22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
MÜŞTERİ BİLGİLERİ ÇALINAN MARRİOTT HAKKINDA TÜRKİYE'DE DE İNCELEME
Bilgisayar sistemine girilerek otellerinde kalan 500 milyon müşterinin kişisel bilgileri çalınan Marriott hakkında Türkiye'de de inceleme başlatıldı.

 

Bünyesinde; W Hotels, St. Regis, Sheraton, Westin, Element, Aloft, The Luxury Collection, Tribute Portfolio, Le Méridien, Four Points markalı otellerin olduğu Marriott grubunun bilgisayar sistemine girilerek bu otellerde kalan 500 milyon kişiye ilişkin bilgilerin ele geçirmesiyle ilgili tartışmalar sürerken otel hakkında çeşitli ülkelerde soruşturma başlatıldı.
 
Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) ABD merkezli otel zinciri Marriott International’ın hesaplarının hacklenip müşterilerinin kredi kartı bilgilerinin ele geçirildiğinin tespit edilmesi üzerine Türkiye’de de inceleme başlattı. Kurul bu durumdan etkilenen Türkiye’de kimin Türk vatandaşı olduğunu tespit ederse sonuca göre ceza verebilecek.
 
Marriott bilgi verdi
 
Marriott International, 4 Aralık’ta KVKK’ya göndererek, 8 Eylül 2018 tarihinde, kurum içi güvenlik aracından Starwood konuk rezervasyon veri tabanına erişim girişimi ile ilgili uyarı aldıklarını, yapılan inceleme sırasında ise 2014 yılından itibaren Starwood ağına yetkisiz erişim olduğu tespit ettiklerini bildirdi. 
 
Yazıda, yetkisiz erişim yapan tarafın bilgileri kopyalayarak şifrelediği, 20 Eylül 2018 itibarıyla bir Starwood tesisinde rezervasyon yapmış olan ve sayıları yaklaşık 500 milyonu bulan konuğa ilişkin bilgilerin ele geçirildiği, bunların da 327 milyonuna ilişkin bilgiler arasında; ad soyad, telefon numarası, e-posta adresi, pasaport numarası, Starwood Tercih Edilen Konuk (SPG) hesabı bilgileri, doğum tarihi, cinsiyet, giriş ve çıkış bilgileri, rezervasyon tarihi ve iletişim tercihlerinin çeşitli kombinasyonlarının yer aldığı bilgisi aktarıldı. 
 
Şifrelerin çözülüp çözülmediği bilinmiyor
 
Öte yandan, çalınan kişisel bilgiler arasında İleri Şifreleme Standardı ile şifrelenmiş ödeme yapılan kartların numaraları ve bu kartların son kullanma tarihlerinin bulunduğu, ancak bu şifrelerin çözülüp çözülemediğinin tespit edilemediği kaydedildi.
 

07-12-2018 11:30

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar