26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
MARDİN'İN GELENEKSEL EL SANATI TELKARİ TEKNOLOJİYE DİRENİYOR
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Telkari sanatının her geçen gün yok olduğunu belirten Tatlıdede, her şeye rağmen bu sanatı yaşatmak için direndiklerini söyledi.

 

Mardin'nin geleneksel el sanatlarından Telkari ustası Suphi Hindiyerli'nin izinden gitmek için gayret gösteren Mehmet Zeki Tatlıdede, bu sanatı yaşatmaya çalıştığını, teknolojinin gelişmesiyle birlikte  Telkari sanatının her geçen gün yok olduğunu belirtti. Tatlıdede, her şeye rağmen bu sanatı yaşatmak için teknolojiye karşı direndiklerin üzülerek ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na kayıtlı el sanatı ustaları arasında yer alan Süryani usta Suphi Hindiyerli'nin yetiştirdiği Mehmet Zeki Tatlıdede atölyesinde kursiyerlere Telkari sanatını öğretmeye çalışıyor. Tatlıdede, ustasından öğrendiği motifleri işleyerek kolye, küpe,bileklik, tesbih gibi çeşitli aksesuarlara dönüştürüyor. Kızıltepe Belediyesi Belediyesi bünyesinde Telkariyi yaşatmaya çalıştıklarını anlatan Tatlıdede, "Telkariyi 15 yaşımda Suphi ustamdan öğrendim. Bu sanatı icra eden sayılı usta kaldı. Bu sanatı yaşatmak için Kızıltepe Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından bu kursu kadın kardeşlerimize ücretsiz olarak veriyoruz" dedi.

Tatlıdede, Telkarinin sabır işi olduğunu belirterek şunları söyledi: " Telkari ince bir iştir. Biz bir teli tamamen inceltip insan saçı ebatına kadar getiriyoruz. Bunu elle çekip elle işliyoruz. Bu aşamadan sonra işleyeceğimiz motife göre kolye, bileklik, küpe olarak işliyoruz. Şu an döküm makineleri çıkıyor. 300 işçinin yapacağı işi bir makine yapıyor. Biz bu makinelere karşı yarışıyoruz. Çünkü makine yeni program ve model çıkarıyor... Ama biri el işçiliği diğeri makine işi buna dikkat etmek gerekiyor."

Mardin/IHA


12-01-2019 12:24

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar