26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
KÜLTÜR EKONOMİSİ BÜYÜYOR
510 milyonluk nüfusu ile AB üyesi ülkelerde kültür ekonomisi 535,9 milyar Avro'ya ulaştı.. Bu da AB GSMH'nın yüzde 4,2'sini oluşturuyor...

 

 
 
Kültür etkinlik, ürün ve yaratıcılık faaliyetlerinin büyüyen bir ekonomi oluşturuyor. Kültür ekonomisindeki büyüme özellikle AB üyesi ülkelerde Gayrı Safi Milli Hasıla (GSMH) içindeki payının artışında da görülüyor
 
Kültür ekonomisi AB ülkelerinden Almanya’da 2014 yılında 64 milyar Avro’yu aşarak enerji sektöründen sonra ikinci büyük sektör oldu. 
 
Kültür ekonomisi; İngiltere’de 51,3, Fransa ‘da 43,4 milyar Avro düzeyinde.
Kültür ekonomisi, 510 milyon nüfuslu Avrupa Birliği (AB)’de 535,9 milyar Avro’ya ulaştı. Bu da AB GSMH’nın yüzde 4,2’sini oluşturuyor.
 
Külür ekonomisinin GSMH’deki payı 
 
Konuyla ilgili araştırma yapan Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı  (TAVAK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, Türkiye’deki kültür ekonomisinin 47,6  milyar olduğunu söyledi.
 
 
Prof. Dr. Faruk Şen’in konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
 
Kültür (Kreatif) sektörünün ekonomik boyutları büyüyor.
 
Almanya’da 2014 yılında enerji sektöründen sonra ikinci büyük sektör olarak ortaya çıkan kültür ekonomisinin boyutları 64 milyar Avro sınırını geçti. İngiltere 51,3 milyar Avro, Fransa ‘da bu 43,4 milyar  Avro’dur. 510 milyonluk nüfusu ile Avrupa Birliği içinde kültür ekonomisinin toplam büyüklüğü 535,9 milyar Avro’luk bir ciroya erişti. Bu da AB GSMH’nın yüzde 4,2’sini oluşturuyor.
 
Türkiye’de durum
 
Türkiye’de kültür kreatif ekonomisi sektörünün milli ekonomi içinde büyüklüğü,  başka bir deyişle ülkede üretilen mal ve hizmet toplama anlamına gelen milli gelir içindeki kültürün payının saptanması yolundaki bir girişime bugüne kadar hiç bir resmi kuruluş veya akademik çevre araştırmadı.
 
Biz TAVAK olarak kendi olanaklarımızla yaptığımız araştırmaya göre Türkiye’de kültür ekonomisinin boyutları 2011 yılında 46,1 milyar dolar olduğunu saptadık. Bu da GSMH’nın yüzde 6’sını oluşturuyor.
 
2015 yılında yapılan araştırmada 125,07 milyar liraya kadar yükselen kültür ekonomisinin boyutları, Türk parasının dolar karşısındaki kayıpları nedeniyle 47,64 milyar dolar oldu. Bu da GSMH’nın yüzde 6,4’ünü oluşturuyor. 2017 yılında çok az bir artışla 48,3 milyar dolara ulaştı.
 
 
TAVAK araştırması
 
Prof. Şen konuyla ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında şunları söyledi:
 
Bu konunun daha ciddi bir biçimde ele alınıp özellikle son yıllarda kültür ürünlerinin ihracatının da geliştiği Türkiye’de ihracat gelirlerinin getirisini tespit eden bir araştırma yapılmalıdır. Biz bu çalışmamızla bunu yaptık. 
 
TAVAK’un bu çalışmasında  Vakfı, Türkiye kültür (kreatif) sektörünün boyutlarını ölçmenin yanısıra, sektörün Almanya başta olmak
üzere AB ülkelerinde tanım ve standardizasyon çalışmalarını incelendi.
 
Araştırmada, kültür ekonomisine yönelik araştırma ve ölçümlerde öncü konumunda olan Avrupa ülkelerinde ve ABD’de “yaratıcılık” (creativity) kavramında birleşen tanımlama esas alındı.
 
Sektöre ilişkin farklı tanımlamalardaki ortak paydaya işaret eden “yaratma eylemi”; sanattan mimariye, yayıncılıktan yazılıma, kültür ekonomisi başlığı altında yer alan tüm alanlardaki kültürel ve yaratıcı faaliyetin çıkış noktası olarak kabul ediliyor ve bu doğrultuda da kültür (kreatif) sektörü, kâr güdümlü olan ve kültürel (kreatif) ürün ve hizmetlerin yaratım, üretim, dağıtımıyla ilgilenen kültür ve kreatif işletmelerin tamamını kapsıyor.
 
Kültür Ürünlerinin Ülke Ekonomisi Açısından Önemi
 
“Kültür ürünü” olarak adlandırılan kültürel mal ve hizmetler için çağdaş devlet, merkezi ve yerel bütçelerinden; aileler kendi bütçelerinden kültürel harcamalar için, gelir düzeylerine de bağlı olarak daha anlamlı, önemli paylar ayırmakta, yatırımcılar kültür alanlarına dönük ekonomik yatırımlar yapmakta, şirketler, sosyal sorumluluk çerçevesinde kültüre dönük bütçeler ayırmakta, kültür odaklı vakıflar bu sürece katkıda bulunuyor.
 
Yine toplumda üretilen mal ve hizmetlerin tanıtımı için yapılan reklam harcamaları hep kültürel mecralar üstünden hedef kitlesine ulaştırılıyor.
 
Kültür ürünleri ve hizmetleri, küresel düzeyde alım satım konusu yapılıyor, dış ticarete konu oluyor. 
Bütün bunlara bağlı olarak da her yıl daha çok işgücü kültür için istihdam ediliyor. Her düzeyde okullarda kültür üretimi için eleman, sanatçı yetiştiriliyor.
 
Böyle olunca, bir sektör olarak kültürün ülke milli gelirleri içindeki yerini ölçmek, buna bağlı olarak gelişimlerinin seyrini, yükseliş ve düşüşlerini gözlemek de bir gereklilik haline geliyor.
 

05-01-2019 08:04

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar