Mutfak sanatını yaşatan Matbah Restaurant özenle seçilmiş ve aslına uygun olarak hazırlanmış Mevlevi Mutfağının eşsiz ve zengin lezzetlerini içeren MEVLEVİ SOMADI menüsü ile misafirlerimizi bekliyoruz. 
 
Mevlevi Mutfağının  özel lezzetleri arasında bulunan Gül Şerbeti - Sirkencübin Şerbeti, gibi en özel tatlar ile;
 
*Tutmaç Çorbası
*Su Böreği
*Gül Yapraklı Marul Salatası
*Mevlevi Pilavı (Hassaten Lokma)
*Pekmezli Ayva Dolması 
*Bal Helvası
seçeneklerinin bulunduğu Mevlevi Mutfağının sofrasının vazgeçilmez tadı, Levzine badem helvası da yine menüde yer alıyor.
 

06-12-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar